Connect with us

Kerítésen innen

Hungarikum-bővülés: 88. a lángos, 89. a székelykapu – Egy kommentelő-ötlet: az embercsempészek szabadon engedése a börtönből is legyen Hungarikum!

Megosztás

Két új elemmel bővült kedden a Hungarikumok Gyűjteménye a Hungarikum Bizottság döntésnek értelmében – írja az Agrárminisztérium által kiadott közlemény és emlékezett meg róla Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár, aki jelenlétével és kézfeltartásával emelte az esemény fényét.

Hungarikum: „tegyétek újra kicsivé Oroszországot” feliratú póló kizárást ért a budapesti Functional Fitness Világbajnokságon
Megosztás

Két új elemmel bővült kedden a Hungarikumok Gyűjteménye a Hungarikum Bizottság döntésnek értelmében – írja az Agrárminisztérium által kiadott közlemény és emlékezett meg róla Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár, aki jelenlétével és kézfeltartásával emelte az esemény fényét.

Lángos 1.200-ért – Hungarikum!

A Hungarikum Bizottság döntésével nyolcvankilencre emelkedett a Hungarikum Gyűjteményében található elemek száma, a Magyar Értéktárban pedig százötvenkettő kiemelkedő nemzeti értéket tartanak számon. A két új államilag elismert hungarikum:

  • a székelykapu és
  • a lángos.

A székelykapu – mint írták – egy olyan jellegzetes ácstechnikával készült fedeles nagykapu típus, amely a középkori város-, vár- és udvarházkapukból alakult ki. A 17. századtól a székelyföldi kaputípus egyre élesebben elkülönült faragott díszítményeivel és a kiskapu fölötti úgynevezett kaputükör igényes dekorálásával a más vidékek kötött nagykapuitól, Székelyföld igazi látványosságává, kulturális relikviájává vált – olvasható a tárca közleményében. A másik új hungarikum, a lángos készítésének hagyománya az Agrárminisztérium közleménye szerint szorosan összefügg a kenyérsütés tradíciójával.

A tökéletes lángos közepes vastagságú, nem túl olajos, belül puha, kívül roppanós

– írták, hozzátéve azt is, hogy hagyományosan a lángost reszelt sajttal, tejföllel, ízlés szerint fokhagymával megkenve fogyasztják.

Futottak még….

A Magyar Értéktár emellett egy sajátos szerkezetű tanyatípussal, a bokortanyákkal bővült – derült ki az agrártárca közleményből. Az országban egyedülálló bokortanyás településszerkezet a 18. század közepétől a Nyírségben alakult ki. Az itt élők a lakott helyektől távol eső földek műveléséhez alakítottak ki lakó- és gazdasági épületeket, és egyéb létesítményeket az állattenyésztéshez. Bekerült a Magyar Értéktárba a zselici hársméz is, amely egy olyan különleges fajtaméz, amelyet évszázadok óta termelnek a Somogy vármegyei őshonos hárserdőkben. Azt írták:

„több ezer méhcsalád szorgoskodik a Zselicben, mert az ország minden részéből vándorolnak ide a méhészek a hársfa virágzása idején”.

A kommentekből…

„Nagy segítség ez a magyar családoknak!”

„Az embercsempészek szabadon engedése a börtönből is legyen Hungarikum!”

„Akkor ma este már nem süssek, mert bünti lesz?”

„Ennél fontosabb a jelenlegi időkben talán nincs is!” ”

Érdekesség….

2022 júniusi hír volt, hogy az Agrárminisztérium (AM) és a Hungarikum Bizottság az elmúlt tíz évben 6,4 milliárd forint támogatást nyújtott több mint 2600 kedvezményezettnek közös értékeink bemutatására és megőrzésére – közölte Nagy István agrárminiszter szombaton, Nyíregyházán az AM közleménye szerint. A tárcavezető hangsúlyozta, a tíz esztendővel ezelőtt elfogadott, hungarikumokról szóló törvényben meghatározott Nemzeti Értékpiramis lehetővé teszi, hogy egy időben fordítsunk figyelmet helyi, tájegységi, megyei értékeinkre és nemzeti sajátosságainkra.

„A hungarikum mozgalom ma már a magyar életmódot is védő, a multikulturalizmus hatásainak mérséklésére szolgáló eszköz, erősíti a kötődés kultúráját és a nemzeti identitásunkat is.”

Szerző