Kerítésen innen
Közlöny van róla! Éles a magyar Orvosi Kamarát ellehetetlenítő törvény
A szerda este megjelent Magyar Közlönyben megjelent az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítása – írta meg a hvg.hu.
A szerda este megjelent Magyar Közlönyben megjelent az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítása – írta meg a hvg.hu.
A törvény csütörtökön lép hatályba
A szóban forgó törvényt február végén fogadta el az Országgyűlés kormánypárti többsége. A határozat három fontos pontot érint a Magyar Orvosi Kamara jogkörével kapcsolatban:
- azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak aki úgy nyilatkozik, az marad),
- elkezdhetnek praktizálni a nem kamarai tagok is,
- az etikai eljárásokat pedig mostantól az Egészségügyi Tudományos Tanács intézi a MOK helyett (a jelenleg folyamatban lévőket is).
A Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott törvényjavaslat a kormányzat szerint
„a betegellátás biztonsága érdekében”
született.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára szerint:
ezzel nem a kormányt, hanem az orvosokat helyezik nyomás alá és a betegellátást veszélyeztetik, ami komoly felelősség. Arra a kérdésre, hogy a kamara elnökének, Kincses Gyulának mi a pontos célja, Takács Péter azt mondta:
„ezt nehéz megfogalmazni, (…) én már nem tudok másra gondolni, mint hogy külső, politikai sugalmazásra teszi ezt”.
Különvélemény
Az ellenzék úgy látja, hogy a kamara ellehetetlenítése és a kormánnyal szembe helyezkedő más szakmai szervezetek megfélemlítése volt a célja.
Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára szerint:
Ahhoz, hogy az orvosi szakma olyan értelmiségi csoport maradjon a magyar társadalomban, ami képes hallatni a hangját, kiállni a dolgozók és egy jól működő egészségügy érdekében, szükség van orvosi kamarára. Jelenleg nincs más szervezet, amely hasonlóan fel tudna lépni akár az ápolók béremeléséért, vagy azért, hogy a közellátás ne ürüljön ki, és ne a magánellátás legyen az egyetlen választható opció számos területen.
Akik elhagyják a kamarát, azok többnyire nem szándékosan, hanem egyszerűen azért fogják elhagyni, mert nem követik az eseményeket, és nem jeleznek vissza 30 napon belül a megfelelő módon.
A másik oldalról viszont a kamara tevékenységét figyelő eddigi legnagyobb kritikusainktól is támogató üzeneteket kapunk – a méltatlan támadás alatt álló orvostársadalom összezárni látszik. De akármennyien is maradnak, ezek után kizárólag olyan tagjai lesznek a kamarának, akik biztosan azok akarnak lenni.
Ez csak jót tesz a megmaradt tagság és a vezetőség legitimitásának, és ha szükséges, akkor képesek leszünk együtt mozdulni, ami a mai egészségügyi körülmények között komoly fegyvertény.Ezek szerint akár egy mostaninál kisebb, de ütőképesebb szervezet is létrejöhet?
MOK-közlés
A MOK a Facebookon azt közölte, hogy
néhány óra alatt több mint 2500 nyilatkozat érkezett.
Friss
- Felborul 4-es – 6-os villamos közlekedési rendje
- Így végezte 35 éve a román diktátor és felesége
- Elkeserítő hír érkezett: van karácsony Fenyő nélkül, de majd márciusban…
- Kulka János: tudok mesélni a szememmel…
- Fúrja az oldalad, hogy mely csillagjegynek, hogyan telik az év utolsó hete? Akkor nosza….
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére
- Ne felejtsük, nemcsak egy botrányos kegyelmi ügy volt – Sulyok Tamás nem mérlegel, behúzta féket
- Gyöngyös „büszkesége” a karácsonyi „szeressük egymást, gyerekek” jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat
- Szörnyű repülőgép-katasztrófa: 67 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító – videón a tragédia – Frissítve!