Sport
Csúcstámadás vagy hazugság?
Idén májusban megkapó, kiemelkedő sportteljesítménynek tapsolt az ámuló világ: a katalán hegyi ultramaratonistaként ismert Kilian Jornet sebességrekordot felállítva, 26 óra alatt, rögzített kötelek és oxigénpalack nélkül mászta meg a Föld legmagasabb pontját, a 8848 méteres Mount Everestet. Sőt, ezt a bravúrját öt nappal később megismételte – ha ugyan megismételte.
Mert egyre többen kételkednek abban, hogy egyáltalán járt a csúcson. Hát bizony, kétes egy rekord ez, sok különös jel utal arra, hogy nehéz lesz a rekord hitelesítése. Mondjuk eddig sem volt teljesen elfogadott rekord, mert a mászások idejét az északi oldalon is az előretolt alaptábor és csúcs között jegyzik, míg ő az alaptábor és az Everest közötti útját mérte le, tehát egy eddig nem használt kategóriát talált magának. De ennél nagyobb bajok is vannak, sok a hiba a kréta körül…
Nincsenek fotók
Első sorban is Jornet-ről sem május 22-én, sem május 27-én nem készült csúcsfotó vagy videó, holott korábbi rekordjainál mindent elég részletesen dokumentált. Az alpinisták a csúcson mindig fotózkodnak, főleg, ha rekordot állítanak fel. Erre még az első oxigénpalack nélkül feljutó Reinhold Meissner is képes volt 1978-ban, az okostelefonok világában pedig magától értetődne, hogy a bajnok megörökítse a sikerét. Apropó, okostelefon: a katalán nem hívott fel senkit műholdas telefonjával a csúcsról, és más mászók nem hogy az Everest tetején, de még a csúcs közelében sem látták. Mi több: egyáltalán nem használt telefont a mászása során, és ez az alaptáborban lévő segítőket is aggasztotta.
Aztán a csúcstámadások időpontja is furcsa. Jornet egyik mászásánál állítólag éjfélkor, a másiknál este fél tízkor érte el a csúcsot. Éjszaka nem szoktak mászni az alpinisták, hiszen sokkal veszélyesebb, mint nappal, sőt, általában reggel érik el a csúcsot, hogy még világosban tudjanak leereszkedni.
Baj van a GPS-szel is
Továbbá Jornet GPS-e sem azt mutatta, hogy ő a csúcson járt volna – igaz, ezt azzal magyarázza, hogy lemerültek az elemei. Éppenséggel megeshet ez is, az elemek nem örök életűek, de a többi gyanús körülmény mellett már ez is gyanúsan hangzik.
A katalán mászó magyarázatot ígér rövid időn belül, bár egyelőre csak magyarázkodásra telik tőle: gyanús egy rekord ez, annyi szent…
Pedig, ha már ott volt, meg is mászhatta volna azt a csúcsot.
Szele Tamás
Szerző
Friss
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár