Connect with us

Koronavírus

Gyógyszerkísérlet alanyai lettünk? – Mindent beveszünk!?

Megosztás

Magyarországon évente csaknem 20 ezren próbálnak ki az elsők között új gyógyszereket, terápiákat, ezzel Európa élmezőnyébe tartozunk. Döbbenetes okok miatt vállalják egyre többen, hogy kísérleti alanyok lesznek.

Egy friss felmérés szerint itthon az emberek egyre inkább hajlandóak részt venni különböző gyógyszervizsgálatokban.

Évente csaknem 20 ezren vállalják, hogy „kísérletezzenek” rajtuk, ezzel Magyarország az egy főre vetített vizsgálatok száma alapján az élmezőnybe tartozik Európában

– írja a Femina.hu.

Bár a klinikai gyógyszervizsgálatok világát sokak szerint rejtély övezi, a friss kutatásból kiderül, hogy azok is, akik nem vettek még részt benne, egyre tájékozottabbak a témában.

Sokan vannak azonban, akik tévesen azt hiszik, a kísérletet megelőző vizsgálatok azonosak a szűrővizsgálatokkal.

Valójában míg a szűrések célja az esetleges betegségek korai felismerése és megelőzése, addig a klinikai gyógyszervizsgálatok azt hivatottak ellenőrizni, hogy a páciens egészségügyi állapota alapján megfelel-e a gyógyszervizsgálat kritériumainak, szakszóval, beválasztható-e.

Rettegett mellékhatások

Noha a gyógyszervizsgálatok a sikeres állatkísérletek utáni fázisban történnek nemzetközi szabványok és szigorú kritériumrendszer alapján, úgy tűnik, még mindig az esetleges mellékhatásoktól, kockázatoktól félnek leginkább azok, akik még soha nem vettek részt egy vizsgálaton.

A vizsgálatokkal kapcsolatos ismeretek megoszlanak: a többség jól tudja, hogy a gyógyszervizsgálatba való bekerüléshez szükséges előzetes kivizsgálás ingyenes, és az egész egy szigorúan szabályozott és felügyelt folyamatnak a részét képezi, de azt kevesen tudják, hogy a klinikai vizsgálattal együtt a páciensek díjmentes orvosi kezelést is kapnak meghatározott ideig.

A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy vajon mi motiválná az embereket leginkább abban, hogy a jövőben részt vegyenek egy-egy klinikai vizsgálatban. Bár a válaszadók 60 százaléka nyitottnak tartja magát az újdonságokra, a válaszok alapján

a megkérdezettek 97 százaléka csak abban az esetben döntene így, ha nagyobb esélyt látna állapota javulására, mint a jelenlegi kezelése során, holott a jelenlegi kezelésükkel a megkérdezettek többsége nem elégedett.

Emellett az esetlegesen fellépő mellékhatások azonnali kezelése és a kezelőorvos vizsgálatra való javallata is motiváló lehet. Ennek oka az is lehet, hogy viszonylag kevés szó esik arról, hogy

több százezer szerencsés kiválasztott egészségügyi állapotában javulást hoztak, egyes betegségcsoportoknál a páciensek életét is meghosszabbították a legfrissebb, leginnovatívabb gyógyszereken alapuló kezelések.

Míg ehhez képest évek, évtizedek is eltelhetnek egy-egy olyan terápiával, mely egy idő után már nem eredményez javulást, addig a klinikai gyógyszervizsgálatok új reményt hozhatnak.

Úgy tűnik tehát, hogy a klinikai gyógyszervizsgálatoknál lényegesen magasabbnak érzékeljük az előnyöket a kockázatoknál. Az esetleges vizsgálatok előtt érdemes utánajárni interneten, illetve érdeklődni a háziorvosnál, szakorvosnál, hogy a meglévő betegségre elérhető-e már  eredményes klinikai vizsgálat.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük