Kerítésen túl
Kezet rázott Donald Trump és Ursula von der Leyen: a megegyezés megköttetett

Vasárnap este sikerült egyezségre jutnia Donald Trump amerikai elnöknek és Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a skóciai Turnberryben az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodásról, írja a BBC. Ursula von der Leyen az egyórás tárgyalás után azt nyilatkozta, „az óriási deal kemény tárgyalások után” jött létre, Trump pedig arról beszélt, „bizonyos értelemben partnerségről” van szó, és minden idők legnagyobb megállapodásának nevezte az egyezséget.
A megállapodás feltételeiről egyelőre annyit lehet tudni,
hogy az Egyesült Államok általános, 15 százalékos vámot vet ki az EU-s árukra. Az EU beleegyezett abba, hogy 750 milliárd dollár értékben vásárol energiaforrásokat Amerikától, mellette pedig a tervezetthez képest 600 milliárd dollárral emeli az amerikai befektetései mértékét
-írja a Politico. A megállapodás értelmében az EU emeli a katonai beszerzések mértékét is. Ezeket a számokat az Európai Bizottság szóvivője is megerősítette, az azonban nem világos, hogy a hatalmas kötelezettségvállalásokat hogyan fogja tudni teljesíteni az EU (az Egyesült Államok éves energiaexportja jelenleg mintegy 250 milliárd értékű).
A 15 százalékos vámkivetés az EU-ból érkező autóimportra is vonatkozik majd, a gyógyszerimportra viszont nem terjed ki a megállapodás.
Trump azt is megjegyezte, hogy
az európai acélra és alumíniumra továbbra is 50 százalékos vámot vetnek ki. Az unió nem vet ki vámokat az Egyesült Államokra.
Ursula von der Leyen a sajtótájékoztatón azt is hozzátette, mindkét fél nullára csökkenti
- a repülőgépekre,
- repülőgép-alkatrészekre,
- bizonyos vegyi anyagokra,
- bizonyos gyógyszerekre,
- félvezető-berendezésekre,
- mezőgazdasági termékekre és
- kritikus nyersanyagokra kivetett vámokat.
A 750 milliárd dolláros energiavásárlásról azt mondta, ez még az ő hivatali ideje alatt létrejön (az EB-elnök 2024 decemberében kezdte meg második elnöki mandátumát, 2029-ig). Arra a kérdésre, hogy az európai autógyártóknak nem fog-e gondot okozni a 15 százalékos vám (Trump hivatalba lépése előtt ez mindössze 2,5 százalék volt), Von der Leyen azt nyilatkozta, lehetett volna rosszabb is a végeredmény. Nem válaszolt egyértelműen arra sem, hogy a 15 százalékos vámok a gyógyszerekre is vonatkoznak-e: erre igennel felelt, de hozzátette, hogy az amerikaiak további vámokat és intézkedéseket is bevezethetnek az európai gyógyszerexportőrökkel szemben, nem kizárt, hogy szigorúbb tarifák is jönnek, ez szerinte külön kezelendő kérdés.
Trump az egyórás tárgyalás után arról is beszélt,
a megállapodás „nagyszerű lesz az autóipar és a mezőgazdaság” számára.
Az elnök szerint három-négy olyan országot vizsgálnak, akikkel kereskedelmi megállapodást kötnének, de valószínűleg valamilyen formában ezekben az egyezségekben is lennének vámkivetések.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, a Truth-on és a Google hírei között is! >>

Gyorselemzések
A BBC szerint mind Trump, mint Von der Leyen győzelemként könyvelheti el a mostani megállapodást. Az egyezség Amerikának és az EU-nak egyaránt fontos, mert rengeteg vállalkozás és munkahely sorsa függött tőle, nem véletlenül hívja az EU az Amerikával való viszonyát a világ „legnagyobb kétoldalú kereskedelmi és befektetési” kapcsolatának. Az EU előtt ott lebegett a 30 százalékos vámokkal való fenyegetés, az unió sokkal rosszabbul is kijöhetett volna az alkudozásból, bár elmarad az Egyesült Királysággal szemben kivetett, egységesen 10 százalékos vám mellett.
A The New York Times szerint a konkrét részletek sokat számítanak majd a mostani deal értékelésében:
- Nem mindegy például, hogy mi lesz a beruházásokra szánt időkeret, és hogyan oszlanak el a különböző szektorok között;
- Szintén kérdéses, hogy az EU vajon nullára csökkenti-e az amerikai autókra kivetett vámokat;
- Azt sem egyértelmű, hogy változtat-e az unió a belső szabályozásain annak érdekében, hogy több amerikai mezőgazdasági termék érkezzen a tagállamokba, és ha igen, hogyan;
- Nyitott kérdés, hogy milyen szabályozások vonatkoznak majd az európai gyógyszerexportra.
A The Guardian azt írja, a gyógyszeripari termékek mellett a félvezető-termékek is ki vannak zárva a megállapodásból, így továbbra is elképzelhető, hogy Trump ezekre büntetővámot szab ki. A The New York Times szerint Howard Lutnick kereskedelmi miniszter azt nyilatkozta, az amerikai kormány két héten belül be fogja jelenteni a félvezető-termékekre kivetett vámokat. A The Guardian szerint Trump arra is tett utalást, hogy a Kínával is „nagyon közel vannak” a megegyezések.
Friss
- Csak időjárás? – Így teszi tönkre a testedet a hirtelen lehűlés, sokan nem is sejtik, miért érzik magukat rosszul
- Gábor György: nyílt levél Schmidt Máriának és Lánczi Andrásnak, az egyes számú Digitális Polgári Kör örök tagjainak
- 31. heti horoszkóp: amikor végre minden a helyére kerül
- Kezet rázott Donald Trump és Ursula von der Leyen: a megegyezés megköttetett
- Ujhelyi István: Tusványos 2026 – Átmenet a diktatúrából a demokráciába
- Németh Balázs hírolvasóból lett Fidesz-frakció szóvivő visszatér a győkeréhez – Az első podcast-haknista: Orbán Viktor
- Az EU eldöntötte: háború! Mi eldöntöttük: se költségvetés, se Tisza, se DK!
- Majka: fenntartom a jogot magamnak arra, hogy akkor és azt mondjak, amit akarok (…) részemről az ügy lezárva…
- Az esőisten is megsiratta az éhezőket – közel 150 vendég a debreceni ételosztáson
- Póló-diplomácia: Orbán miniszterelnök erős üzenete Sulyok köztársasági elnöknek – Veszi az adást? – Frissítve!