Kerítésen innen
Megszólalt Prigozsin – Nem Putyin és az orosz katonák voltak a célkeresztben
A hétvégi Prigozsin-puccs, ha egyáltalán az volt, a Putyin-rezsim esetleges összeomlásának előzetese is lehetett. Most a háborús szörny arca tovább torzulhat és ez a „nyugatnak” még nagyobb fejfájást okozhat, mint eddig.
A hétvégi Prigozsin-puccs, ha egyáltalán az volt, a Putyin-rezsim esetleges összeomlásának előzetese is lehetett. Most a háborús szörny arca tovább torzulhat és ez a „nyugatnak” még nagyobb fejfájást okozhat, mint eddig.
Prigozsin zavaros mosakodása
Alig néhány perce a BBC-n megjelent Prigozsin rádióüzenete, amit a száműzetésből adott. Ebben Jevgenyij Prigozsin világossá tette, hogy nem Vlagyimir Putyin ellen lázadtak, amikor csapatai Moszkva ellen vonultak. Nem az orosz vezetést akarták megdönteni.
A menet célja az volt, hogy elkerüljük a Wagner megsemmisítését, és felelősségre vonjuk azokat hivatalnokokat, akik szakszerűtlen cselekedeteikkel rengeteg hibát követtek el a különleges műveletben
– mondta Prigozsin. A Wagner-vezér sajnálja, hogy csapást mértek az orosz légierőre, és a Wagner-konvoj azért fordult vissza, mert el akarták kerülni a vérontást, nem akartak orosz katonákat ölni.
A bizarr és kaotikus 36 óra után
Josep Borrell, az Európai Unió külügyibiztosa hétfőn azt mondta, hogy „nem jó dolog”, ha egy olyan atomhatalom, mint Oroszország politikai instabilitásba zuhan. Szerinte a nukleáris fenyegetés
„olyan dolog, amit figyelembe kell venni”.
Az Egyesült Államok szerint Moszkva nukleáris helyzetében eddig nem történt változás.
A csatatéren eltöltött hónapokig tartó súlyos veszteségek és a nyugati szankciók okozta hazai gazdasági visszaesés után szinte természetes volt, volt, hogy a Putyinnal szembeni legerősebb ellenállást nem egy demokratikus mozgalom jelentette, amelynek leverésével éveket töltött, hanem a még nála is brutálisabb erő – Prigozsin.
Mi és főleg ki jöhet ezek után?
A moszkvai politika kulisszák mögötti machinációit – a milíciafőnökök, titkosszolgálati főnökök és oligarchák miatt – lehetetlen megjósolni. A hétvégi fordulatok azonban rávilágítanak arra a lehetőségre, hogy aki a Putyin utáni Oroszországot vezeti, az még könyörtelenebb és a nyugat számára még nehezebben kezelhető lesz.
„Mindannyian izgatottak vagyunk, amikor látjuk, hogy Putyin uralma ingatagabb, az állam pedig törékenyebb, mint gondoltuk, de mi következhet ezek után, ez az igazi kérdés.” (…)„Valószínűleg valaki olyan lesz, mint Prigozsin, vagy másfajta katonai vezető, aki egy jobboldali populista és megvannak a maga brutális diktatórikus hajlamai is.
– mondta Robert English, Oroszország és Kelet-ország szakértője, a Dél-Kaliforniai Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Iskolájának vezetője.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Lázár János tíz vállalásából kettő teljesül április 1-jére – Értik: ‘április 1-re’
- Debrecen vezetésének prioritása: az ételosztás és Bruti fellépése nem támogatandó
- ‘A rafkós külföldiek’ visszaélnek Orbán Viktor bizalmával – Emberismeretből erős 1-es!
- ‘Közmunkások jelenléte kötelezően ajánlott’ – kommentelték Orbán, a sámli és a testőrök országjárását
- Havas Henrik utánajárt, Zebra nuku, de emu van Kisorosziban
- Magyar György: a nemzetvezető viselje a felelősséget azért, hogy ilyen országot teremtett
- Rogán-válasz a gyémántos táska-sztorira: ‘…nagy bátorság egy kismamát ócsárolni!’
- Bíróság: Marine Le Pen bűnös közpénzek sikkasztásában – Ez politikai karrierje végét jelentheti, de Orbán kiállt mellette
- Ki itt a hülye? – Magánlevél a választókhoz bizonyos közügyek tárgyában
- Lázár János, a fideszes reklámfiú