Messi büntetőt hibázott, Izland pontot szerzett

Az Izland válogatottja története első világbajnoki mérkőzésén 1-1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel szombaton a labdarúgó-vb D csoportjának első fordulójában.

Az isteni Maradona is ott volt

Nyolc magyar gyerek is a játékoskísérők között volt a mérkőzés előtt, amelyet Diego Maradona a helyszínen tekintett meg.

A találkozó argentin fölénnyel indult, amely Agüero remek villanásából érett vezető góllá, ám az izlandiak gyorsan válaszoltak, megszerezve történetük első világbajnoki gólját.

19. perc: Kun Agüero a 16-oson belül vett át egy rossz lövést, majd fordulásból a kapu jobb felső sarkába zúdította a labdát (1-0).

23. perc: Alfred Finnbogason csapott le egy kipattanóra, s hat méterről az argentinok hálójába lőtte a labdát (1-1).

Az egyenlítő találatot követően kiegyenlítettebb lett a játék képe, ám a félidő végéhez közeledve ismét óriási nyomás alatt kellett védekeznie a szigetországi együttesnek. Az izlandiak kitartottak, sőt, a félidő végén két helyzettel jelezték, hogy ők sem ülnek rá az eredményre.

Az első játékrész argentin fölényét jól jelzi, hogy a dél-amerikai gárda több mint négyszer annyi passzt tudott felmutatni, mint ellenfele.

A fordulást követően kissé lassabb iramban, de változatlan képet mutatva folyt a játék, s bár az argentinok büntetőből újra vezetést szerezhettek volna, Lionel Messi tizenegyesét kiütötte az izlandi kapus, Hannes Halldórsson.

A hátralevő időszakban is szinte kizárólag az izlandiak térfelén zajlott a játék, többször veszélyeztettek is az argentinok, de nem tudták még egyszer feltörni a 11 emberrel védekező izlandiak hátsó alakzatát.

D csoport, 1. forduló:

Argentína-Izland 1-1 (1-1)
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 ezer néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
Gól:Agüero (19.), illetve Finnbogason (23.)
Argentína: Wilfredo Caballero – Eduardo Salvio, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Nicolás Tagliafico – Javier Mascherano, Lucas Biglia (Éver Banega, 54.) – Maximiliano Meza (Gonzalo Higuaín, 84.), Lionel Messi, Ángel Di María (Cristian Pavón, 75.) – Sergio Agüero.
Izland: Hannes Halldórsson – Birkir Saevarsson, Kári Árnason, Ragnar Sigurdsson, Hördur Magnússon – Jóhann Gudmundsson (Rúrik Gíslason, 63.), Aron Gunnarsson (Ari Skúlason, 76.), Emil Hallfredsson, Birkir Bjarnason – Gylfi Sigurdsson – Alfred Finnbogason (Björn Sigurdarson, 89.)

Sampaoli több kreativitást vár

Jorge Sampaoli, az argentin labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya úgy véli, a szombati mérkőzésükön nem mindig járatták elég gyorsan a labdát, többek között ezért nem tudták kiharcolni a győzelmet, miközben Heimir Hallgrímsson, az izlandiak edzője a szervezettséget emelte ki a moszkvai világbajnoki összecsapást követő sajtótájékoztatón.

„Az első félidőben talán kreatívabbak voltunk támadásban, a másodikban viszont lassabban játszottunk. Több variációt kell kidolgoznunk arra, hogyan megyünk előre. Már csak azért is, mert ez egy nagyon kiegyenlített csoport” – utalt arra Sampaoli, hogy ezután még a horvátokkal, majd a nigériaiakkal kell megmérkőzniük.

Lionel Messi kihagyott büntetőjével kapcsolatban annyit jegyzett meg, ez is a futball része.

„Erősnek kell maradnunk csapatként, bízni kell magunkban és tisztában kell lennünk azzal: minden eszközzel rendelkezünk, hogy bárkit legyőzzünk” – hangsúlyozta az argentin kapitány.

Az ötszörös aranylabdás Messit óriási tisztelet övezi a szurkolók körében, a kék-fehérbe öltözött drukkerek akkor is éltették őt, amikor nem rúgta be a tizenegyest. Akárcsak a lelátón felbukkanó világbajnok Diego Maradonát, akinek a kezdőrúgás előtti pillanatokban énekelt a fél stadion.

„Nagy mérkőzés volt” – szögezte le a másik oldalon Hallgrímsson. „Első alkalommal játszottunk világbajnokságon, talán nem a legszerencsésebb Argentína ellen kezdeni, de azt kaptuk, amire számítottunk. Ellenfelünk több mint 70 százalékban birtokolta a labdát, mi azonban nagyon szervezetten védekeztünk, a fiúk nagyszerű munkát végeztek, nagyon jól dolgoztak össze” – értékelt az izlandi szövetségi kapitány.

Horvátország nyert Kalinyingrádban

A horvátok kezdték lendületesebben a mérkőzést, elsősorban távoli lövésekkel veszélyeztettek, de Perisic és Kramaric bombája is centikkel elkerülte a kaput. Húsz perc után kiegyenlítettebbé vált a játék, már az afrikai csapat is eljutott a rivális kapujához, mégis éppen ebben a periódusban került előnybe az esélyesebb horvát gárda. Igaz, igencsak szerencsés találattal, mert Mandzukic fejese Etebóról pattant a kapuba.

32. perc: jobb oldali szögletet követően Rebic csúsztatta meg a labdát, majd Mandzukic csukafejessel próbálkozott, de a labda a kapu mellé ment volna, ugyanakkor Etebón iránytváltva a jobb alsó sarokba pattant (1-0).

A gól alaposan visszavetette a nigériai együttest, amely a középpályán teljesen alulmaradt a rivális világsztárjaival szemben, így a félpályát is alig tudta átlépni a szünetig hátralévő időben.

Nigéria sokkal elszántabban kezdte a második játékrészt az egyenlítés érdekében, de a horvát védelem szervezettnek bizonyult és biztosan hatástalanította az ellenfél akcióit. Az afrikaiak lendülete hamar alábbhagyott, a kiegyenlített mezőnyjáték pedig a horvátoknak kedvezett, mert kedvükre járatták a labdát hátul vagy a középpályán, s ritkán egy-két gyors passzal próbáltak csak zavart okozni.

Ráadásul még az utolsó negyedóra kezdete előtt különösebb megerőltetés nélkül sikerült megduplázniuk az előnyüket is 11-esből, ezzel eldőlt a három pont sorsa.

70-71. perc: egy bal oldali horvát szögletnél Ekong két kézzel átkarolva nem engedte felugrani Mandzukicot, a megítélt büntetőt pedig Luka Modric magabiztosan gurította a jobb alsó sarokba (2-0).

Horvátország-Nigéria 2-0 (1-0)
Kalinyingrád, 31 136 néző, v.: Sandro Ricci (brazil)
Gól: Etebo (32., öngól), Modric (71., 11-esből)
Horvátország: Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinic – Ivan Rakitic, Luka Modric – Ante Rebic (Mateo Kovacic, 78.), Andrej Kramaric (Marcelo Brozovic, 60.), Ivan Perisic – Mario Mandzukic (Marko Pjaca, 86.)
Nigéria: Francis Uzoho – Abdullahi Shehu, William Ekong, Leon Balogun, Brian Idowu – Onyinye Ndidi, Oghenekaro Etebo – Alex Iwobi (Ahmed Musa, 62.), John Obi Mikel (Simeon Nwankwo, 88.), Victor Moses – Odion Ighalo (Kelechi Iheanacho, 72.)