Connect with us

Kerítésen túl

Bíróság: Marine Le Pen bűnös közpénzek sikkasztásában – Ez politikai karrierje végét jelentheti, de Orbán kiállt mellette

Bíróság: Marine Le Pen bűnös közpénzek sikkasztásában - Ez politikai karrierje végét jelentheti
Megosztás

Bűnösnek mondta ki egy párizsi bíróság hétfőn Marine Le Pent és pártja, az RN 8 másik EP-képviselőjét, illetve 12 asszisztensüket közpénzek hűtlen kezelésében. A bíróság szerint a vádlottak durván 2,9 millió eurós (1 milliárd 168 millió forintos) kárt okoztak azzal, hogy az Európai Parlamenttel olyan embereket fizettettek, akik az EP helyett valójában a Rassemblement National nevű pártnak dolgoztak.

Ahogy az jogállamban szokás….

Az RN klasszikusnak mondható sikkasztási ügye egyébként is súlyos, de az aktuális francia belpolitikai helyzet miatt az egész Unióra hatással lehet a kimenetele. Az egyik lehetséges szankció ugyanis Le Pen diszkvalifikálása a következő elnökválasztásról. Márpedig az Ifob közvélemény-kutató Le Figaróban idézett friss felmérése szerint bárki induljon is baloldali, centrista és mérsékelt jobboldali színekben,

jelenleg az összes modellszámítás szerint a szélsőjobboldali Le Pen lenne az első 34 és 37 százalék közötti eredménnyel.

A hétfőn délelőtt megkezdett bírósági ítélethirdetés hosszabb folyamatnak ígérkezik. A bíróság elnöke egyelőre a vádlottak bűnösségének tényét mondta ki, majd a teljes kárösszeget, illetve azt is, hogy személy szerint

Mariner Le Pen vádlott 474 ezer euró összeg hűtlen kezelésében bűnös, mivel 4 kamu asszisztensét fizettette az Európai Parlementtel.

(A titkárok valódiak voltak, csak valójában a párt ügyeit intézték európai közpénzből.) A vádlottak tagadták a vádakat.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Első fokon életbe léphet…

Az ügyész által kért büntetés közügyektől eltiltással kapcsolatos része már első fokon életbe léphet, amennyiben a háromtagú bírói testület indokoltnak tartja a közügyektől való azonnali eltiltást. De a bíróság dönthet úgy is, hogy a közügyektől való eltiltást érintő rész sem lép hatályba a jogerős ítélet meghozataláig. Le Pennek – abban az esetben, ha a közügyektől való eltiltás azonnal életbe lép – úgy kellene másodfokon fellebbeznie a még nem jogerős ítélet ellen, hogy eközben nem vehetne részt a párt vezetésében és nem jelenhetne meg a nyilvánosság előtt.

Az ügyész Le Penre akár tíz év börtönt és 300 ezer euró pénzbírságot kért, valamint azt, hogy azonnali hatállyal, öt évre tiltsák el a közhivatalok betöltésétől, ha bűnösnek találják. Ennek értelmében nem indulhat 2027-ben az elnökválasztáson.

A kis pártoknak csábító az EU-s forrás

Az Európai Parlament – a tagállami törvényhozásokhoz hasonlóan – képviselőinek jelentős forrásokat biztosít arra, hogy asszisztenseket, tanácsadókat alkalmazzanak. Ez az összeg 2024-ben már csaknem havi 30 ezer euróra rúg. A működési támogatást azonban tilos a képviselő pártjának tevékenységeire átfolyatni, még akkor is, ha számos kisebb párt működéséhez a gyakorlatban nagy segítséget jelentenek ezek a támogatások.

A probléma, amibe a vád szerint Le Penék szaladtak, viszonylag gyakori a szélsőjobboldali pártoknál.

A nemzeti parlamenti választásokhoz képest első körben általában jobban teljesítenek az EP-ben, mert jellemzően elkötelezett a szavazóbázisuk, miközben a részvétel kisebb szokott lenni. Az így bekerülő pártoknak ugródeszka lehet az EP, és a források előteremtésében, szervezetépítésben csábító lehet az asszisztensekre, gyakornokokra, irodai költségekre félretett keret – már ha egyáltalán kiismerik magukat a szabályokon. Orbán Viktornak régóta jó a kapcsolata Le Pennel, de a PfE frakcióján keresztül a fideszes EP-képviselők szorosabb kapcsolatban vannak Bardellával, mint Le Pennel. Így ha Le Pen helyett neki kell indulnia az elnökségért, akkor vele is van már a Fidesznek kiépített kapcsolata.

..és jött Orbán…

Je suis Marine!

– írta ki hétfőn kora délután az X-re Orbán Viktor. Szabad magyar fordításban ez annyit tesz, „Marine vagyok!”.

Szerző