Banánköztársaság
Magyar György: a győzelemhez esélyes ellenzéki válogatott kell
A magyar társadalom egyharmada Fidesz-hívő, egyharmada nem akarja a NER-t támogatni, további egyharmada pedig bizonytalan. Itt a középső harmad megnyerése jelenti a kihívást. Amennyiben az ellenzéki oldalon vagy tucatnyi párt verseng – ami a bizonytalanok megnyerésének sem kedvez –, a polgárok szétszavaznak, és győz a Fidesz. Ezt akarjuk?
A magyar társadalom egyharmada Fidesz-hívő, egyharmada nem akarja a NER-t támogatni, további egyharmada pedig bizonytalan. Itt a középső harmad megnyerése jelenti a kihívást. Amennyiben az ellenzéki oldalon vagy tucatnyi párt verseng – ami a bizonytalanok megnyerésének sem kedvez –, a polgárok szétszavaznak, és győz a Fidesz. Ezt akarjuk?
Évek óta szajkózom,
hogy a demokratikus ellenzéki oldalon egyetlen közös választási blokkot kellene létrehozni, különben minden voksoláson nyer a Fidesz – emlékeztettem a hallgatókat a Klubrádió Bolgár György vezette Megbeszéljük című adásában annak kapcsán, hogy Tóta W. Árpád, a HVG munkatársa a napokban felvetette: a NER leváltására a mai, mélyen megosztott pártstruktúra mellett nincs remény. Az újságíró ugyanebben a műsorban még azt is hozzátette, az ellenzéki oldal szereplői között sok kérdésben – így például a jogállamiság helyreállítása, a gazdaságirányítás vagy a környezetvédelem ügyében – nincs markáns véleménykülönbség.
Ha ez így van, minek ennyi párt?
– tette fel a kérdést Tóta W.
A publicista a szívemből szól,
mert tudomásul kell venni, hogy a magyar társadalom egyharmada Fidesz-hívő, egyharmada nem akarja a NER-t támogatni, további egyharmada pedig bizonytalan. Itt a középső harmad megnyerése jelenti a kihívást. Amennyiben az ellenzéki oldalon vagy tucatnyi párt verseng – ami a bizonytalanok megnyerésének sem kedvez –, a polgárok szétszavaznak, és győz a Fidesz. Ezen az oldalon kevés a pártszimpatizáns, ám egységes ellenzékre sokan szavaznának. Nem vitatható ugyanakkor, hogy számos vezető politikust nehéz lenne egy asztalhoz ültetni egy reményteli közös jelölő szervezet érdekében, ám van más lehetséges megoldás is. (Minderről a blogomon itt és itt is olvashattak.)
Orbán Viktor kedvenc sportágából vett hasonlattal éltem.
A civilek létrehozhatnának egyetlen, nemzeti minimumprogrammal előálló választási pártot – hívjuk ezt Magyar Európa Pártnak –, ahová minden szerveződés delegálhatná a saját hiteles embereit.
Olyan lenne ez, mint a legjobb focistákat felvonultató magyar válogatott. Ettől az egyes klubok még nem szűnnének meg, viszont vállalniuk kellene a „nemzeti tizenegy” támogatását. És ha győznek, vagyis megszerzik a parlamenti többséget, utána – döntési helyzetbe kerülve – már vitatkozhatnak a részletekről, és visszaállíthatják legfőképpen a jogállamot, a kétfordulós, arányosabb választási rendszert, a független intézmények valódi ellenőrző szerepét, a párt- és kampányfinanszírozás tisztességes módját.
Arra a felvetésre, hogy ki kerüljön a „válogatottba”, illetve ki legyen az arca ennek a csapatnak, azt válaszoltam: a Civil Választási Bizottságnak van gyakorlata abban, hogy segítsen az egymás közötti erőviszonyok felmérésében, az ehhez szükséges technikai részletek kidolgozásában. Bolgár György persze nem hagyta ki, hogy jelezze, a hatpárti összefogás egy szerinte outsider sikeréhez vezetett. Nehéz vitatkozni vele, mert az ellenzék 2022-ben csúfos kudarcot szenvedett. Csakhogy arra is érdemes emlékeznünk, hogy a miniszterelnök-jelölti „casting” végeredménye belső pártalkuk nyomán alakulhatott ki. Ezt a jövőben – már ha a választók akaratát komolyan vesszük – nyilván el kellene kerülni, mert rájuk bízhatjuk a felelős döntést.
Mindezzel kapcsolatban természetesen további kérdések sora merülhet fel,
amelyekre a választ egyező akarat mellett közösen kell megtalálni. A hatékony együttműködés feltétele többek között az is, hogy a pártelitek valóban akarják a NER leváltását, egyéni érdekeiket tegyék félre, felnőjenek e feladathoz. Egy-egy választás ugyanis nem róluk szól, hiszen mindannyiunk sorsa a tét. Lehet sopánkodni a választási szabályok, a kiegyensúlyozatlan médiaviszonyok vagy a pártfinanszírozás igazságtalansága miatt, lehet egymás között belső harcokat vívni, de azzal nem jutunk semmire.
Nem igazán szerethető a mindent felfaló – Tóta W.-t idézve a fasisztáktól az euroatlantistákig mindenkit elnyelő – fideszes kisgömböc, azonban lehet kulturált módon hasonló megoldást találni az ellenzéki oldalon is. Nem felfalunk, hanem a közös érdekek mentén keressük a megoldást. Ha változást akarunk, esélyes magyar ellenzéki válogatottat kell kiállítani. A Régi idők focija című filmklasszikusból idézve: a győzelemhez „kell csapat”…
Szerző
Friss
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…