Kultúra
Elhunyt Morcsányi Géza, a Magvető Kiadó egykori igazgatója
Elhunyt Morcsányi Géza műfordító, dramaturg és szerkesztő, a Magvető Kiadó egykori igazgatója életének 71 évében – közölte Facebook-oldalán a kiadó szerdán.
Elhunyt Morcsányi Géza műfordító, dramaturg és szerkesztő, a Magvető Kiadó egykori igazgatója életének 71. évében – közölte Facebook-oldalán a kiadó szerdán.
Morcsányi Géza 1952. augusztus 28-án született Budapesten. Pestszentimrén nőtt fel
A zuglói Teleki Blanka Gimnáziumban érettségizett, a Marx Károly Közgazdasági Egyetemre 1971 és 1977 között járt. A hetvenes évek végétől dolgozott dramaturgként, előbb a Pécsi Nemzeti Színházban mentora, Czímer József mellett, később a Törőcsik Mari nevével fémjelzett Győri Kisfaludy Színházban, és a Szolnoki Szigligeti Színházban, Schwajda György igazgatása idején.
1985-ben, Bálint András igazgatóvá válásakor lett a Radnóti Miklós Színház dramaturgja, évtizedeken át határozta meg a színház irodalmi profilját darabválasztásaival, Csehov és más klasszikus orosz szerzők fordításaival. A Radnóti Színház első harminc évét feldolgozó kötetben (Felzengő állomások) így tekintett vissza: „Most konstatálom – ennek is örülök –, hogy a sok-sok év alatt, amióta a Radnótiban dolgozom dramaturgként, fordítóként, egyetlen előadásban sem mentem be a színpadra, egy másodpercre sem, úgymond poénból sem. De tényleg: osontam volna be a takarásba, Ványa és Szonya mögé, »mi, Ványa bácsi, élni fogunk«? Áh…” Az elmúlt több mint negyven évben száznál is több előadás létrejöttét segítette dramaturgként és műfordítóként; kivált Szikora János, Gothár Péter és Valló Péter állandó alkotótársaként.
Szerkesztői pályáját 1988-ban az Interpress Magazinnál kezdte, 1989 és 1995 között az IPC Könyvkiadó munkatársa volt
1995-ben érkezett – Nádas Péter és Esterházy Péter javaslatára – a nagy múltú, a rendszerváltás után azonban válságba kerülő Magvető Kiadóhoz. Az ezredfordulóra a Magvetőt a kortárs magyar irodalom egyik legfontosabb műhelyévé tette. 2002-ben az abban az évben irodalmi Nobel-díjat elnyerő Kertész Imrét kísérhette kiadójaként a stockholmi ceremóniára.
Húszéves igazgatása alatt több mint 800 új címet adott ki a Magvető: több mint 180 magyar szerző több mint 550 kötetét, ötvennél is több magyar irodalmi antológiát; majdnem félszáz külföldi szerző munkáját, száznál is több fordító segítségével. Utóbbiak egyike volt ő maga is: Ljudmila Ulickaja magyarországi sikerében oroszlánrészt vállalt érzékeny és pontos fordításaival.
Utolsó megjelent fordításkötete Anton Pavlovics Csehov válogatott novelláit tartalmazza A szerelemről címmel. A Magvető Kiadó mellett éveken át vezette az Athenaeum Kiadót is, 2015 márciusától a Líra Kiadói Csoport igazgatójaként tevékenykedett.
Irodalmi és színházi berkekben ismert volt ugyan, a szélesebb nyilvánosság a nagyszerű dramaturgot és sikeres kiadói szakembert azonban filmszínészként ismerte meg 2017-ben Enyedi Ildikó Arany Medvét elnyerő és Oscar-díjra is jelölt Testről és lélekről című filmjének főszereplőjeként.
Morcsányi Gézát a Líra Kiadói Csoport, a Magvető Kiadó és a Radnóti Miklós Színház saját halottjának tekinti. Nyilvános búcsúztatásának részletei később lesznek ismertek.
Virrasztás Morcsányi Géza emlékére
Forrás: Magvető
Foglalkozása: Morcsányi
Szerző
Friss
- A ‘bátorak’ 103:36 arányban bevédték Dúró Dórát – A Fidesznek köszönhetően a ‘hölgy mentelmi védett’ maradt
- Indul laktanyáról-laktanyára a turulröptetés
- Bruck András: évértékelők után
- Könyörgöm, gyere vissza! – Bandi-búcsúztató
- Bayer célkereszt-listája, amire bárki, bármikor felkerülhet, amikor Ő lesz a NER-kijelölt soros
- ‘A Fidesznél csak a Fidesz jobb’ – mondta Orbán, majd 2029-ig ütemezte az ‘ilyen még sosem volt’ adókedvezményt
- Zűrzavar: ha aki kérdez, az ‘olcsó politikai hangulatkeltő’, akkor minek hívjuk, aki ebből a célból törvénykezik?
- (nagyon)Kisnyugdíjasunk átértékeli Orbán Viktor katyvaszát
- Azonnali hatállyal kirúgva, csütörtökön már nem kell (lehet) órát tartania – Újabb ‘soha nem vetemednénk’-sztori
- Amikor az ’embernek nevezett lény Ukrajnának nevezett területről’ beszél… – Napi Lendvaiság