Connect with us

Kerítésen innen

Gyöngyös „büszkesége” a karácsonyi „szeressük egymást, gyerekek” jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat

Gyöngyös "büszkesége" a karácsonyi "szeressük egymást, gyerekek" jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat
Megosztás

2024 Magyarországán a cirka 27.000 fős Gyöngyösön melldöngetve vallja a Szókovács Péter (a FIDESZ-KDNP-Városom, szeretlek Egyesület) polgármester vezette önkormányzata, hogy idén 254 helyszíni bírságot szabtak ki és a visszaváltható palackok bevezetése óta megnőtt guberálás okán 362 esetben büntették az erre rászorulókat, amiről „…Mosómedveként túrják a kukát a gyöngyösi guberálók, hol van a határ?” címmel számolt be a heol.hu.

Karácsonyi együttérzéstől csöpögő posztok között…

Mielőtt a konkrétumokról szólunk leszögezzük: azok a honfitársaink, akik különböző okokból arra kényszerülnek, hogy a szemétben turkálva keressék a napi élelemre valót, nem jókedvükben teszik. Bármikor kerülhet bármelyikünk hasonló helyzetbe, úgyhogy le kellene szállni a magas lóról és ítélkezés, bírságolás helyett mindenkinek erejéhez képest támogatni illene az elesettet, különösen így karácsony környékén – szerintünk. Azokon a településeken, ahol nem a büntetés, a megszégyenítés a cél több más módszer mellett az előbbire felhasznált közpénzből az utcai szemetesekhez applikáltak olyan gyűjtőhelyet, ahová külön a palackokat lehet tenni. 

Pár napja írta a polgármester, hogy „…elkészült a Nyugati elkerülő: ez az út a jövőbe vezet!”. Érdekes elképzelése van a városvezetésnek arról a bizonyos „szebb jövőről”, amikor megválasztóinak egy részét drónokkal figyelteti és bírságolja ahelyett, hogy segítene nekik nehéz élethelyzetükben. Ferenczy Dániel gyöngyösi városrendészeti igazgatója a portálnak december 23-án(!) adott beszámolójában elmondta, hogy 

„A visszaváltható palackok bevezetése óta növekedett a guberálással kapcsolatos intézkedések száma is, ez 362 helyszíni bírsághoz vezetett, valamint 2 bejelentéshez a közigazgatási igazgatósághoz.”

Hozzátette:

„Városrendészetünk ezért új módszerhez folyamodott, létrehoztuk a Zöld-kommandó elnevezésű munkacsoportot. Ez városrendészeti felügyelőből, mezőőrből és térfigyelő kamerás kollégából álló csapat, amely változtatható helyű vadkamerák kihelyezésével, a városrendészek közti, belső terv alapján kidolgozott, folyamatos információáramlás alapján dolgozik. Ezzel rövid idő alatt több szemetelők csíptünk nyakon. A munkánkat 2023 óta drón használata teszi még hatékonyabbá…”

„…a bírságok behajtása nem a mi feladatunk…”

„Gyöngyös köztisztaságával kapcsolatban évek óta a guberálók jelentik az egyik legnagyobb problémát. A szemétgyűjtögetőkkel szemben 2020-ban 46 esetben szabtak ki összesen közel másfél millió forintos bírságot a városrendészek, 2023-ban már 116-ra nőtt gyöngyösi guberálók ellen kiszabott ki bírságot száma 3 millió 635 ezer forint összértékben. A kukázást önkormányzati rendelet is tiltja a településen, a tevékenység mégis mindennapos a városban. A környező falvakból is többen járnak e célból a szeméttárolókhoz, mondta a rendészeti igazgató. A gyöngyösi városrendészet együttműködik a rendőrséggel és a polgárőrökkel

Van, aki csak kivesz valamit a szemetesből, de olyan is akad, aki úgy feltúrja a kukát, hogy a szemét szanaszét hever körülötte. Az utóbbi időben a guberálók is rámozdultak az ötven forintos visszaváltható palackokra, és gyakran nemcsak kiszórják a földre a többi szemetet, de a talált zsákmányból a folyadékot a járdára borogatva szennyezik is a közterületet

-mondta az együttérző közszolga.

Zöld-kommandó

„Városrendészetünk ezért új módszerhez folyamodott, létrehoztuk a Zöld-kommandó elnevezésű munkacsoportot. Ez

városrendészeti felügyelőből, mezőőrből és térfigyelő kamerás kollégából álló csapat, amely változtatható helyű vadkamerák kihelyezésével, a városrendészek közti, belső terv alapján kidolgozott, folyamatos információáramlás alapján dolgozik.

Ezzel rövid idő alatt több szemetelők csíptünk nyakon. A munkánkat 2023 óta drón használata teszi még hatékonyabbá – foglalta össze Ferenczy Dániel.

Szomszédom a felügyelő program

A Szomszédom a felügyelő Gyöngyös 2021-ben létrehozott innovatív rendészeti programja. „

A jövő rendészete a komplementer rendészet, amit arról szól, hogy a rendőrség, a közterület-felügyelet, illetve a polgárőrök, és a magánbiztonságot is mondhatom, együttműködnek, tehát kooperálnak, és a problémákat így oldják meg, tehát van egyfajta munkamegosztás”.

A fórumokon képviselteti magát a Gyöngyös Város Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület is, amelynek tagjai arról tájékoztatják a lakókat, milyen feltételekkel lehet az egyesülethez csatlakozni.

A program része továbbá, hogy a „közbátorság” növelése érdekében sportszakemberek adnak önvédelmi tanácsokat a gyöngyösieknek.

Hiába kerestük Ferenczy Dániel megszólalásai között, egy felületen sem találtunk olyan akciót, ami az elesetteket segítené, támogatná.

Rontotta köztisztaság helyzetét az a jelenség, amikor 2023 tavaszán tömegesen jelentek többnyire nem is gyöngyösi, sőt más megyéből érkezett kéregetők, legtöbb esetben vélhetően droghasználók, akik ellepték a közterületeket, gyakran bódult vagy ittas állapotban voltak. Ezen egyének jogsértései közül a legjellemzőbbek a szemetelés és a szükségük közterületen elvégzése volt. Mára kiszorítottuk őket a városból, de ha tavaly nem lépjük meg a zéró toleranciát meghirdető közbiztonsági akcióterv elindítását a rendőrséggel és a gyöngyösi polgárőrökkel együttműködve, akkor ma sokkal rendezetlenebb viszonyok közé tudnánk kimenni a városba”

– összegezett Ferenczy.

Hab a tortán

„Sokan nem értik, miből fizetik be a bírság összegét az érintettek – azaz, mi értelme van a bírságolásnak. A mi feladatunk a szankciók alkalmazása, azt meg kell tennünk. A bírságok behajtása már nem a mi területünk. Azok be nem fizetése esetén a követelést behajtásra továbbítjuk az adóhatóságnak, amely megkezdi a végrehajtást”

– fogalmazott a közszolga.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző