Connect with us

Kerítésen innen

Ön szerint miért nem jön ki Takács egészségügyért felelős államtitkár száján, hogy „bocs, elk@rtuk”?

Ön szerint miért nem jön ki Takács egészségügyért felelős államtitkár száján, hogy "bocs, elk@rtuk"?
Megosztás

Hihetetlen, hogy mire képes a közszolga a fizujáért, a székéért, némi pár másodperces szereplésért, vagy ki tudja miért! Takács Péter -aki a rövidebbet húzta és Pintér Sándor helyett neki kell nap, mint nap össze-vissza beszélnie- nem lehet annyira képességtelen, hogy ne tudná, hogy minden kritikus szó igaz a kórházak légkondicionálásával kapcsolatban és mégis… nem egyszer, nem kétszer, folyamatosan….

Ki- vagyis bevezényelték….

“Magyar Péter föltalálta a clickbait politizálást, hangzatos cím, de semmi tartalom. Én mindig is annak a híve vagyok, hogy akkor üljünk le, nézzünk a számok mögé, és hogyha probléma van, akkor a megfelelő forrást a kormány oda allokálni fogja”

– az ATV Egyenes beszéd című műsorában reagált arra Takács Péter egészségügyi államtitkár, hogy az utóbbi napokban Magyar Péter előbb a Szent János Kórházban, majd a Péterfy-ben is hőmérővel mérte meg a forróságot a kórtermekben és a folyosókon.

…és mondja, és mondja….

Naponta olvasni újabb és mégújabb beszámolókat arról, hogy rengeteg magyar kórházban a hőségtől tönkrementek a légkondik, ezért műtéteket kellett elhalasztani, miközben a kórtermekben sokszor elviselhetetlen a meleg. A Jánosban például egy hónapja nem működik a légkondi, amiről meg is kérdezték Takács Pétert. Azt mondta, a probléma csak egy osztályt, az ortopédiát érinti, ahol az ellátást átszervezték.

“Az én utasításomra a Kútvölgyibe tették át az ortopédiai betegek ellátását”.

Takács azzal magyarázta a kialakult helyzetet, hogy a kórházi klímaberendezések bonyolult eszközök, amelyek fenntartása, beüzemelése és karbantartása több tízmilliós, sőt, százmilliós összeget jelent.

“Az elmúlt három évben, amikor először jöttek ezek a hőhullámok, a kormány fölmérte ezt a helyzetet. A legsérülékenyebb intézményeknél komplett klímacsere vagy teljes felújítás történt. Erre már most több mint tízmilliárd forintot költöttünk. De az elektromos hálózat sok helyen nem arra van kitalálva, hogy tartósan 40 fok van napközben”.

Ködösítés, másra kenés helyett egy tőmondatot legalább: ezt elk@rtuk

Takács állítása szerint sokszor az energetikai hálózat az, ami nem teszi lehetővé, hogy a betegszobákat klimatizálják, és ez nemcsak Magyarországon probléma, hanem péládául Németországban is. Takács már korábban is hasonlóan érvelt a témában, július végén például arról beszélt, lehet, hogy

a globális felmelegedés miatt át kell állni Magyarországon is arra, mint ami a mediterrán országokban van már 20 éve, hogy a halasztható műtéteket a hőhullámok idején nem végzik el.

Azt is mondta ugyanakkor, hogy szerinte

“megfelelő felkészültséggel futottak neki a hőhullámnak”.

Az ATV-ben Takács azt is mondta, bár

“nincs kolbászból a kerítés, de folyamatosan és nagyon keményen dolgozunk, hogy a magyar egészségügyi dolgozók megbecsülve érezzék magukat, a betegek pedig úgy érezzék, hogy megfelelő ellátást kapnak”.

400, vagy 90 milliárd?

Az interjú során a kórházak központosított üzemeltetéséről is szó esett. Azokat a sajtóhíreket, miszerint a központosított üzemeltetést egy NER közeli cégre bízták 400 milliárd forintért, Takács Péter határozottan cáfolta. Elmondta, hogy a kórházak üzemeltetése évente mintegy 90 milliárd forintba kerül, és ezt a feladatot a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság számos vállalkozóval együtt valósítja meg. A döntést azzal indokolta, hogy

a kórházak rezsi- és üzemeltetési költségei jelentősen eltértek egymástól, és a központosítással hatékonyabban lehet gazdálkodni az erőforrásokkal.

És ez már az, tessék mondani? Az interjúban szó esett az egészségügyi intézmények állapotáról is. Takács elutasította a Magyar Orvosi Kamara főtitkára, Svéd Tamás azon javaslatát, hogy egyes kórházaknak már bulldózer kell.

„Én a kórházak lebuldózerezésének nem vagyok híve, nem tudom, hogy az Orvosi Kamara ezt miért javasolja, én ezt nem tartanám egy jó iránynak. Alapvetően látni kell, hogy ekkora a forrás, mint a mostani kormány, senki nem tett be a magyar egészségügybe”.

Példaként említette az orvosok és szakdolgozók bérének emelését, amely évi több száz milliárd forintba került. Az egészségügyi költések GDP-arányos csökkenésével kapcsolatban Takács megjegyezte, hogy a statisztikai adatok módszertanilag félrevezetők lehetnek, mivel nem veszik figyelembe az amortizációt és más tényezőket:

„Ha bármely egészségügyi szakembert megkérdez a világ bármely országában, hogy elég-e a pénz az egészségügyre, azt fogja mondani, hogy nem. A világ összes pénzét el lehet költeni az egészségügyre.”

Csak úgy….

Amióta dúl a kánikula, egyre több helyről jött hír arról, hogy a magyar kórházakban orvos, beteg, nővér egyaránt a gyógyítás-gyógyulás mellett és helyett a 35-40 fokos hőséggel küzd. Pintér Sándor egészségügyért felelős miniszter sameszai, akiket maga helyett küldött annyira képesek, hogy szétteszik a kezüket: nyár van, meleg van, tudunk a problémáról és mindent megteszünk…. de érdemben nem történik semmi.

A csütörtöki nap híre volt, hogy a Patrióta Békéscsaba Egyesület közösségi oldalán számolt be csütörtökön arról, hogy

„Nagyszerű hírrel tudunk szolgálni a békéscsabaiaknak! Megérkezett a 3️⃣db Clivet klíma Békéscsabára, amit a VTS Hungary Kft., mint kizárólagos magyarországi forgalmazó ajánlott fel a 🥶„Hűtsük le a sürgősségit”❄️ jótékonysági felhívásunkra. Be is pakoltuk a Forza Épgép Kft. raktárába, akik a beszerelésben segítik a kezdeményezésünket.

A Patrióta Békéscsaba Egyesület évek óta karol fel megoldandó problémákat szeretett városunkban, melyeket igyekszünk legjobb tudásunk szerint és kapcsolati rendszerünkön keresztül megoldani. A gyűjtés sikeressége nem valósulhatott volna meg a támogató, jószándékú cégek és magánszemélyek nélkül.

A cél-intézmény: a békéscsabai Réthy Pál Kórház.

Szerző