Connect with us

Bulvár

Adolph Zukor emlékház nyílt Ricsén

Megosztás

Adolph Zukor születésének 150. évfordulóján Adolph Zukor emlékház nyílt szülőfalujában, Ricsén.

Megosztás

Adolph Zukor születésének 150. évfordulóján Adolph Zukor emlékház nyílt szülőfalujában, Ricsén.

Brian Robbins, a Paramount Pictures jelenlegi elnök-vezérigazgatója ünnepi üdvözletet küldött, amelyben hangsúlyozta, hogy az alapítóatya, Zukor víziója megváltoztatta a világot

A budapesti izraeli nagykövet szerint valami lehetett a levegőben, itt a magyar régióban, hiszen Zukor mellett sok más hollywoodi ikon, mint a Korda testvérek, Tony Curtis és William Fox is ebből a térségből származott! Hollywood e nagyszerű magyar úttörői hatalmas örökséget hagytak ránk, és megtanítottak minket arra, hogy a híres magyar szellemesség és tehetség a legnehezebb körülmények között is megállja a helyét. 

Az egyedülálló emlékház megnyitó szalagját Vécsi István polgármester, Bokor Balázs , a Tanács elnöke és Dr. Fekszi Márta Origo cégvezető mellett Szabó István Oscar díjas rendező, Koltai Róbert színművész, Ráduly György , az NFI Filmarchivum vezetője és Pesti Ákos NFI igazgató vágta át. Bokor Balázs elnök hangsúlyozta, hogy Adolph Zukor végre méltó emléket kapott Magyarországon, az emlékház világszínvonalú, amire Ricse és az egész ország büszke lehet. 

A világ egyik legnagyobb filmstúdiója, a Paramount Pictures 1873. január 7-én született alapítóatyja óriási hatalmú, befolyásos emberré vált a filmvilágban

„Megpróbáltam összehasonlítani a többi nagyágyúval a bizniszben – de rá kellett jönnöm, hogy olyan ember, mint Zukor, nincs még egy Amerikában” – írta róla Benjamin Hampton filmtörténész. Zukor legendás volt simulékony modoráról, furfangosságáról és kérlelhetetlen tárgyalási módjáról.

„Volt egy látomásom – egy jól kiszámított látomásom, és a körülmények is szerencsésen alakultak”

– mesélte, mikor a sikeréről kérdezték.
Adolph Zuker
Fotó: Konkoly-Thege György

Életművéért 1949-ben tiszteletbeli Oscar-díjat kapott, mint „az amerikai játékfilm atyja”. Mikor a filmvilág rettegve nézte a televízió térhódítását, ő csak annyit kérdezett: „Ahelyett hogy a tévé miatt elvesztenénk a nézőinket, nem lenne okosabb a televíziót is beszerezni a fegyvertárunkba?” – és el is kezdett az ABC tévétársasággal szövetkezni.

Élete végéig aktív maradt – talán ennek köszönhetően élt meg ilyen szép kort

„Ha tudtam volna hogy eddig élek, jobban odafigyelek magamra” – nyilatkozta egyszer. 1976. június 10-én hunyt el Los Angelesben. Szóvivője szerint lefeküdt délután aludni, de nem ébredt fel többet. A mai Hollywood, sőt, az egész filmipar teljesen máshogy nézne ki Adolph Zukor és ötletei nélkül. Egyszerű, szegény családból származva kemény munkával és még több eszességgel küzdötte fel magát a csúcsra – ahol pedig szívósan ragaszkodott helyéhez. Ma a Hollywood-i Hírességek sétányán csillag viseli a nevét.

A megnyitót egy emlékkonferencia követte, amelyen Ráduly György tartott előadást, Szabó István, Koltai Róbert és Szabó Gábor a Magyar Filmoperatőrök Egyesületének elnöke, valamint Bokor Balázs elnök osztotta meg gondolatait.

Fekete Bernard Barna
Fekete Bernard Barna. Fotó: Konkoly-Thege György

Az amerikai-magyar Kolibri Art Galéria tulajdonosa, Fekete Bernard Barna Ricsének, és az Adolph Zukor emlékháznak adományozta az 1947 óta a Paramount film-stúdiótulajdonában lévő ikonikus, “Az Élet Csodaszép” filmalkotás, újra, 2014-ben kiadott és a studió által engedélyezett szépművészeti film-plakátját.

A rendezvényen a jelenlevők megemlékeztek arról, hogy 30 éve került bemutatásra a Sose halunk meg című film. A film alkotója, rendezője és főszereplője, Koltai Róbert meghatottan idézte fel a film készítésének folyamtatát.

Koltai Róbert
Koltai Róbert. Fotó: Konkoly-Thege György

Forrás: Magyar Hollywood Tanács Egyesület

Ricsétől Hollywoodig…

Szerző