Connect with us

Kerítésen innen

Juhász Hajnalka: a DK-nak az fáj, hogy nem a párt van kormányon

Megosztás

Juhász Hajnalka (KDNP) kifejtette: nem látszatintézkedésekről van szó, hanem szakmai dialógusról a kormány és az Európai Bizottság között, a bizottság szakmai elvárásainak felelnek meg ezzel a javaslattal.

Megosztás

Az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóságról és a kondicionalitási eljárás eredményes lezárása érdekében az Európai Bizottság kérésére elfogadott egyes törvények módosításáról szóló előterjesztés összevont vitájával folytatta munkáját kedden az Országgyűlés.

Előterjesztő: az Európai Bizottsággal való megállapodást szolgálja a javaslat 

Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára ismertette: a kormány a kondicionalitási mechanizmus során az Európai Bizottságnak tett vállalások megvalósítására és végrehajtására törekszik. Ennek érdekében már eddig is több javaslatot terjesztett a Ház elé. Ezek sorába illeszkedik a törvényjavaslat, amely meghatározza az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság működésére vonatkozó szabályokat.

A törvényjavaslat alapján a jelenleg az államháztartásért felelős miniszter irányítása alá tartozó főigazgatóság a továbbiakban autonóm államigazgatási szerv lesz. A főigazgatóság feladatainak ellátásában funkcionálisan és szakmailag teljesen független, feladatkörében más személy vagy szerv által nem utasítható – mondta az államtitkár.

A törvényjavaslat rögzíti a főigazgatóságot vezető főigazgató kinevezésére vonatkozó szabályokat, a főigazgatói megbízatás megszűnésének szabályait, illetve a főigazgató feladatkörét, a vele, valamint a főigazgató-helyettessel szemben fennálló összeférhetetlenségi okokat és a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségükkel kapcsolatos szabályokat – sorolta.

Répássy Róbert elmondta, emellett a törvényjavaslat kiegészíti a büntetőeljárásról szóló törvény új, vádkorrekciós eljárásának részletszabályait, megteremtve a lehetőséget, hogy az Integritás Hatóság a nyomozati eljárásban felülbírálati indítványt, illetve ismételt felülbírálati indítványt nyújtson be.

A törvényjavaslat ezenkívül tovább erősíti a már létrehozott központi információs közadatnyilvántartási felület által biztosított közadatnyilvánosságot azzal, hogy a felületen való közzététel kötelezettsége a nemzetbiztonsági szolgálatok kivételével a költségvetési szervek teljes körét lefedi.

Fidesz: a módosítások a kompromisszumos megoldásokat ültetik át a magyar jogrendszerbe

Kis János, a Fidesz vezérszónoka hangsúlyozta, Magyarország az elmúlt egy évben folyamatosan tárgyalt az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy a magyar emberek, intézmények és vállalatok hozzájussanak a nekik járó uniós forrásokhoz. Magyarország 17 vállalást tett és jelenleg is intenzív párbeszéd zajlik Brüsszellel – tette hozzá.

A javaslatban található módosítások az Európai Bizottsággal kialakított kompromisszumos megoldásokat ültetik át a magyar jogrendszerbe – közölte.

Az indítvány öt fő területet érint, egyebek között tartalmazza az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóságra vonatkozó új törvényt, illetve az új vádkorrekciós eljárás büntetőeljárásban foglalt szabályainak módosítását. A javaslat ezek mellett foglalkozik a központi információs közadatnyilvántartásra, a Belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóságra, valamint az Integritás Hatóságra vonatkozó szabályok pontosításával.

Felhívta a figyelmet, hogy az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság a módosítás értelmében autonóm államigazgatási szerv lesz. Hozzátette, hogy az Integritás Hatóságra vonatkozó módosítások pedig egyértelműsítik, hogy a szervezet befolyásolástól mentesen köteles ellátni feladatát.

Magyarország elkötelezett az Európai Unió alapértékei iránt, amelyeket minden tagállam a magáénak vall – foglalta össze véleményét a vezérszónok.

DK: a kormánynak nincsen hitele ezen a területen

Sebián-Petrovszki László (DK) azt mondta, hogy egy olyan törvényjavaslatról vitatkoznak, aminek a kormány által deklarált célja az lenne, hogy kevesebb legyen a korrupció, kevesebb legyen az uniós forrásokat érintő lopás. Azonban egy olyan kormány kéri a javaslat megtárgyalását és elfogadását, ami az elmúlt 12 évben „mindenféle csatolt részeivel, hozzá közelálló vállalkozóhálózattal, oligarchákkal és kliensekkel ellopta az uniós források jelentős részét” – fogalmazott az ellenzéki politikus. Most pedig belefutottak abba, hogy az EU ezt megelégelte, ezért „valamiféle látszatmegoldást próbál a kormány kiizzadni magából”, hogy visszamehessen Brüsszelbe és jöjjenek megint uniós pénzek – állította a képviselő.

A kormánynak nincsen hitele ezen a területen – jelentette ki.

KDNP: szakmai dialógus eredménye a javaslat

Juhász Hajnalka (KDNP) kifejtette: nem látszatintézkedésekről van szó, hanem szakmai dialógusról a kormány és az Európai Bizottság között, a bizottság szakmai elvárásainak felelnek meg ezzel a javaslattal. A DK-nak az fáj, hogy nem a párt van kormányon, és most is támadja a kormányt, amely minden erejével azon volt az elmúlt hónapokban, hogy megegyezzen a bizottsággal – jelentette ki.

Kiemelte: az a fő kérdés, hogy segíteni akarnak-e a magyaroknak, hozzá akarnak-e járulni ahhoz, hogy Magyarország megkapja az uniós pénzeket vagy sem.

Közölte: a javaslat legfontosabb eleme, hogy az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság autonóm államigazgatási szervként folytatja a működését.

A javaslat a kormány konstruktív és megegyezésre fókuszáló hozzáállását bizonyítja – közölte.

Hangsúlyozta: a kormánynak a magyarok érdeke számít a legjobban, márpedig a magyaroknak az a legfontosabb, hogy hozzáférjenek az őket megillető támogatásokhoz, ezért a KDNP támogatja a javaslatot.

(MTI)

Deutsch Tamás: az Európai Parlament Magyarország gyalázásával múlatja az időt

Szerző