Ez a nap
EP-választás – Finisébe ért az ajánlásgyűjtés
Már csak valamivel több mint két napjuk maradt a pártoknak arra, hogy összegyűjtsék a májusi európai parlamenti (EP-) választásra az induláshoz szükséges legalább 20 ezer érvényes ajánlást; tucatnyi szervezet folytat még aláírásgyűjtést országszerte azért, hogy felkerülhessen a szavazólapra.
Több párt visszalépett
Bár a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) 25 pártot vett nyilvántartásba, közülük csak 22 párt, illetve pártszövetség kérte ki az ajánlóíveket a Nemzeti Választási Irodától (NVI) a támogató ajánlások gyűjtéséhez. Közülük hét – a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Fidesz-KDNP, a Momentum Mozgalom, a Mi Hazánk Mozgalom, az MSZP-Párbeszéd, az LMP és a DK – már leadta a szükséges 20 ezer érvényes ajánlást, és az NVB nyilvántartásba is vette a listájukat. Így ezek biztosan szerepelnek majd a szavazólapon.
Az NVB által a választásra nyilvántartásba vett pártok közül több is bejelentette, hogy mégsem indul, így tucatnyi párt maradt versenyben, amelyek aktivistái még dolgoznak azért, hogy kedd délután 16 óráig, a határidő lejártáig összegyűjtsék és leadják a listaállításhoz – és így a szavazólapra kerüléshez szükséges – 20 ezer érvényes ajánlást.
Aláírásokat csak zaklatás nélkül lehet gyűjteni
A határidőn túl beérkező ajánlásokat és jelentkezéseket a Nemzeti Választási Bizottság már nem fogadhatja el. Az ajánlásokat a bizottság mellett működő NVI-nek kell ellenőriznie.
Ajánlásokat a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni. Tilos ajánlást gyűjteni az ajánló és a gyűjtő munkahelyén munkaidőben vagy munkavégzés közben, a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban lévőtől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben, közösségi közlekedési eszközön, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben, felsőoktatási és köznevelési intézményben, egészségügyi szolgáltató helyiségeiben, továbbá a tulajdonos előzetes, írásbeli hozzájárulásának hiányában közforgalom számára nyitva álló magánterületen (például áruházi parkolóban).
Mire kell figyelni?
A választóknak figyelniük kell arra, hogy csak az az ajánlóív hiteles, amelyen szerepel az ív sorszáma, és feltüntették rajta az aláírásgyűjtő ember nevét és aláírását. A pártok számára pedig fontos, hogy az ajánlást gyűjtő pontosan adja meg az adatait, mert ha azok hibásak (például elírja a személyi azonosítóját), akkor az íven szereplő összes ajánlás érvénytelen.
A gyűjtés befejezésekor az összes ívet (azt is, amelyen egy ajánlást sem tettek) le kell adniuk a pártoknak, különben le nem adott ívenként ezer forint bírságot szab ki a Nemzeti Választási Bizottság. Az öt évvel ezelőtti EP-választáson a pártokat összesen 92 millió forintra bírságolták az időben le nem adott ajánlóívek miatt.
(Forrás: MTI)
Orbán imád a pénzünkön levelezni – most így szerezne 80 ezer unión kívül élőtől EP-választási voksot
Szerző
Friss
- Nagy márciusi horoszkóp – Senkit nem kímél, sem a jótól, sem a rossztól….
- Havasi Bertalanból lehet Orbán washingtoni kutakodója? – (kormány)Biztos állás…..
- Hihetelen, de megtörtént, sikeres tüntetést szerveztek a bírók
- Sztálin újjászületése – A bébi neve: D. Trump
- Vigyázz, kész, évértékelő!
- Magyar Péter: nem szeretném ellopni a showt a megfáradt TSZ-elnöktől
- Ön is érzi, amit Szánthó Miklós? ‘Végre ismét szabadon lélegezhetünk, mióta Donald Trump visszatért a Fehér Házba’
- Orbán nehéz szülése: mindannyian a dakoták kezében vagyunk…..
- Heil a karlendítés, ami még a patrióták frakcióvezetőjének is sok, csak Orbánéknak nem
- Élveznél egy izgalmas kalandot? – A márciusi horoszkóp pont ezt ígéri