Kerítésen innen
Donáth Anna: Eastern 8-ra kell kibővíteni a visegrádi négyeket
Magyarország európai elköteleződése nemzeti érdek, Magyarországnak egy erős Európa erős tagjává kell válnia – jelentette ki pénteken Donáth Anna.
Magyarország európai elköteleződése nemzeti érdek, Magyarországnak egy erős Európa erős tagjává kell válnia – jelentette ki pénteken Donáth Anna, a Momentum európai parlamenti (EP-) képviselője, aki a visegrádi együttműködés kibővítését is szorgalmazta Eastern Eightre.
Guy Verhofstadt liberális EP-képviselő azt javasolta, közvetlenül a magyar polgároknak adják oda a zárolt uniós források egy részét
A Holnap Magyarországa Egyesület, a Momentum és a Renew Europe EP-frakció által szervezett budapesti konferencián Donáth Anna azt mondta, nem vita tárgya pártja szavazóinak Magyarország európai elköteleződése, a magyar kormány azonban nem így gondolja, mindent megtesz, hogy ennek ellenkezőjét bizonyítsa.
Donáth Anna hozzátette: a magyar külpolitika több mint egy évtizede folyamatosan távolodik Európától, a szövetségeseitől, ezért Magyarország egyre kevesebb befolyással bír az uniós döntéshozatalban.
Ez akkor történik, amikor „krízis krízis hátán” van, és szükség lenne a szövetségesekre, a szövetségeseknek is Magyarországra – közölte.
Az Európai elköteleződés: nemzeti érdek című konferencián a Momentum EP-listavezetője szólt arról is, hogy meg kell akadályozni a többsebességes Európa kialakulását, Magyarországnak ott kell ülnie az európai döntéshozatali asztalnál, hatással kell lennie az EU jövőjére.
Szerinte Orbán Viktornak az állandó harccal, a vétókkal, az orosz érdekek kiszolgálásával csak annyit sikerült elérnie, hogy az uniós támogatásokért most azoknál kell „kuncsorognia”, akiket 13 éve folyamatosan támad.
Donáth Anna közölte, Magyarországnak vissza kell szereznie a bizalomra épülő diplomáciai befolyását, de nem szabad kritika nélkül beállnia a fősodorba, hanem szuverén országként, saját elképzeléseit az asztalra téve, kell megpróbálnia megreformálni az EU-t.
Több területet is megjelölt, amelyben szerinte erősebb uniós együttműködésre van szükség, hogy az EU nagyhatalommá váljon és biztosítsa polgárainak a biztonságot és jólétet.
Közös külpolitikát és közös európai hadsereg felállítását, európai energiaunió létrehozását sürgette
A zöld átállás esetében szerinte centralizáltabb közös fellépésre van szükség, biztosítani kell az európai polgároknak a jólétet. Hozzátette: újra kell gondolni a közösből történő finanszírozást, meg kell teremteni annak lehetőségét – habár az oktatást, az egészségügyet nem kell uniós szintre emelni – , hogy az uniós költségvetésből lehessen ezekre a területek is költeni.
Donáth Anna azt is mondta, minden olyan területen, amely nem érinti közvetlenül az európai állampolgárok biztonságát és jólétét, magas szintű önállóságot kell biztosítani a tagállamoknak.
A külpolitikáról szólva kifogásolta, hogy Magyarország túlzott német befolyás alá került, és javasolta a kapcsolatok erősítését Franciaországgal.
Szükség van szövetségesekre az uniós döntéshozatalban, Eastern 8-re kell kibővíteni a visegrádi négyeket, bevonva az együttműködésbe Horvátországot, Szlovéniát, Romániát és Bulgáriát – mondta, jelezve, hogy a nyolc tagállamnak közel százmillió állampolgára van, és ez kellő sújt adna szövetségüknek.
Guy Verhofstadt liberális EP-képviselő, Belgium volt miniszterelnöke élesen bírálta Orbán Viktor közelmúltban tett nyilatkozatát, amikor a miniszterelnök az unió és Adolf Hitler tervei között vont párhuzamot.
Hangsúlyozta, az Európai Uniót pontosan a különböző önkényuralmi rendszerek elleni fellépés céljából hozták létre. Orbán Viktor ezt elfelejtette – jegyezte meg.
Az EU nem arról szól, hogy egy centralista államot valósítanak meg, hanem arról, hogy a háborúk után békét hoznak a kontinensre – közölte.
Az EP-képviselő szerint jelenleg még inkább szükség van az unióra, mint a második világháború után volt, mert a világ drámai módon megváltozott, elérkezett a birodalmak új korszaka. Kína, India, Oroszország és az Egyesült Államok küzdelme zajlik a világ uralmáért, ezzel egyetlen állam nem veheti fel a versenyt, Európának együttesen kell fellépnie – mondta.
Guy Verhofstadt is az uniós védelmi együttműködés létrehozása, valamint az unió bővítése mellett érvelt. Nem lehet az, hogy Ukrajna nem tagja az EU-nak, hiszen az uniós értékekért küzd – tette hozzá, közölve azt is, a balkáni államok is azt gondolják, jobb az unió tagjának lenni.
Szerinte lesz bővítés, de csak úgy, ha megreformálják az EU-t.
Az EP-képviselő elmondta, hogy az EU a magyar polgárok érdekeit szolgálja, Magyarországnak az unióban kell maradnia.
Szerinte a most zárolt uniós források egy részét közvetlenül oda kell adni Magyarország lakosainak, a civil szervezeteknek, Budapestnek, amely hatalmi játék áldozata lett, mert Orbán Viktor nem szereti a fővárosban lévő politikai többséget.
Ez megmutatná a magyar népnek, hogy nem Európa, hanem Orbán a probléma – hangoztatta.
Donáth Anna: Hol vannak már az EU-s pénzek?
Szerző
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek