Kerítésen innen
Lakásfelújítás: bukhatsz az állami támogatásból, mutatjuk, mire figyelj!
A lakásfelújítási támogatás akár 3 millió forinttal is segítheti otthonunk korszerűsítését, de költségeinket mindenképpen számlákkal kell igazolnunk. A számlára vonatkozó feltétel pedig az, hogy az anyagköltségnek és munkadíjnak fele-fele arányban kell szerepelnie.
A lakásfelújítási támogatás akár 3 millió forinttal is segítheti otthonunk korszerűsítését, de költségeinket mindenképpen számlákkal kell igazolnunk. A számlára vonatkozó feltétel pedig az, hogy az anyagköltségnek és munkadíjnak fele-fele arányban kell szerepelnie.
A való életben persze ritkán jön ki a tűpontos felezés,
de mindenképpen érdemes ezt megközelíteni, mert egyik vagy másik költségelem túlcsordulása veszteségként jelentkezik számunkra, hiszen erre nem igényelhetjük a támogatást. A Bank360 elemzésében egy szoba, az előtér és a fürdőszoba felújításán keresztül szemléltetjük, hogyan csökkenthetjük a veszteséget a különböző felújítási munkák összehangolásával.
A szoba és előtér inkább munkaigényes
A példában egy szoba teljes felújításával számoltunk. Ez a nyílászárókkal kezdődik, a két ablak és az ajtó kicserélése pedig inkább az anyagköltség terén megterhelő. Az ablakok és ajtók megvásárlása ugyanis majdnem háromszor annyiba kerül, mint a beszerelésük.
Itt azonban véget is ért a magas anyagköltséggel jellemezhető költségtételek sora. A parkettacsere és betonozás, illetve az álmennyezet kialakítása ugyan nem dominál egyik költségelemben sem, más a helyzet viszont a konnektorok cseréjével, és a szoba teljeskörű újrafestésével. Különösen az utóbbi tétel növeli meg a munkadíjat. Így összességében a szoba 1 millió 334 ezer forintos felújítási költségét nagyobb részben alkotják a munkadíjak.
Hasonló a helyzet az előtér felújításával
Itt szintén csak az ajtók cseréje kevésbé munkaigényes, a többi költségtétel már annál inkább. A lerakott csempe cseréje, az újrafestés és a villanyszerelési munkálatok sokkal inkább a munkadíjakat terhelik. Így összességében még nagyobb, majdnem kétharmados arányban jelentkeznek a munkával kapcsolatos költségek, mint a szoba esetében.
A szobával együtt már a 2,2 millió forintot is meghaladja az összes költség, az állami támogatásba számítható költség viszont alig több, mint 1,8 millió forint. A különbséget az okozza, hogy a munkadíjak túlcsordultak, az anyagköltség csupán 903 500 forint, míg a munkadíj 1 363 100 forint. Mivel mindenképpen fele-fele arányban kell szerepelnie anyagköltségnek és munkadíjnak, munkadíjra sem számolható fel ennél több. Ilyenkor lenne szükség még anyagköltségre vonatkozó számlára, de felmerül a kérdés, hogy honnan.
A fürdőszoba felújítása inkább az anyagköltséget növeli
A megoldás az anyagköltség arányának növelésére egy relatíve alacsony munkaigényű felújítási tétel kivitelezése. Az egyik ilyen anyagköltségben bővelkedő helyiség pedig a fürdőszoba. Bár a burkolás során a csempe anyaga és a beépítése nagyjából megegyeznek, az előre megvásárolható wc, fürdőkád, mosdókagyló és tükör jóval többe kerül, mint beépítésük. Így itt fordult a kocka, a fürdőszoba felújítása során az anyagköltség egyértelműen magasabb, mint a munkaerő díja.
Ez azt is jelenti, hogy a két másik szobával együtt végzett fürdőszoba-felújítás csökkenti a munkadíj túlcsordulásból adódó veszteségeket, vagyis több állami támogatást tudunk igényelni.
Ennyire csökkent a veszteség
A felújítás teljes költsége az összes eddig szerepeltetett tételt összeadva 3 230 100 forint, ami az 1 479 500 forintos anyagköltségből és 1 750 600 forintos munkadíjból jön össze. Ha nem lenne az 50-50 százalékos szabály, akkor a költségek felét, azaz 1 615 050 forintot fizetne az állam, de mivel az anyagköltség oldaláról csak 1 479 500 forintot tudunk igazolni, ezért legfeljebb ennyi munkadíj számolható el, így pedig a költségeink felénél 135 550 forinttal kevesebbet térít majd az állam.
Persze ez sem aprópénz, mégis, ha példánkban csak a szobát és az előteret újítottuk volna fel, veszteségünk 217 800 forint lett volna.
Vagyis a fürdőszoba felújítása a másik két szoba mellett 82 ezer forintnyi extra támogatáshoz juttatott bennünket. Ennek az az oka, hogy a fürdőszobában maga a berendezés kerül sokba, a beszerelés már ehhez képest olcsóbban megúszható. A beépíthető bútorok esetén többnyire a magasabb anyagköltség érvényesül. Például a konyhában is többe kerül az előregyártott bútor, mosogatógép, mint azoknak beépítése. Ezzel szemben a sok munkaórát igénylő felújítási feladatok inkább a munkadíjat dobják meg.
Szerző
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek