Ez a nap
Mogherini: Európa gyors megoldást akar az iráni atomalku védelme érdekében
Néhány héten belül részletes, gyakorlati megoldásokat keresnek arra, hogy megőrizhessék az Iránnal nukleáris programjának korlátozásáról kötött többhatalmi megállapodást – közölte Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden Brüsszelben, miután Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Irán külügyminiszterével tárgyalt.
Sajtótájékoztatóján Mogherini hangsúlyozta: a találkozón részt vevő európai országok a megállapodás fenntartásához szükséges konkrét lépéseket vázoltak fel, egyebek között az iráni olajexportra és a banki ügyletekre vonatkozóan, valamint arra, hogy megvédjék az európai üzleti tevékenységet Iránban.
„Egyszerű és gyakorlati megoldásokat keresünk” – mondta Mogherini. Olyan megoldásokat, amelyek életben tartják a megállapodást, az ugyanis nemzetközi vizsgálatok szerint is beváltja a hozzá fűzött reményeket – húzta alá. Egyelőre nem lehet Teheránnak nyújtott jogi vagy gazdasági garanciákról beszélni, ugyanakkor az európai partnerek részéről határozott jóindulat mutatkozik Iránnal szemben – hangsúlyozta.
Mint közölte, a tanácskozó négy ország külügyminiszter-helyettese és az unió képviselője jövő héten Bécsben találkozik, hogy további részletekről egyeztessen. Az Európai Bizottság szerdai ülésén pedig vitát folytatnak az Iránnal szemben még hatályban lévő uniós szankciókról – tette hozzá az uniós főképviselő.
Az iráni külügyminiszter jó kezdetnek nevezte az egyeztetést
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a sajtótájékoztatón „jó kezdetnek” nevezte az európai partnerekkel folytatott egyeztetést, amelyen sikerült meghatározni a megoldás felé vezető első lépéseket. Noha a folyamat épphogy csak elkezdődött, reménykeltő ígéretek hangzottak el, ezeket azonban rövid időn belül tettekre kell váltani – mondta.
„Jó úton vagyunk, de sok függ attól, hogy mit sikerül elérni a következő néhány hétben” – fogalmazott.
Irán 2015-ben egyezett meg uniós közvetítéssel az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal, hogy legalább tíz évre korlátozza atomprogramját, cserébe az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért.
Donald Trump amerikai elnök már választási kampánya idején is többször kikelt a megállapodás ellen, és május elején bejelentette országa kilépését a többhatalmi atomalkuból, mondván, az nem képes meggátolni, hogy Teherán atomfegyvereket fejlesszen. Egyúttal elrendelte az Irán elleni amerikai szankciók visszaállítását is.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Magyar Péter belenézett a varázsgömbjébe
- 2025. Magyarország: egy ‘majdnemkiállás’ története, avagy félreértésre hivatkozva visszakoznak az akadémikusok
- Kétfarkú Kutyapárt: ‘a rendőrség megpróbálta stoppolni, de átment a fellebbezés, lesz 420’!
- A díszletváros -ha megviselt is, de- megvan, ám hová tűnt Rákay Philip, csak nem ‘futni ment’?
- ‘Rogán úr, sarkában toporognak az amerikai szankciók!’ – intette egy kommentelő a prop-minisztert
- Nyugiság van, jó helyen van a köz 127,5 milliárdja, de titok, hogy mennyit kamatozik és mikor adják vissza
- Magyarország továbbra is köteles együttműködni a Nemzetközi Büntetőbírósággal – Ergo, Orbánék hivatali visszaélést követnek el?
- Világkereskedelmi bunkósbot – Szegény szánandó Amerika
- Kunetz doktor: még egy szó a várólistákról és a csípőprotézis-protokollról…
- Magyar György: a törvénygyár ontja a selejtet – íme, újabb bizonyíték arra, hogy a jogalkotás jogellenessé vált