Tech - Tudomány
Kémiai kasztrálás: megoldás vagy emberkísérlet? – Mit engedhet meg magának egy társadalom, ha valóban civilizált akar maradni

Egyre több európai országban vetődik fel ismét a kémiai kasztrálás bevezetése szexuális bűnelkövetők ellen. A döntéshozók a társadalom biztonságára hivatkoznak, és gyors, „hatékony” eszközként mutatják be a hormonkezelést. De vajon tényleg megoldás ez, vagy csak a probléma elodázása, sőt, újabb etikai kérdések felvetése?

A libidó csökkentése
A kémiai kasztrálás nem új találmány: évtizedek óta alkalmazzák egyes országokban pedofilok és nemi erőszaktevők „kezelésére”. Az eljárás során olyan hormonális szereket adnak, amelyek lecsökkentik a libidót, és bizonyos esetekben az erekcióképességet is megszüntetik. A kormányok ezt gyakran „visszaesés-megelőző” intézkedésként kommunikálják, a közvélemény pedig többnyire örömmel fogadja az olyan híreket, hogy „végre tesznek valamit” a visszaeső bűnözők ellen.
Szex és/vagy hatalmijátszmák
Csakhogy a helyzet ennél jóval bonyolultabb. A hormonkezelés hatása időleges, abbahagyása után a nemi vágy újra jelentkezik. Az sem igazolt, hogy a kezelés mellett ne történnének újabb bűncselekmények — hiszen a szexuális erőszak motivációi gyakran nem csak testi vágyból fakadnak, hanem hatalmi játszmákból, frusztrációból vagy pszichés betegségekből. Ráadásul a kémiai kasztrálás jelentős mellékhatásokkal jár: csontritkulás, depresszió, anyagcsere-zavarok és akár öngyilkossági hajlam is felléphet. Ezeket a kockázatokat viszont ritkán hangsúlyozzák.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>
Tényleg ezzel kívánjuk demonstrálni az erkölcsi fölényünket?
Felvetődik az is: milyen társadalom az, amely orvosi kísérletek tárgyává teszi a bűnözőket? Az orvostudomány alapelve a gyógyítás és, hogy: „ne árts”. A kényszerített hormonkezelés pedig — legyen bármennyire szabályozott is jogilag, — közelebb áll a büntetéshez, mint a gyógyításhoz. Vajon tényleg ezzel kívánjuk demonstrálni az erkölcsi fölényünket?
A szexuális bűncselekmények elleni harc fontos és sürgető ügy. De az ilyen leegyszerűsített, látványos megoldások csak illúziót keltenek. A problémák gyökerét — szegénység, pszichés betegségek, elhanyagolt nevelés, társadalmi normák — nem érinti a hormoninjekció. Ha pedig emberi jogok és méltóság nélkül próbáljuk „megszelídíteni” a bűnözőket, egyre jobban hasonlítunk rájuk.
Czeizel Endre: A tudomány mai állása szerint elképzelhetetlen a nemi orientáció „helyes irányba terelése„
A kérdés nem az, hogy mit érdemel egy elítélt, hanem az, hogy mit engedhet meg magának egy társadalom, ha valóban civilizált akar maradni.
Szerző
Friss
- Marika néni: „Lázár kegyelmes! Jávor Pál óta senki nem tudta oly hitelesen alakítani Mikszáth és Móricz figuráit, mint Ön…”
- Kémiai kasztrálás: megoldás vagy emberkísérlet? – Mit engedhet meg magának egy társadalom, ha valóban civilizált akar maradni
- Orbán Ráhel (és családja) menni Amerika?
- Sötét órák: a legnagyobb áramszünetek Magyarországon
- Nem mindegy, milyen ATM kerül a faluba – akár kétszer többe is kerülhet a készpénzfelvétel
- Megölték az Unitravel-t – vélekedik a csődöt jelentett utazási iroda
- Friss: megbénult a Keleti pályaudvar – az utasok tájékoztatás nélkül vesztegelnek a vonatokon
- Ilyen az, amikor Nagy Márton minisztériuma fellép az áremelés ellen: két hónapja ismét gyorsul az éves infláció
- Gondoltam, illik nyílt kártyákkal játszanom: én nem voltam megtévesztve – Napi Lendvaiság
- Tarjányi Péter: ez nem riogatás, ez egy forgatókönyv arra az esetre, ha 24 órára leállna Magyarországon az áramszolgáltatás