Kerítésen túl
Ezerháromszáz szegényt vendégelt meg a pápa

Ezerháromszáz nélkülözővel vett részt közös ebéden Ferenc pápa a Vatikánban a szegények világnapján vasárnap, és a világ tizenhárom országában befogadóközpontok építését jelentette be, köztük Szíriában és Ukrajnában is.

A szegények világnapján
A vatikáni audienciateremben felállított asztalokon , fasírtot és zöldségköretet szolgáltak fel. Ferenc pápa szokás szerint az egyik asztalnál foglalt helyet. A római és olasz plébániákról érkezett vendégeket a vöröskereszt önkéntesei kísérték.
A szegényeknek szentelt nap alkalmából egész héten ingyenes szakorvosi ellátást biztosítottak a Szent Péter tér egyik oldalában kialakított rendelőben borbélyszolgáltatással és zuhanyzókkal.
Szent Márton ünnepén
Ferenc pápa 2018-ban vezette be a szegények egyházi világnapját, amelyet minden évben a szegények oltalmazójának tartott Szent Márton ünnepnapja utáni vasárnap rendeznek meg.
A Szent Péter bazilikában délelőtt bemutatott misén a pápa áldását adta tizenhárom kulcsra, amelyek a világ tizenhárom országában építendő menedékeket jelképezték. Rászorulóknak szánt otthonokról van szó, amelyeket a 2025-ös jubileumi szentév alkalmából a Vatikán finanszírozásával a Famvin Homeless Alliance (FHA) egyházi szervezet hoz létre Ausztráliában, Brazíliában, Kambodzsában, a Közép-Afrikai Köztársaságban, Chilében, Costa Ricában, Szenegálban, Tanzániában, Tongában, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Szíriában és Ukrajnában.
Az egyházfő a misén úgy vélte, a világot szenvedés és szorongás uralja, és ezen a közösségi kommunikáció sem segít, ellenkezőleg
“elmélyíti a problémákat és a sebeket még bizonytalanabbá téve a jövőt”.
Kifejtette, a mindennapi történések híre is szorongásainkat növeli. A természetben bekövetkező változásokkal, számtalan embertársunk éhezésével, a háborúk borzalmaival, az ártatlanok halálával szemben könnyűszerrel “csüggedésbe merülünk”, és nem látjuk meg a remény kiolthatatlan fényét – fogalmazott.
A szegények szenvedéséből fakadó igazságtalanság érzésével szemben tehetetlenségre ítéljük magunkat, azokhoz csatlakozva, akik kényelemből és lustaságból beletörődnek abba, hogy “a világnak ez a rendje, és én úgyse tudok ellene semmit se tenni” – hangoztatta Ferenc pápa megjegyezve, hogy hasonló gondolkodásmóddal a keresztény hit is “hatástalan imádattá” csonkul.
“Miközben a világnak egy része arra ítéltetett, hogy a történelem legalján éljen, miközben nő az egyenlőtlenség és a gazdaság a gyengébbeket bünteti, miközben a társadalom a pénz és a fogyasztás imádatában él, a szegények, a kirekesztettek nem tehetnek mást mint várnak “
– mondta a pápa.
A pápa hangsúlyozta, hogy a segítés nem azt jelenti, hogy aprópénzt dobunk a kéregető kezébe:
“ahhoz, aki alamizsnát ad, két kérdésem van: megérinted az emberek kezét vagy csak odadobod a pénzt a másik keze megérintése nélkül? Szemébe nézel annak, akit segítesz, vagy elfordítod a tekintetedet?”
Megjegyezte, a világban tapasztalt tömeges éhezés problémája megoldása mellett, az apró gesztusokra is figyeljünk, amit mindennap tehetünk saját környezetünkben.
Az összefogás sürgetése
Ferenc pápa az egyház, a kormányok, a nemzetközi szervezetek cselekvését szorgalmazta:
“mindenkinek külön-külön és együttesen is mondom, kérlek benneteket, ne feledkezzünk meg a szegényekről”.
A Szent Péter téren délben mondott beszédében az egyházfő ismételt békefelhívást tett, és az Ukrajnában, a Közel-Keleten, Mianmarban és Szudánban folyó háború leállítását sürgette.
“A háború embertelenné tesz, elfogadhatóvá tesz elfogadhatatlan bűncselekményeket: a kormányok hallják meg a békét kérő népek kiáltását!”
– jelentette ki.
Szerző
Friss
- Az önkényuralom “ellenállási mozgalma”
- Új ATM-ek, új funkciók, minden kicsit egyszerűbb lesz
- Mi van a fekete szivárvány mögött – Milyen álságos indokokkal tiltják be a Pride-ot egyes országokban?
- Tudta, hogy Vitézy Dávid miatt szakadt be a Gubacsi híd járdája? – Szentkirályi Alexandráék tudják és az „okosságot nem félnek használni”
- Magyar György: a Budapesti Büszkeség menete fényesen bizonyította, van élet a Tiszán túl is
- Amire nem árt emlékezni 2026-ban, abban a bizonyos „fülke magányában”
- Az emberi jogok folyamatos megsértése ellen!
- Gábor György: Pilátus Orbánhoz képest egy túlképzett humanista volt, aki legalább rosszul aludt éjszakánként
- Botka László: ha bármilyen retorzió éri dr. Kincsét, az támadás az egész magyar egészségügy és Szeged, a “tudományok városa“ ellen
- Hiszi, nem hiszi? – Napi horoszkóp 2025. július 2., szerda