Connect with us

Kerítésen túl

Bugár Béla: Soros Gyuri bácsi-féle hergelés Szlovákiában nem működne

Bugár Béla, Híd-Most
Megosztás

Fölborította a szlovákiai közéletet Ján Kuciák oknyomozó újságírónak és jegyesének meggyilkolása. A kényes helyzetben kulcsszerep hárult a szlovák–magyar pártra, a Most-Hídra, amely amúgy is ellentmondásos viszonyrendszerben igyekszik lavírozni. Bugár Bélával, a Heti Világgazdaság készített interjút.

Szlovák út

A pártelnök elmondta az, hogy Szlovákiában nem lesz előrehozott választás, hanem új kormány lépett hivatalba, az rajtuk múlt:

„Szinte minden rajtunk múlt. Az uniós csatlakozás, a lisszaboni szerződés, a mostani helyzet megoldása, a meciari amnesztia eltörlése, és ezeket mindenki rajtunk is kéri számon. Kicsit sok ez annak fényében, hogy 6 százalékunk van.”

Hangsúlyozta ő Szlovákiában él, és a feladata többek közt az, hogy a választóinak az asztalra tegye, amit megígértek:

„Azzal, hogy a Híd kormányon maradt, lett még egy magyar miniszter, egyben miniszterelnök-helyettes is, folytathatjuk az elkezdett munkát, amely kisebbségi területen ez alatt a két év alatt többet hozott, mint az előző húsz év. A kisebbségi iskolák megmentésétől a kulturális alap bővítésén át a magyar nyelvű táblákig vagy a gyorsforgalmi utakig.”

Gyilkosság

A kormányválság előzményeiről elmondta, történt sajnos egy kettős gyilkosság. A teljesen érthetően fölháborodott újságírók elvesztett kollégájuk munkájával hozták összefüggésbe a gyilkosságot, és egyből így nyilatkozott a rendőr-főparancsnok is:

„Pedig a mai napig nem tudjuk, mi a pontos ok, viszont az országos fölháborodásban felszínre kerültek egyéb dolgok, mint például az uniós támogatásokkal kapcsolatos visszaélések. Egy demokratikus országban – még ha nem is közvetlenül felelős – ilyenkor le szokott mondani az illetékes, ezért kértük, hogy távozzon Robert Kalinák belügyminiszter, aki, ha időben lemond, talán nem jutunk idáig.”

Bugár szerint a szlovák sajtó jobb, mint a magyar, több mindent tár fel:

„Nézze meg a közszolgálati adókat, a vitákban a műsorvezetők ellenzékiként lépnek föl az ott lévő koalíciós politikussal szemben, és Szlovákiában nem tudok olyan újságot mondani, amelyik kimondottan kormányközeli volna. „

Kitért arra is, mit szólt, amikor Robert Fico kijelentette, hogy Soros György áll a tüntetések hátterében:

„Ki volt az, aki itt Szlovákiában ez ellen fölszólalt? Csak a Híd politikusai. Emiatt kellett Ficónak mennie. Amikor elkezdődött a sorosozás, meg különféle összeesküvés-elméletekkel jöttek, hogy ki irányítja az utcát, akkor vált nyilvánvalóvá, hogy ezek után nem lehet tovább úgy kormányozni, mintha nem történt volna semmi.”

Kiemelte, a két szomszéd ország miniszterelnöke között azért volt jó az együttműködés, mert volt egyfajta egyezség, hogy a kényes témákat nem feszegetik, semmi olyanhoz nem nyúlnak, ami feszültséget okozhat:

„Szóba került például a kettős állampolgárság? Nem. Mindeközben ellesnek egymástól különböző politikai húzásokat. Azonban míg Orbánéknak ez a Soros Gyuri bácsi-féle hergelés hozhat valamit a konyhára, addig nem vagyok biztos abban, hogy ez Szlovákiában is működik.”

Szavazatszerzés

Markáns véleményt fogalmazott meg arról, hogy mi történne, ha a Fidesz megpróbálná maga alá gyűrni a szlovákiai magyar érdekképviseletet:

„Szlovákiában ez jelen volt a második világháború előtt, de főleg utána. Az, hogy ötödik hadoszlopként kezelték az itt élő magyarokat, a mindenkori magyar kormány meghosszabbított kezeként, akik mindig úgy cselekszenek, ahogy a magyar kormány kívánja, akár a szlovák érdekek ellen is. Nem szeretném ezt újra megérni.”

Szlovák belpolitikai válság

Juszt László: Orbán tudja, ki ölte meg Jan Kuciak oknyomozó újságírót és barátnőjét

A meggyilkolt újságíró utolsó befejezetlen cikke a szlovák POLIP-ról

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük