Kerítésen túl
Meghalt Alekszej Leonov, az első ember, aki sétált a világűrben
Elhunyt Alekszej Leonov szovjet űrhajós, aki a világon elsőként lépett ki a világűrbe – közölte pénteken a Jurij Gagarin nevét viselő űrhajós-felkészítő központ sajtószolgálata.
Az űrséta 1965. március 15-én 12 percig és 9 másodpercig tartott
és csaknem tragédiával végződött, de a szerencse, mint életében annyiszor, a kozmonauta mellé szegődött. Leonov az űrhajóba való visszatéréskor váratlan nehézsége ütközött: a szkafandere túlságosan felfúvódott, ezért csökkenteni kellett benne a nyomást és az előírással ellentétben, nem lábbal, hanem fejjel előre behatolni a fedélzeti nyíláson.
A katonai pilótákból elsők között átképzett űrhajóst a hatvanas évek végén a Hold-expedícióra készítették fel. Ha az űrversenynek ezt a szakaszát is a Szovjetunió, nem pedig az Egyesült Államok nyerte volna meg, akkor ő lett volna az első ember, aki a bolygó felszínére lép. (Az oroszok azóta sem jutottak el a Holdra.)
Leonov ismét megmenekült
1969. január 22-én kis híján áldozatává válhatott volna egy Leonyid Brezsnyev pártfőtitkár ellen megkísérelt merényletnek, de ismét megmenekült. Egy rendőrnek öltözött támadó összetévesztette a Kreml egyik kapujához közeledő gépkocsikat, és arra a ZIL limuzinra nyitott tüzet, amelyben három, a szovjet vezetőhöz tartó űrhajós ült. A gépkocsivezető életét vesztette, Georgij Beregovoj és Andrian Nyikolajev kozmonauta könnyebben megsérült, de Leonovnak nem esett baja.
1971-ben a tervek szerint tagja lett volna az első űrállomás, a Szaljut legénységének, ám társa, Valerij Kubaszov megbetegedése miatt más űrhajósoknak kellett repülniük helyettük. A dublőrként belépett Georgij Dobrovolszkij, Vlagyiszlav Volkov és Viktor Pacajev a Földre való visszatérés közben életét vesztette, mert megsérült a Szojuz-11 űrhajó leszálló egységének szigetelése.
A kozmonauta 1975 júliusában részese volt
a Szojuz-Apollo űrrepülésnek, amelynek alkalmából először csatlakozott össze egy szovjet és egy amerikai űrkapszula.
Leonov 1976 és 1991 között az űrhajós-felkészítő központ helyettes vezetőjének feladatkörét látta el. A műszaki tudományok doktora, négy találmány szerzője volt, s amatőr képzőművészként 1967 és 1972 között részt vett egy 14 postabélyegből álló szovjet űrhajózási sorozat kibocsátásában. Nyolcvanhat évesen halt meg.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni
- A Magyar Orvosi Kamara ‘politikusmentes’ tüntetésre agitál – Az nem zavarja a T. szervezőket, hogy ‘valamiért’ a 350 plakátjukból csak 70 kerülhetett ki?
- Sukoró ‘2025: Gyurcsány-kormány helyett Orbán-kormány, Joav Blum helyett Ruszlan Rahimkulov
- Frissítve! Önök kérték, a rendőrség teljesíti -‘Intuíció, a rutin, meg az évek’
- A mai a változás napja, legalábbis a horoszkóp szerint
- A Fidesz repülőrajt-sebességgel terjeszti új találmányát: ‘guruló dollár’ ugrott, most ‘ukrán pénzért árul hazát’ az ellenzék
- Pintér úr, hogy választották ki a rendőrség kommunició-felelősét? Legalább haptákba gyorsan vágja magát?
- Trump -hiába uncsi, de rendületlenül dolgozik- bojkottálta az amerikai részvételt ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban
- A tél azért tél marad
- Marihuánás elektromos cigarettákat foglalt le a NAV