Koronavírus
Doktor úr, mosott kezet? – avagy Semmelweis beájulna
És akkor a beteg megkérdezi a felé közelítő orvostól, vagy nővértől, hogy mosott-e kezet. És akkor az orvos, vagy a nővér becsületesen válaszol és ha megfeledkezett a kézmosásról, azonnal pótolja. Ez ma még csak álom. A kórházi fertőzések miatti halálesetek magas száma viszont valóság. Pedig a megoldás egyszerű és kéznél van.
Mostál kezet, igen, nem?
Miközben az állam tehetetlenségét felismerő magánszemélyek saját pénzükből támogatják a kézhigiénét a magyar kórházakban, az intézmények tartják a közepes szintet a kézmosási gyakorlatban.
Ahogyan 2016-ban, úgy 2017-ben is közepesen teljesítettek a kórházak – derült ki a legutóbbi kézhigiénés önértékelő rendszer (KÖR) adataiból – számol be róla a medicalonline.hu.
A cikkből kiderül: Míg az országos adatok szerint 2014-ben volt olyan kórház, amely elégtelenre „vizsgázott”, tavaly – ahogyan a megelőző években sem – már nem akadt ilyen, de kiváló minősítést sem ért el senki. Alapszinten a szolgáltatók 7 százaléka teljesített, az ötös skálán közepest kapott 72 százalékuk, és haladó (4-es) szinten teljesített 21 százalék.
A kórházakban az előző évekhez képest változatlan, azaz közepes maradt a kézhigiéné színvonala. Ennek javítására szerinte hosszú távú tervek kidolgozására, a (személyes) megfigyelések előtérbe helyezésére, a kézmosó helyeken kitett emlékeztetők megújítására, és a visszacsatolás erősítésére lenne szükség.
A fejlesztési stratégiákhoz a KÖR minimumfeltételeket is társít, például, hogy minden kézmosási ponton legyen alkoholos kézfertőtlenítő. A rendszer megváltoztatásának kritikus pontja a megfelelő minőségű és mennyiségű kézfertőtlenítő szer (és adagolóautomaták) biztosításához szükséges, elkülönített pénzalap.
Tiszta kézzel a gyógyulásért!
Az állam évek óta tartó tehetetlenkedését látva immár magánszemélyek igyekeznek pótolni a kórházakban hiányzó eszközöket és fertőtlenítőszereket. A WHO és az Emmi közös Kézhigiénés Világnapi rendezvényén, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben mutatkozott be a Jobbulást! Alapítvány, amely – mint azt dr. Pákó Judit, kuratóriumi elnök elmondta – arra vállalkozott, hogy alulról jövő kezdeményezésekkel, kézzel fogható változásokat idézzenek elő az egészségügyben.
Úgy látták, annak érdekében, hogy a hazai kórházakban Semmelweis nevéhez méltó kézhigiénés gyakorlat alakulhasson ki, cselekvésre van szükség, ezért meghirdették a Semmelweis 200 – Tiszta kézzel a jobbulásért programot annak érdekében, hogy minden betegágy mellett, közvetlenül a betegellátás helyén legyen mód kezet fertőtleníteni.
Az alapítványhoz befolyt támogatásokból kézfertőtlenítőket és szükséges kiegészítőket vásárolnak kórházaknak, első alkalommal a Korányi intézet hat osztályának adták át ezeket 2 millió forint értékben. A pénz magánadományokból jött össze. Az egészségügyért felelős államtitkárság elvi támogatást nyújtott a kezdeményezéshez. Pákó Judit reméli, hogy a közeljövőben is követik a projektjeiket.
Tájékoztatót, útmutatót, állítanak össze ami ebben segítséget nyújthat – így felelt dr. Szabó Enikő, az országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkárság főosztályvezetője, amikor arról kérdezték, hogyan csatlakoznak-e a WHO szepszis elleni küzdelméhez.
Azt a szakember is elismerte, hogy az alkoholos kézfertőtlenítő-fogyásban „nem állunk a helyzet magaslatán”, de szeretnék, ha elérnénk az uniós ajánlást, és ha „Semmelweis országa kicsit büszkébb lehetne magára”.
Tessék kérdezni!
A Jobbulást! Alapítvány kulcsszerepet szán a kézhigiéné javításában a betegeknek is, kitűzőjüket reményeik szerint viselni fogják azok az ápolók és orvosok, akik a páciensek felé is szeretnék hangsúlyozni, hogy kiemelten odafigyelnek a kézhigiénére, és az ezzel kapcsolatos kérdésekre is készséggel válaszolnak. Szeretnék, ha a betegek tisztában lennének saját felelősségükkel, és mernének kérdezni az ellátó személyzettől. Ennek érdekében plakátokat is készíttettek, amelyeket az ellátó osztályokon helyeznének el.
Elnézését kérem, megkérdezhetem, hogy tiszta-e a keze? Ezt a kérdést valamennyi paciensnek joga van feltenni az őt ellátóknak, és ezt a kérdést valamennyi, az ellátásban résztvevőnek kötelessége megválaszolni.
Ennek természetes diskurzusnak kell lenni orvos és beteg, nővér és beteg, segédnővér és beteg között, hiszen a beteg bizalma nélkül nem működik az egészségügy. Ezt a bizalmat fel kell építeni, meg kell szolgálni, és úgy kell dolgozni, hogy a beteg minden másodpercben elhihesse, hogy érte vagyunk – vélekedett a kérdésre válaszolva prof. dr. Horváth Ildikó, a Korányi intézet orvosigazgatója, aki szerint a kérdés nagyon is jogos, amire az kell legyen a válasz: igen, megmostam a kezemet. Ha mégsem, tesz két lépést, és megteszi.
https://varosikurir.hu/jonnek-az-orvos-nelkuli-mutetek-ez-is-a-kormanyprogram-resze/
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- A Duna Tv-n még mindíg a bukott Bese Gergő atyát tolják
- Vidéki Prókátor: a hétvége mérlege, avagy így tudnak játszani a fiúk, ha ellenfél is van a pályán
- Bayer a Fidesz nevében Fábrynak: Kossuth-díjat, mire? ‘Amióta kormányzunk, egyszer sem állt ki mellettünk’
- Tűz volt egy budapesti szállodában
- Évindító horoszkóp 2025 első munkahetének hétfőjére
- Lázár György igyekszik rendet vágni a Keleti Ágnes halálát meglovagolni akaró fideszes politikusok között
- Ködevés – a magyar (politikai) értelmiségnek két útja van: az egyik az alkoholizmus, a másik – járhatatlan
- Szanyi Tibor: friss, ropogós gumicsont – Feri ugrik Petire…
- Az ‘akár főbe is lövethette volna’ mintájára Lázár János bevédte az aszfaltra festő Kutyapárt-aktivistát
- Hétfőtől az MVM figyelmeztetés nélkül kikapcsolhatja a gázt és az áramot
ElyseNomma
2024.02.17 20:06 at 20:06
biblical dating questions
seventeen dating doors
We miss you. Go go go.
Link availability is limited.
https://slimex365.com/72sky
KaylaRip
2024.04.04 10:31 at 10:31
Hello, did you receive my offer?
from2325214cv https://google.com