Connect with us

Zsidológus

Jom kipur, könnyű böjtöt!

Megosztás

Vasárnap estétől hétfő estig tart a zsidóknál a Jom Kipur, az „Engesztelés napja”, amikor az örökkévaló eldönti, kit ír be  a jók és kit a rosszak közé. Ilyenkor a hívők 25 órás böjtöt tartanak és a nap nagy részét a zsinagógákban töltik.

Jom Kipur,
Megosztás

Vasárnap estétől hétfő estig tart a zsidóknál a Jom Kipur, az „Engesztelés napja”, amikor az örökkévaló eldönti, kit ír be  a jók és kit a rosszak közé. Ilyenkor a hívők 25 órás böjtöt tartanak és a nap nagy részét a zsinagógákban töltik.

Nem kell narancs

Egy idős izraeli barátom mesélte nekem, amikor éppen erre az egyszerre szomorú és reményteljes napra készülődve ecseteltem neki, mekkora lakomát csapunk Jom Kipur „bejövetele” előtt, hogy jobban bírjuk a koplalást.

„Tudod én mielőtt idejöttem, Pesten voltam fényképész, majd amikor útra keltem, semmire nem vigyáztam jobban mint a fényképezőgépemre, úgy gondoltam megörökítem vele egy ország, Izrael születését, ám ahogy Haifán kikötött velünk a hajó, elsők között vették el tőlem, mondván:

egy háborúban álló országban nem lehet csak úgy fényképezgetni.

Egy világ dőlt össze bennem, de fiatal voltam, hát elkezdtem egy vadonatúj életet. Nehéz évek jöttek, volt olyan is, hogy hónapokig  a tengerpart homokjában aludtam és semmi mást nem ettem, mint narancsot. Na akkor annyira elegem lett belőle, hogy azóta sem ettem egyetlen gerezdet sem, de tény, hogy nem haltam éhen. Életemnek ebben a szakaszában sokszor eszembe jutott a híres színésznő, Gobi Hilda mondása:

„a haza ott van, ahol nem halsz éhen.”

Koplalni tudni kell, ha muszáj különösen

Abban az évben nemhogy lakomát, de néhány falatot is alig tudtam enni Jom Kipur előtti este. Nagyon féltem, hogy bírom a koplalást, így amint lehetett, bementem egy zsinagógába, hogy ott vészeljem át az időt, ameddig csak lehet. Most mondhatnám, hogy az Örökkévaló csodát tett, de alighanem más a magyarázata, hogy akkor nagyon, hihetetlenül könnyen ment a böjtölés.

Jom Kipur

Azóta tudom, hogy a nagy lakoma Jom Kipur előtt csak nehezíti a böjtöt”- fejezte be történetét Tel-Aviv-ban idős bankigazgató barátom.

Jom Kipur: Menáchem Mendel Schneerson rabbi szerint

Jom Kipur az „Engesztelés Napja”, az „összes bűnünk végső bocsánata és elnézésének” csúcspontja. Az engesztelés héber neve, kápárá, nem csupán azt jelenti, hogy a vétkes nem fog bűnhődni vétkei miatt, hanem azt is, hogy lelke megtisztul a bűn okozta szellemi szégyenfoltoktól. Amikor őszinte tsuvával (megtéréssel) fordulunk az Örökkévalóhoz, változásunk folyamata megtisztít, sőt át is alakítja a bűneink okozta nemkívánatos szellemi hatásokat. (Forrás)

Ezeket olvasta már?

Szerző