Június 20-án világszerte ünneplik a nemzetközi menekültnapot. Nálunk a menedékkérőket be sem engedik az országba, vagy ha mégis, bezárják őket. A menekült nem bűnöző!
Ők kaptak esélyt, Magyarország nem ad?
A Magyar Helsinki Bizottság napról-napra olyan nemzetközi sztárokat mutat be, akik életüknek egy szakaszában kénytelen volt védelemért folyamodni. Szerencséjükre nem Orbán Magyarországával találták szemben magukat. A menedékjog esélyt kínál az üldözötteknek az élethez és az emberi méltósághoz.
Menekült sztárok: Albert Einstein
A Nobel-díjas fizikus közéleti tevékenységét és zsidó származását önmagukban is provokációnak tekintették a nácik. Feketelistájukon előkelő helyen szerepelt. Így az elővigyázatos Einstein egy hónappal Hitlerék választási győzelme előtt Amerikába menekült. Ott a tudományos és oktatói munkája mellett nem feledkezett meg az európai sorstársairól. Nem csak teljes súlyával kiállt a náci rezsimmel szemben, de aktív zsidómentő és -segélyező szerepet vállat – sokszor új hazája hatóságainak gyanakvása mellett. A háború idején pedig minden követ megmozgatott azért, hogy a németeket sikerüljön megelőzni az atombomba előállításáért folyó versenyben .
Sztárok a menekültekért: Kristin Davis
A tévésorozatokból (Szex és New York, Melrose Place) világszerte ismertté vált amerikai színésznő tavaly óta az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának jószolgálati nagykövete . Azóta járt Kelet-Afrikában, Ausztráliában és Bangladesben a rohingyák menekülttáborában, ahol a menekülők fele gyerek volt.
„Ezek a gyerekek és családjaik számunkra elképzelhetetlen nehézségeken mennek át, lenyűgöző az erő, kitartás, alkalmazkodóképesség és bátorság, amivel úrrá tudnak lenni kétségbeejtő helyzetükön”