Connect with us

Banánköztársaság

Magyar György: Kövér László „házmester” intézkedése ellen Gyurcsány akár Strasbourgban is keresheti az igazát

Magyar György: Kövér László „házmester” intézkedése ellen Gyurcsány akár Strasbourgban is keresheti az igazát
Megosztás

Az Alkotmánybírósághoz, illetve az Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordulhat Gyurcsány Ferenc, ha úgy ítéli meg, hogy sérült a szólásszabadsághoz való joga, amikor Kövér László a felszólalása közben elnémította a mikrofonját. Strasbourgban a fegyelmezési jogkörében eljáró házelnök egyébként már több ügyet is elbukott.

Az őszi ülésszak első napján

Kövér László, a Parlament házelnöke elvette a szót Gyurcsány Ferenctől, miután Orbán Balázs vitatott kijelentéseire reflektálva azt mondta, az országnak áruló kormánya van. A miniszterelnök politikai igazgatójának erősen kifogásolható nyilatkozata szerint Magyarország Ukrajnával ellentétben nem védekezett volna egy orosz katonai agresszióval szemben.

„Nem tudni, mivel zsarolják a magyar kormányfőt, de Magyarországnak áruló kormánya és áruló kormányfője van”

– emlékeztetett Gyurcsány Orbán Viktor Putyinnal folytatott 2009-es moszkvai megbeszélésére, ahonnan a korábban leginkább oroszellenes politikus úgy jött ki, mint a leginkább oroszbarát politikus. Kövér erre a mondatra reagálva kapcsoltatta ki a DK-elnök mikrofonját. Azt „a képviselőt, aki az Országgyűlés tekintélyét, az ülés méltóságát, valamely személyt” sértő kifejezéseket használ, „az ülést vezető elnök rendreutasíthatja, illetve figyelmeztetheti”. Ennek eredménytelensége esetén „megvonhatja a felszólalási jogot a képviselőtől”. Kövér tehát ezzel a jogával élt.

Kérdéses, hogy az „áruló kormány” fordulat használata jogosan váltotta-e ki a házelnök felháborodását?

Juszt László volt televíziós személyiség megkímélt minket attól, hogy keresgéljük, ki és mikor használta korábban a még élesebb hazaáruló jelzőt. Maga Kövér fogalmazott a parlamentben 1995-ben úgy, hogy

„az ellenzéki pártok soraiban nem ül egyetlenegy olyan képviselő sem, aki népnyúzó, hazaáruló, totalitárius rendszer terrorszervezetének volt a fegyveres tagja”.

A plágiumbotrányba belebukott Schmitt Pál egykori köztársasági elnök 2009-ben pedig azt állította:

„ma a Magyar Köztársaság kormánya nemzet- és hazaáruló gazemberek gyülekezete”.

A további hasonló idézetektől terjedelmi okból tekintsünk el, ám annyit leszögezhetünk, hogy a „hazaárulózás” – kétségkívül sajnálatos módon – a politikai közbeszéd részévé vált. (Gy. F. egyébként az áruló, és nem a hazaáruló jelzőt használta.) Ez akár bele is férhet az alaptörvény által garantált véleménynyilvánítás szabadságába, amelynek egyetlen korlátja, hogy az „nem irányulhat mások emberi méltóságának a megsértésére”. Kövér az intézkedésével tehát tulajdonképpen az alkotmány értelmezésére vállalkozott.

Gyurcsány ebben az esetben véleményem szerint a házszabályi rendelkezések alapján az erre a célra létrejött házszabályi bizottsághoz fordulhat, amely állásfoglalást bocsáthat ki. Nincs azonban további bírói út, hiszen a sértett közvetlen jogorvoslattal közigazgatási bírósághoz nem tud fordulni.

Ezért úgy vélem,

Gyurcsány – más lehetőség híján – joggal az Alkotmánybírósághoz is elmehetne, kezdeményezve az országgyűlési törvénynek a házelnöki hatáskörök megállapítására vonatkozó egyes rendelkezései alaptörvény-ellenességének megállapítását.

Ugyanakkor megteheti, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságánál keresse az igazát, mert az emberi jogok európai egyezményének 10. cikke világossá teszi: „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához”.

Ezt csak többek között a nemzetbiztonságra, a területi sérthetetlenségre, a bűnözés megelőzésére, mások jó hírnevének sérelmére hivatkozva lehet korlátozni. Érdemes emlékezni arra, hogy Kövér 2013-ban azért bírságolt meg parlamenti képviselőket, mert „Loptok, csaltok, hazudtok” feliratú táblát mutattak fel a plenáris ülésen.

A strasbourgi fórum a házelnök intézkedését a nemzetközi egyezménnyel ellentétesnek találta. Így jó esélye lehet Gyurcsánynak is arra, hogy megállapítsák: amikor a „házmester” belefojtotta a szót, az sérti az egyezményt.

Más a helyzet a momentumos Bedő Dávid kezdeményezése ügyében

Ő azt kérte, hogy az aktív eutanázia elfogadásáért küzdő, a napokban elhunyt Karsai Dániel alkotmányjogász emlékére egyperces néma felállással tisztelegjenek a parlamentében. Bár a felhívásra Kövér is felállt, de utána figyelmeztette a képviselőt, hogy ilyen felkérésre neki nincs joga, aminek majd a Házbizottságban lesz folytatása.

Amennyiben a „házmester” lecsillapodik, talán visszavonja ezt a fenyegetést, mert a házszabályi rendelkezések között nem találtunk olyan passzust, amelynek alapján Bedőt szankcionálni lehetne.

Forrás

Szerző