Connect with us

Kerítésen innen

Dübörgünk! – 2025 Magyarországán kormány-pénzzabrálás okán nincs pénz ‘jogosult hatósági állatorvos”-fizura

Dübörgünk! - 2025 Magyarországán kormány-pénzzabrálás okán nincs pénz 'jogosult hatósági állatorvos"-fizura
Megosztás

Egy nap, két hír: 50 év után egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen ragadós száj- és körömfájás vírust azonosítottak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumában és Tállai közszolga közölte: 4 milliárd állami elvonást követően nincs pénz a jogosult hatósági állatorvosok fizetésére.

Hír 1.

Egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen ragadós száj- és körömfájás vírust azonosítottak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumában, írja a hivatal a közleményében. A kór több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon.

A betegség klasszikus tünetei március elején jelentkeztek az 1400 szarvasmarhát tartó telepen, ahol ha a betegség elterjedne, az súlyos gazdasági veszteségekkel járna. Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos ezért elrendelte a gazdaság lezárását, majd szigorú hatósági intézkedéseket vezettek be. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az ott élő összes párosujjú patást fel kell számolni. A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Hír 2.

„Durva levelet írt Tállai a főispánoknak arról, hogy 4 milliáedot vonnak el az Állategészségügyért és Élelmiszerbiztonságért felelős hatóságtól (Nébih). A levél azt is elárulja, hogy emiatt nincs pénz az ún. „jogosult hatósági állatorvosok” fizetésére, ezért ezentúl nem köthetnek ilyen szerződést a kormányhivatalok (bár egyelőre a meglevő szerződések alapján még fizetnek)”

tudatta Hadházy Ákos képviselő, aki mellesleg állatorvos is hozzátéve:

„az pedig egészen tragikus, hogy mindezt néhány nappal azelőtt jelentette be a nagyeszű agrár (korábban pénzügyi ) államtitkár, hogy a hazánkban 50 éve nem látott száj-és körömfájás betegség megjelent volna egy 1600 állatos tehenészetben…

Azt kell tudni, hogy az ún. „jogosult” állatorvosok adják az állategészségügyi hatóság gerincét. Ők olyan kollégák, akik ugyan magánállatorvosként dolgoznak, de emellett az állammal szerződnek az élelmiszerbiztonságot és a járványvédelmet szolgáló hatósági feladatok ellátására is.

Ez amúgy egy sajátosan ostoba magyar rendszer. A hatósági és a magánállatorvosok „keverékét” azért hozták létre sok évvel ezelőtt, mert a „tisztán” hatósági szakemberek megalázóan alacsony fizetése miatt nem nagyon maradtak állatorvosok a hatóságnál. (Ez az utóbbi években már odáig vezetett, hogy a járási „főállatorvosok” zöme nem állatorvos!) Emiatt találták ki a jogosult állatorvosok rendszerét. Nem nehéz belátni, hogy miért problémás, ha egy szolgáltató állatorvos ugyanazon a területen ellenőrző feladatokat is ellát, de a semminél ez is több volt. Nos úgy látszik, már erre sincsen pénz (mert kell pl Tiborczéktól méregdrágán és teljesen feleslegesen megvett irodaházakra, meg Rogánnak új minisztériumra a Várban).

Végülis mi baj lehet abból, hogy összeomlott az állategészségügyi igazgatás (is)? Csak a maradék állatállományt pusztító járványok és az élelmiszerbiztonság megszűnése.

Korábban már beszámoltam arról, hogy a járási „főállatorvosok” jelentős része már nem is állatorvos…:”

Szerző