Connect with us

Kerítésen innen

Egyik ‘üvegzsebből’ a másikba: 22 milliárdos -22.000.000.000 millió!- osztalékot kapott az Orbán Balázs vezette MCC a Moltól

Egyik 'üvegzsebből' a másikba: 22 milliárdos -22.000.000.000 millió!- osztalékot kapott az Orbán Balázs vezette MCC a Moltól
Megosztás

Mivel megszűnt a közpénz-jellege, így nagyon nem kellett magyarázkodni, amikor hírül adták, hogy „az igazgatóság javasolja, hogy a Mol összesen 220 422 915 075 forint osztalékot fizessen” – olvasható a Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett dokumentumban.

Az első millió, az honnan volt…?

Az államnak már nincs Mol-részvénye, mert azokat vagyonkezelő alapítványoknak ajándékozta pár évvel ezelőtt.

  • Tíz százalékot kapott a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs által vezetett Mathias Corvinus Collegium, amely így idén több mint 22 milliárd forintos osztalékhoz juthat hozzá.
  • Szintén tíz százalékot kapott és ezáltal 22 milliárdos osztalékot a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány (MUC), amelynek első embere a Mol-vezér, Hernádi Zsolt.
  • A maradék 5,24 százalékot pedig a MOL-Új Európa Alapítványnak ajándékozta az állam, amelyhez a Mol is hozzátett ugyanekkora részesedést, így a szervezet összesen 23 milliárdos osztalékot kapott a Mol-plakettja után.

Az alaposztalék részvényenként 165 forint, a rendkívüli osztalék 110 forint, így összesen 275 forintot fizetnek részvényenként. A Mathias Corvinus Collegiumnak eddig is jól ment, 2023-ban összesen 50 milliárd forint kamat- és osztalékbevételre tett szert.

„befektetési céllal” megvették a Librit, aztán tavaly az InfoRádióba is bevásárolták magukat.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy…

2024 nyári hír volt, hogy „a Brüsszeltől Budapestig konzervatív szeánszokat szervező, és a Librit bekebelező MCC alapítványa 50 milliárd forint kamat- és osztalékbevételre tett szert tavaly. Ebből már lehetett szórni a pénzt. Az alapítványnál személyi juttatásokra 9 milliárdot, az alaptevékenységükre 26 milliárdot költöttek, befektetési céllal pedig 38 milliárdért vettek állampapírt, és még így is sikerült 25 milliárdos profittal zárni az évet.” Úszott a pénzben tavaly

“a magyar társadalom műveltségi szintjének emelését”, ezen belül is diákok támogatását alapfeladatának tekintő, de az Orbán Viktort és a “nemzeti konzervativizmust” népszerűsítő rendezvényeiről, valamint a Libri könyviadó felvásárlásáról talán szélesebb körben ismert és sokak által a Fidesz káderképzőjének tartott Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC), derült ki a 2023-as mérlegükből.

A 2022-es év után, amikor óvatosabban költekezett az MCC, tavaly már elengedhette magát, köszönhetően annak, hogy jóval több bevétele volt. Míg 2022-ben 34 milliárd folyt be a kasszába, addig tavaly már csaknem 50 milliárd.

Ennek nagy részét a 2020-ban állami vagyonjuttatásként kapott Mol- és Richter-részvények osztalékbevétele tette ki, összesen 36,3 milliárd forint értékben, és ehhez jött még 13,5 milliárd kamatbevétel.

Csak úgy 2: az összességében súlyosabb lopás, mint a Matolcsy-sztori….

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 2020 április 9-én terjesztette az országgyűlés elé azt a törvényjavaslatot, amivel a kormány az állam nevében csatlakozik a Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) működtető Mathias Corvinus Collegium Alapítvány elődjéhez a Tihanyi Alapítványhoz. A kormány akkor a csatlakozásért cserébe INGYEN az MCC alapítványának adta:

  • a MOL 10 százalékos részvénycsomagját (81 942 946 darab „A” sorozatú részvény),
  • a Richter Gedeon 10 százalékos részvénycsomagját (18 637 486 darab „C” sorozatú részvény),
  • több nagyon értékes ingatlant.

Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kuratóriumának örökös és kívülről leválthatatlan tagjai:

  • Dr. Orbán Balázs, a kuratórium elnöke, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese
  • Lánczi András, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora
  • Madarász László, bankár, pénzügyi szakértő
  • Szakács Áron, a Széchenyi Programiroda vezetője
  • Dr. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója (Forrás)

Szerző