Connect with us

Kerítésen innen

Hihetelen, de megtörtént, sikeres tüntetést szerveztek a bírók

tüntetés, bírók
Megosztás

Mivel a bírók törvény szerint párttevékenységet nem folytathatnak, ezért a tüntetés szervezői arra szólították fel a résztvevőket, hogy tartózkodjanak pártpolitikai jelvények, szimbólumok megjelenítésétől és ilyen jellegű megnyilvánulástól.

Legyen úgy

Magyar Péter a Tisza Párt elnöke jelezte, alakulata a tudomásul veszi, hogy a szervezők nem várnak politikai szereplőket a rendezvényekre, ugyanakkor teljes mellszélességgel kiáll a bírák és az orvosok követelése mellett és arra biztat minden jóérzésű magyar embert, hogy jelenlétével fejezze ki a szolidaritását és a követelések támogatását.

„A különböző szakmák követelései csak abban az esetben lehetnek sikeresek, ha kiállunk egymásért és a teljes magyar nemzet szolidaritást mutat. Minden honfitársunk érdeke a működő egészségügy, igazságszolgáltatás és oktatás”

– fogalmazott Magyar Péter. A Mabie országos választmánya januárban döntött úgy, hogy a bírói függetlenség védelmében demonstrációt szervez. Követeléseik között szerepel, hogy a jogalkotó transzparensen, az érintettek véleményét figyelembe véve fogadjon el bármilyen igazságügyi reformot, továbbá a bírói véleménynyilvánítás szabadsága, valamint a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan fizetési különbségek megszüntetése.

Előzmény

Novemberben az Országos Bírói Tanács (OBT) négyoldalú megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium (IM), az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a Kúria elnökével. A megállapodás a bírói bérek régóta szorgalmazott emelését a kormány igazságszolgáltatási „reformjának” támogatásától tette függővé, úgy hogy a „reform” elemei csak vázlatosan ismertek, így az OBT gyakorlatilag biankó csekket adott volna az Orbán-kormánynak, hogy a fizetésemelés ellenében saját kénye-kedve szerint szervezze át a bíróságok működését.

A megállapodás rendkívül éles tiltakozást váltott ki.

„A bírói szervezetnek nem kell nyújtania és nem is nyújthat a béremelésért cserébe »ellenszolgáltatást«, mert még ha ez egy megállapodás aláírásában is nyilvánul csak meg, az a harmadik hatalmi ág függetlenségét sértené. A szervezeti átalakítással kapcsolatos kormányzati tervek támogatása nem lehet a kormányzat által is elismerten szükséges béremelés ára!”

– írta a Mabie.

Az „első fecske”

A megállapodás hírére lemondott bírói tisztségéről Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke, aki így indokolta távozását:

„1997-ben léptem be a bírósági szervezetbe, 2001 óta ítélkezem büntetőbíróként. Munkámban mindig mély hivatástudat vezérelt. Sajnos arra kellett ráébrednem, hogy az az igazságszolgáltatás, amelynek elkötelezett képviselője voltam, mára megszűnt létezni.”

Rajta kívül csaknem kétszáz bíró, illetve igazságügyi alkalmazott tiltakozott a megállapodás ellen – névvel, bírói beosztással – köztük az előző OBT sok tagja, így Fatalin Judit, Vasvári Csaba vagy éppen Matusik Tamás volt OBT-elnök. Utóbbi azt írta, az OBT lemondott a függetlenségéről, amikor meghajolt az igazságügyi miniszter nyomása alatt”.

A szombati Kossuth-téri tüntetésen, ami egybeesett Orbán Viktor évértékelőjével, ami éppen szemben a Duna túlpartján tapsoltatta az övéit, több ezren vettek részt.

(Írásunk a Népszava cikkének szemléje)

Kapcsolódó

tüntetés, bírók,

Szerző