Kerítésen innen
Az évszázad nyugdíjas-átverése
A csak az inflációt követő nyugdíjemelés azt üzeni: amilyen szegény voltál idén, olyan szegény leszel jövőre is.
Végre történhet valami!
A kitartás és a jól felépített, következetesen megvalósított médiakampány hosszú ideje először sikerrel tört rést a Fidesz szociális kérdésekben évek óta megbonthatatlanul merev falán. Több előadó is így értékelte a Nyugdíjasok Országos Képviselete (NYOK) kezdeményezésére megrendezett első „ötletbörzén”, hogy a kormány hajlandó volt leülni az otthonápolás nagyobb elismeréséért küzdők csoportjával.
Az otthonápolás megbecsüléséért küzdenek
A költségvetési bizottság DK-s elnöke azt is ki merte jelenteni: a kormány szeptember-októberben biztosan emeli a legsúlyosabb állapotú hozzátartozójukat a nap 24 órájában gondozó családtagok ellátását. Az otthonápolás nagyobb megbecsüléséért küzdőket mintának tekintheti a nyugdíjas társadalom – hangsúlyozta Varju László mellett Kiss Ambrus is.
A magyaroknak nincs közösségélményük
A Policy Agenda kutatója az idősek anyagi gondjainak ismertetésekor emlékeztetett rá: 77 százalékuk fejében meg sem fordul, hogy ne egyéni megoldásokat keressen a bajaira, pedig a közösség erőt adna nekik is, hogy sikeresebben küzdjenek a nyugdíjas társadalmon belül növekvő különbségek ellen. Csak épp a magyaroknak nincs közösségélményük – tette hozzá az eddigi sikertelen akciók magyarázataként.
Egyre erőteljesebb a társadalom kettészakadása
Ezért erősödik Korózs Lajos szerint 2010 óta a társadalom kettészakadása. A parlament népjóléti bizottságának elnöke ennek bizonyítékaként említette, hogy míg a második Orbán-kormány hivatalba lépésekor nyolcszoros volt a távolság a legalsó és a legfelső jövedelmi tized bevételei között, addig 2017-re ez a szakadék már majdnem tízszeresre mélyült.
Hatalmas különbségek
A szocialista politikus az évszázad legnagyobb átverésének nevezte a csak az infláció alakulását követő nyugdíjemelést. Ez ugyanis csak annyit üzen: „amilyen szegény voltál idén, olyan szegény leszel jövőre is”. A bajt tetézi, hogy az utóbbi két év magas béremeléseinek hatására már az indulásnál óriási a különbség a pár éve és a most nyugdíjba vonulók között – tette hozzá.
Hogy ne legyen a nyugdíjas kiszolgáltatott
A találkozón megérkeztek az első kézzelfogható javaslatok is, hogy mivel lehetne megőrizni az ellátások reálértékét. A legizgalmasabb talán az a terv, hogy 40 éves kor fölött az államnak minden dolgozó után lakástakarék számlát kellene nyitni, ami a nyugdíjkorhatár elérésekor egy 35-36 négyzetméteres lakás árának megfelelő összegre duzzadna. Ezeknek az ingatlanoknak a bérbeadása a bérlakás szektort is gazdagítaná, a bevétel pedig biztonságot nyújtana az időseknek, hogy nincsenek teljesen kiszolgáltatva az államnak, és a családjuknak.
(Forrás: Népszava)
Szerző
Friss
- Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmája
- Mi az a „jó-féle” dopamin?
- Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlást
- Kedden, szerdán Budapesten ne megszokásból közlekedjen! – Bringás reggeli és Tour de Hongrie
- Elégedett volt a kórházi ellátással? Ekkora ajándékot adhat hálapénz helyett büntetlenül orvosának, és a nővéreknek…
- Orvlövésztorony, géppuskafészek, bunker és aknamező – HM megrendelésre hadiparkot is építenek Balásy Gyula cégei
- Szanyi Tibor: vissza a babaruhát! – Érthetően devizahitel-ügyben
- ‘Szoboszlai és Hende, a két alkotmánybíró-jelölt’ – Hétvégi ‘Havasságok’….
- 5 technológia, amit 2025-ben már teljesen megszokottnak veszünk – pedig nem is régen még sci-fi volt
- Tiszaigar rendíthetetlen: 338 érvényes voks 63,9 százalékával nyert a fideszes hölgy