Kerítésen innen
Kristóf Luca: A magyarok azt értik, hogy a postás meglógott a nyugdíjjal, azt nem, hogy Mészáros Lőrincnek a semmiből lettek százmilliárdjai….
Magyarországon az elit nem tölti be mintaadó funkcióját, a politikai elit tagjai nem építik és erősítik a demokráciát, a leggazdagabbak között egyre inkább jelen vannak a NER-lovagok, akik a vagyonukat nem piaci teljesítménnyel szerezték.
Magyarországon az elit nem tölti be mintaadó funkcióját, a politikai elit tagjai nem építik és erősítik a demokráciát, a leggazdagabbak között egyre inkább jelen vannak a NER-lovagok, akik a vagyonukat nem piaci teljesítménnyel szerezték. Többek között erről beszélt Kristóf Luca szociológus, elitkutató, az MTA tudományos főmunkatársa, a 168 óra című hetilapnak adott interjújában.
A magyar társadalom nagyon rossz véleménnyel van a gazdasági, társadalmi, a politikai és a kulturális elitről
„Amikor egy kutatásban a megkérdezetteknek egy egytől tízig terjedő skálán kellet pontozniuk a teljesítményeket, a politikai 3,2, a gazdasági 3,7, a kulturális elit pedig 5,3 pontot kapott. A válaszok persze függnek a pártpreferenciától, ha éppen olyan kormány van hatalmon, amely a megkérdezettnek kedves, akkor jobb értékelést ad, megengedőbb.”
Elmondta, hogy a kutatásában a politika által támogatottak között Mészáros Lőrincet, Simicska Lajost és Andy Vajnát jelölték meg a legtöbben. A saját érdemből gazdagok között Csányi Sándort, Demján Sándort és Wáberer Györgyöt:
„A politikai kedvezményezetteket egyébként sokkal könnyebben és sokkal tudtak azonosítani, mint a self-made maneket. Az utóbbiak a rendszerváltást követő privatizációk segítségével tudták elkezdeni a vagyonépítést, vagyis nem függetlenek ők sem a politikából, csak erre már senki sem emlékszik.” / ………./ „ …….a nemzeti burzsoázia felemelkedése olyan mértékű és annyira látványos, hogy elnyomja azt, ami korábban történt. Hogy Mészáros Lőrinc a semmiből három év alatt hozta be Csányi Sándort, szinte már jó színben tünteti fel a korábbi garnitúrákat. A kutatás szerint tehát mindenki, a Fidesz szavazók is tudják, hogy a NER-lovagok politikai kapcsolataik révén gazdagodtak meg, de ez a tény senkit sem zavar.” /……../ „Mert az emberek nagy része azt gondolja, hogy a gazdasági elitben mindenki lop, mindenki korrupt, és emiatt elfogadják az olyan kirívó eseteket is, mint Mészáros Lőrincé.”
A gazdasági fejlődésre nagy hátrány a politikai megosztottság
A szociológus hangoztatta, vannak olyan hálózatkutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy a gazdasági fejlődésre nagy hátrány a politikai megosztottság. Az ellenoldalon állók között nehezen képzelhető el együttműködés. Ez mostanában nagyon látványosan zajlik:
„Látni kell tehát, hogy a gazdasági és politikai elit kapcsolatában a politika a domináns. Nálunk rendszeresen oligarcházzák a nagyon gazdagokat, például Mészáros Lőrincet. Az oligarcha olyan személy, akinek akkora gazdasági hatalma van, hogy azzal befolyásolni tudja a politikát, majd ezen keresztül a számára legtöbb hasznot hozó módon az államot is. Mészáros Lőrinc azonban nem oligarcha, hanem kliens.” / …akit a politikai elit mozgat, és önmagában nincs hatalma. Szalai Erzsébet fogalmával élve Magyarországon jelenleg kliensburzsoázia van.”
Mészáros Lőrinc pontosan tudja a helyét
A szétosztott vagyont Orbán Viktor bármikor képes visszavenni. Erre példa az, ahogyan a Fidesz-közeli médiumokat a tulajdonosai önként betették a Közép–Európai Sajtó és Média Alapítványba. Kiemelte, a gazdasági hatalmat nagyon jól koncentrálta a politikai elit, és ellenőrzése van felette. Orbán Viktor tavalyi tusványosi beszédét sokan úgy értelmezték, hogy ezek után a kultúra felé fordul:
„Azt mondta, egy korszak azon múlik, hogy milyen kulturális áramlatok vannak benne. Talán úgy érzi, abban még van számára további potenciál. Bár szerintem nincs sok. A kulturális erőforrások nem hasonlítók a gazdaságiakhoz.” / …../ „Készítettem egy kutatást erről, és az derült ki, hogy jelenleg Nádas Péter a legtekintélyesebb szereplő. Tőle viszont nem nagyon tudnak elvenni bármit is. De azt is nehéz befolyásolni, hogy jót vagy rosszat gondoljon a társadalom Alföldi Róbertről vagy Vidnyánszky Attiláról.”
Az elit szerepe a mintaadás a társadalom felé
A magyar elit csak rossz mintát ad. A politikai elit például egyre kevésbé tartja be a demokratikus játékszabályokat. Egyetértett azzal, olyan magasan van az ingerküszöb,, hogy nehéz kizökkenteni az embereket:
„Az átlagemberek nem fogják fel ezeket az összegeket. Azt értik, hogy a postás meglógott a nyugdíjjal, vagy valaki elsikkasztott kétmillió forintot a munkahelyén. Amiatt viszont nem fognak Felcsútra vonulni, mert Mészáros Lőrincnek a semmiből lettek százmilliárdjai. Fontos dokumentálni a történéseket, de nem hiszem hatásuk lenne ezeknek a listáknak.”
Szerző
Friss
- Jól teszi, ha szerdától péntekig ki sem mozdul otthonról Budapesten
- Perintfalvi Rita: nerisztáni csinovnyikok, ezért nem értitek a „hősnek lenni” kifejezést!
- Félmeztelen nő borzolta a kedélyeket az M7-es autópályán
- Ennek a 3 csillagjegynek nem sok örülni valója van azon amit megtudtunk a jövőjéről
- Egy gyönyörű barátság kezdete
- Tovább dagad az Orbán Balázs botrány – A Momentum nem engedi el a politikai igazgatót grabancát
- Sok hűhó semmiért: mindegy, hány nevet biggyeszt magára Rogán ex felesége, marad Gaál Cecília
- Az Orbán-lány, aki bármit felvehet, hiábavaló, mert nem viseli, hanem hordja!
- „Szia uramék” játszadoznak, mi fizetünk? – Ezt a kört Mészáros nyerte, ö volt a soros…..
- Elment Forgács Gábor – Újabb nagy nevettető hagyott itt bennünket