Nagy István agrárminiszter szájával a kormányvélemény: Ukrajna olyan nagy mennyiségű baromfit, tojást és mézet is kezdett exportálni, ami ellehetetlenítette a hazai gazdálkodók értékesítési lehetőségeit.
A kormány elkötelezett a magyar gazdatársadalom érdekeinek képviselete mellett, éppen ezért érdemi uniós intézkedések hiányában, Lengyelországhoz hasonlóan, átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajosmagvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását
– jelentette be Nagy István agrárminiszter szombaton. A tárcavezető szerint
a jelenlegi piaci folyamatok folytatódása olyan komoly károkat okozna a magyar mezőgazdaság számára, hogy rendkívüli intézkedésekkel kell ezeknek gátat szabni.
Ujhelyi: kormány-bénázás, hogy nem kaptunk EU-forrást az ukrán gabonadömping miatti gazdasági károk enyhítésére?
Eladhatatlan a magyar áru, mert drága?
A miniszter elmondta, hogy
az Európai Unióban már meg nem engedett termelési gyakorlatokkal, ennek következtében rendkívül alacsony termelési költséggel működő ukrán mezőgazdaság a teljes körű vámmentesség és szabad kereskedelemi lehetőségek birtokában az európai piacra a gabona és olajosmagvak mellett olyan nagy mennyiségű baromfit, tojást és mézet is kezdett exportálni, ami ellehetetlenítette a hazai és a közép-európai gazdálkodók értékesítési lehetőségeit.
Orbán az ukrán gabonától félti a magyar gazdákat, tavaly még vasúti fejlesztésről döntött, hogy minél több ukrán gabona jöjjön
Egyelőre június végéig
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására.
Szombaton Lengyelország, pénteken Szlovákia tett a Nagy Istvánéhoz hasonló értelmű bejelentést. Utóbbi az ukrán gabonában jelenlévő egészségkárosító hatású szerekkel indokolta a döntést.
Forrás
Vásároljon magyar árut – nincs új a nap alatt 9.