Connect with us

Kerítésen innen

Minden válság végső fokon arról szól, hogy merre induljunk tovább?

Published

on

miniszterelnök
Megosztás

Szanyi Tibor, az Igen Szolidaritás elnöke újabb bejegyzéssel örvendeztette meg követőit. Mivel a politikus szakmája szerint közgazdász, soha nem érdektelen, amikor a gazdaságról beszél.

Hogy is volt?

„A 2007/2008-ban kitört válságból a világ 2015 környékére lábalt ki, éspedig azáltal, hogy a fejlett országok – zömmel neoliberális – kormányai több ezer milliárd eurót és dollárt locsoltak bele a tőke virágosládáiba, az adófizető tömegek rovására. Eredmény: a leggazdagabbak teleszívták magukat pénzzel, az emberiség 99 %-a pedig tovább csúszott lefelé a lejtőn, s ezzel párhuzamosan elfogytak a természeti erőforrások. A tájkép: multimilliárdos oázisok a földi sivatagban.Indul a bejegyzés.”

A későbbiekben a jelenlegi helyzetről szólva arról beszél, hogy a koronavírus szorításában minden kormány segélyekért liheg.

Kérdés: újra a tőkét, vagy az emberiséget kell-e megmenteni?

„Tömeges halálokok, járványok eddig is voltak. Szörnyű, de megszoktuk őket. Éhezés, légszennyezés és egyéb borzalmak évi 10 milliós nagyságrendben szednek áldozatokat. Most annyi a különbség, hogy a koronavírus jellemzően a NATO-tagországokat támadta meg, s ijesztő gyorsasággal terjed. Még nem járunk a dolgok végén, de ha a Kínában immár lecsengettnek tűnő kórság adataiból próbálunk meg jövendölni, akkor minden valószínűség szerint jóval kevesebb áldozat elé nézünk, mint például a 2017-es TBC-járvány 1,6 milliós emberéleti vesztesége. Az persze “ott” volt, tehát – “ugye” – spongya rá, ez meg “itt” van, azaz pánikolunk”

-folytatódik Szanyi bejegyzése.

A gazdaság éppen a tőkeközpontok pánikreakciói okán esik darabjaira

„Vállalkozások és munkahelyek milliói fognak eltűnni, s a keletkező szociális válság minden fájdalma még bőven előttünk van. Ha most a tőkét segítenénk, akkor alighanem megismételnénk a már említett 2007/2008-as válságkezelést, amely globális elszegényedésbe torkollott. Ha viszont vennénk egy nagy levegőt, s a fogyasztói, azaz a keresleti oldalon kezdenénk az élénkítést, akkor a gazdaság szereplői új lendületet vehetnének, de legfőképp sok milliárd ember napi megélhetését tennénk lehetővé. Magyarországon legkevesebb 5 millió ilyen rászoruló van. Főként a gyermekek, a nyugdíjasok.”

A gondolatsor végén Szanyi nem tagadja meg természetesen pártpolitikus énjét sem és közzé teszi az Igen Szolidaritás követeléseit:

„E nehéz hónapokban a mai családi pótlékot háromszorozzuk meg, s ugyancsak 37.500 forinttal támogassuk az elképesztő többletköltségekkel küzdő nyugdíjasokat. Ezek most rendkívüli intézkedések lennének, de az eredmények láttán a járvány múltával is folytatni érdemes. A következő lépés pedig a szociális minimáljövedelem intézményének megteremtése lehet.”

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük