Connect with us

Kerítésen innen

Jó hír – rossz hír: Mészáros-ügyben vizsgálat indult – Az Integritás -az „antikorrupciós“- Hatóság végzi

Megosztás

Aki esetleg rohanna pezsgőt bontani, hogy végre elindultunk a demokrácia útján, annak a kép árnyalására: a vizsgálatot az az „antikorrupciós hatóság“ végzi, amit a regnáló az EU nyomására állított fel és amiről sokat elmond, hogy nem hívják őket korrupció ellenes hatóságnak. Az már csak hab a tortán vele kapcsolatban, hogy az Európai Ügyészséggel ellentétben semmilyen lehetősége nincs bíróság elé küldeni az elkövetőket és a vizsgálat eredményét sem hozhatják nyilvánosságra.

Megosztás

Aki esetleg rohanna pezsgőt bontani, hogy végre elindultunk a demokrácia útján, annak a kép árnyalására: a vizsgálatot az az „antikorrupciós hatóság“ végzi, amit a regnáló az EU nyomására állított fel és amiről sokat elmond, hogy nem hívják őket korrupció ellenes hatóságnak. Az már csak hab a tortán vele kapcsolatban, hogy az Európai Ügyészséggel ellentétben semmilyen lehetősége nincs bíróság elé küldeni az elkövetőket és a vizsgálat eredményét sem hozhatják nyilvánosságra.

Sóhivatal 2023 Magyarországán….

„Az úgynevezett Integritás Hatóság a beadványom alapján vizsgálatot indított Mészáros Lőrincék 40 milliárd forintos, bizarr keretközbeszerzése ügyében….”

-kezdte az ügy kibontását Hadházy Ákos képviselő közösségi oldalán.

„Ez akár jó hír is lehetne, hiszen ez az az „antikorrupciós hatóság“, amit az EU nyomására állított fel a kormány. Persze már az is sokat elmond, hogy nem hívják őket korrupció ellenes hatóságnak. Az pedig még többet, hogy az Európai Ügyészséggel ellentétben semmilyen lehetőségük nincs bíróság elé küldeni az elkövetőket és a vizsgálat eredményét sem hozhatják nyilvánosságra.

Egyetlen eredménye lesz a létezésüknek: be fogják bizonyítani, hogy az Európai Ügyészség nélkül a következő években is ugyanúgy zajlik tovább a lopás.

Két eset lehet ugyanis

  • Ha jól végzik a dolgát a hatóság, akkor lesz néhány újabb konkrét, kivizsgált ügy az EU asztalán, amin Orbán csak röhögni fog, hiszen a jól dolgozó OLAF már eddig is prezentált ilyeneket, de a börtön fenyegetése nélkül ez semmit sem ér.
  • Ha rosszul végzik a dolgukat, akkor pedig pár év múlva ugyanígy lesznek bizonyítékai az EU-nak, csak még azt is elmondhatja, hogy még ez a valódi hatáskörök nélküli szervezet sem teszi a dolgát. Csak közben elloptak megint több ezer milliárdot.

A mostani feljelentésem eddigi sorsa pontosan bemutatta, hogy a kormány minden fogadkozásával szemben továbbra is érinthetetlenek a fideszes oligarchák. A két hónapja Mészárosék manipulált közbeszerzése ügyében tett próbafeljelentésemet visszakézből elutasította a rendőrség, a szokásos módon teljesen hülyének tettetve magát (az elutasítás teljes szövege itt olvasható.)

Az várható volt, hogy az Integritás Hatóság nem meri visszautasítani a bejelentésemet,

hiszen egyrészt annyira egyértelműek a tények, illetve a hatóságot éppen azért hozták létre Navracsicsék, hogy valamilyen látszatintézkedést fel tudjanak mutatni az ügyben. Én viszont azért tettem a beadványt, hogy egy-két év múlva kiderüljön, hogy mennyire nem várható tőlük érdemi változás. (Az ügy lényegéről itt írtam.)

Egy régebbi korrupcióinfón már bemutatott, 40 milliárdos bizarr buliról van szó, ahol úgy kaptak előre 40 milliárdos megbízást, hogy nem is lehetett tudni, hogy hol és mit kell majd építeni.

A „legdurvább” az eljárásban nem is ez volt, hanem hogy az elbírálásban nem az ár volt a döntő, hanem egy teljesen szubjektív pontszám: egy

„próbaköltségvetés szakmai színvonala”

alapján osztották ki a legtöbb pontot. Utólag kiderült, hogy van ennél még egyértelműbb és primitívebb csalás is az ügyben:

a beadási határidő előtt néhány nappal durván módosították a jelentkezőktől elvárt referenciákat – nyilván azért, hogy nehogy ki kelljen zárni valamelyik előre ledumált céget a jóból.

Hogyan utasította el a rendőrség a nyilvánvaló tények ellenére a nyomozást?

A feljelentést a közbeszerzési eljárás eredményét befolyásoló, versenyt korlátozó megállapodás miatt tettük, ami 1-3 év börtönnel büntethetőek. A „rendőrség” brilliáns ellenérvei a következők voltak:

  • A dolog már elévült, mert 2016-os közbeszerzésről van szó. Ez akár igaz is lehetne, ha nem lenne egy szépséghiba: keretközbeszerzésről van szó, ahol folyamatos a lehívás. Amennyire én látom, a teljes keretet még ki sem merítették.
  • A rendőr belekapaszkodott abba is, hogy a feljelentésben elsősorban azt emeltük ki, hogy Mészárosék és Paár cégeinek természetesen magát az állami közbeszerzési kiírást kellett befolyásolni ahhoz, hogy a megállapodásuk értelmében ők nyerhessenek. Mivel ehhez szerinte az állami szereplővel kellett „megállapodniuk”, nem pedig egymással, ezért szerinte egymással biztosan nem is egyeztettek
  • Az okos rendőrtiszt utal ugyanakkor arra, hogy a történet lehetne hivatali visszaélés vagy hűtlen kezelés, de itt jön a csavaros elutasító érvelés legszebb (legfelháborítóbb) része. Szerinte ugyanis önmagában az, hogy durván manipulálta valaki a közbeszerzést, nem elég gyanús ahhoz, hogy nyomozzanak.

Lehet, hogy csak véletlen volt, ugye….

Ez az érvelés gyakori okosság a Fideszt védő rendőri tettestársaktól, pedig ugye a nyomozásnak épp az lenne a lényege, hogy komoly gyanú esetén -ha kell, fedett nyomozással kinyomozzák, pontosan ki és mennyi pénzért tette a dolgot. De ők azt a rókát is elengednék, akinek a szájában ott a tyúk, biztos azt mondanák, hogy ez még nem jelenti, hogy meg is akarta enni és különben is, véletlenül is beugorhatott oda a tyúk, vagy ki tudja, lehet, hogy öngyilkos akart lenni… Az Integritás Hatóságnak pont az ilyen nyomozásra nincsen hatásköre.

Remekül le fogja írni egy nem nyilvános jelentésben, hogy hogyan manipulálták Mészárosék a közbeszerzést, csak éppen valódi nyomozás nélkül pont azt nem tudják majd bizonyítani, hogy kiket kellett ezért megkenni, vagy ki utasította a közbeszerzést jóváhagyó állami alkalmazottat. Mészáros és főnöke pedig röhögnek tovább a markukban.”

Szerző