Kerítésen innen
Magyarországon brutálisan nőnek a gáz- és villanyszámlák
Sok, „átlagon felül” fogyasztó háztartásban drámaian megnő a földgáz és az áram ára, de ez – szemben azzal, amit a kormányzati kommunikáció állít – nem feltétlenül alacsonyabb a piaci árnál.
Csütörtökön jelentek meg a Magyar Közlönyben az immár hivatalosan is „rezsicsökkentés-csökkentésnek” nevezett árszabályozó intézkedések részletei.
Sok, „átlagon felül” fogyasztó háztartásban drámaian megnő a földgáz és az áram ára, de ez – szemben azzal, amit a kormányzati kommunikáció állít – nem feltétlenül alacsonyabb a piaci árnál
Közben több európai kormány vezetett be az elmúlt hetekben olyan intézkedéseket, melyekkel azt próbálják elkerülni, hogy a leginkább rászoruló rétegnek – hirtelen – nagyon megugorjanak a rezsiköltségei.
Július 13-án jelentette be Gulyás Gergely azt az „energia-veszélyhelyzetet”, amire hivatkozva a magyar kormányzat hétpontos intézkedési tervet fogadott el. A legnagyobb meglepetést kétségkívül a hetedik pont keltette: eszerint a rezsicsökkentés, tehát a kedvezményes hatósági gáz- és áramár csak azokra fog vonatkozni, akiknek a fogyasztása az átlag magyar háztartás értékének felel meg (a sávhatár: 210 kW/hó áramnál, 144 köbméter/hó földgáznál).
A kormányzat állítása szerint ez a lakossági fogyasztók háromnegyede, és csak a többieknek kell majd piaci árat fizetniük, ám azóta több számítás is megjelent, amely 25 százaléknál jóval többre teszi a potenciálisan érintett családok, háztartások számát.
Ördög a részletekben
Csütörtökön aztán megjelent a Magyar Közlönyben a pontos árakról szóló rendelet: eszerint augusztus 1-től
– az áram esetében 2523 kWh/év fogyasztásig 36 forint marad a kedvezményes ár, az e feletti fogyasztásnál 70,1 forint/kWh lesz az ár,
– a földgáznál pedig 1729 köbméteres éves fogyasztásig (144 köbméter/hó) marad a kedvezményes tarifa: 102 forint köbméterenként, e fölött 747 forint/köbméter lesz az új lakossági ár.
A kormányzati kommunikáció továbbra is azt hangoztatja, hogy a lakosságot még így is megvédik a különben megfizethetetlen piaci áraktól.
Az Átlátszó összeállításából azonban egyértelműen kiderül, hogy miközben a kormánypárti média 242 forintos piaci áramról és 912 forintos gázárról beszél, addig „a szabadpiacon ennél olcsóbban is lehet vásárolni.” A tényfeltáró lap adatokkal bizonyítja, hogy „Közép-Kelet Európában sehol nem fizetnek ennyit a lakosok a gázért és a villanyért (…), a környező országokban sehol sincsenek a kormány által belengetett brutális energiaárak.”
Fontos különbség az árak összetevője is: Magyarországon „az energiadíj mind az áram, mind a gáz esetében az egyik legkisebb arányát teszi ki a teljes egységárnak, viszont a rendszerhasználati díj és az áfa kiemelkedően magas az unión belül.” Ez azt jelenti, hogy az eddigi hazai ár jelentős részét mostanáig sem az energiadíj adta ki, hanem a rendszerhasználat és az adó – írja a lap (amelynek rezsikalkulátora itt érhető el).
Forrás: Euronews
Friss híreink
- Hallott már ilyet? Novák Előd magzatvédő dalpályázatot hirdetett, aminek már győztese is van
- Hángérien szafari – Újabb fincsaságok a Mészáros-zebrák ügyében
- Mondhat amit akar Lázár János, itt a MÁV agóniájának újabb jele
- Időjárás: végülis december van, vagy mi a szösz – Karácsonyi előrejelzés
- Juszt László erkölcsi leckéje Novák Katalinnak
Szerző
Friss
- Hallott már ilyet? Novák Előd magzatvédő dalpályázatot hirdetett, aminek már győztese is van
- Hángérien szafari – Újabb fincsaságok a Mészáros-zebrák ügyében
- Mondhat amit akar Lázár János, itt a MÁV agóniájának újabb jele
- Időjárás: végülis december van, vagy mi a szösz – Karácsonyi előrejelzés
- Juszt László erkölcsi leckéje Novák Katalinnak
- Egy hozzászóló: „a választási törvényt, alkotmányt gond nélkül megváltoztatják, ácskapcsos-hóhérok meg köztünk élhetnek”
- Egy igazán fontos horoszkóp: ilyen szülő vagy – Fogadd el, vagy változtass, rajtad áll
- Orbán békegalamb-szárnyai újabb csapdosásba kezdenek – ha egyáltalán lankadtak valaha
- Vasvári Csaba: nem a bíró privilégiuma a bírói függetlenség, hanem a polgároknak a joga
- Egy pitiáner előterjesztés: tánc a TAJ-kártya körül – Ilyen nagy a baj?