Ez a nap
Mogherini: Európa gyors megoldást akar az iráni atomalku védelme érdekében

Néhány héten belül részletes, gyakorlati megoldásokat keresnek arra, hogy megőrizhessék az Iránnal nukleáris programjának korlátozásáról kötött többhatalmi megállapodást – közölte Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden Brüsszelben, miután Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Irán külügyminiszterével tárgyalt.

Sajtótájékoztatóján Mogherini hangsúlyozta: a találkozón részt vevő európai országok a megállapodás fenntartásához szükséges konkrét lépéseket vázoltak fel, egyebek között az iráni olajexportra és a banki ügyletekre vonatkozóan, valamint arra, hogy megvédjék az európai üzleti tevékenységet Iránban.
„Egyszerű és gyakorlati megoldásokat keresünk” – mondta Mogherini. Olyan megoldásokat, amelyek életben tartják a megállapodást, az ugyanis nemzetközi vizsgálatok szerint is beváltja a hozzá fűzött reményeket – húzta alá. Egyelőre nem lehet Teheránnak nyújtott jogi vagy gazdasági garanciákról beszélni, ugyanakkor az európai partnerek részéről határozott jóindulat mutatkozik Iránnal szemben – hangsúlyozta.
Mint közölte, a tanácskozó négy ország külügyminiszter-helyettese és az unió képviselője jövő héten Bécsben találkozik, hogy további részletekről egyeztessen. Az Európai Bizottság szerdai ülésén pedig vitát folytatnak az Iránnal szemben még hatályban lévő uniós szankciókról – tette hozzá az uniós főképviselő.
Az iráni külügyminiszter jó kezdetnek nevezte az egyeztetést
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a sajtótájékoztatón „jó kezdetnek” nevezte az európai partnerekkel folytatott egyeztetést, amelyen sikerült meghatározni a megoldás felé vezető első lépéseket. Noha a folyamat épphogy csak elkezdődött, reménykeltő ígéretek hangzottak el, ezeket azonban rövid időn belül tettekre kell váltani – mondta.
„Jó úton vagyunk, de sok függ attól, hogy mit sikerül elérni a következő néhány hétben” – fogalmazott.
Irán 2015-ben egyezett meg uniós közvetítéssel az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal, hogy legalább tíz évre korlátozza atomprogramját, cserébe az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért.
Donald Trump amerikai elnök már választási kampánya idején is többször kikelt a megállapodás ellen, és május elején bejelentette országa kilépését a többhatalmi atomalkuból, mondván, az nem képes meggátolni, hogy Teherán atomfegyvereket fejlesszen. Egyúttal elrendelte az Irán elleni amerikai szankciók visszaállítását is.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- „Remélem Anikó asszony csinált az útra fasirtos zsömlét” – kommentelték Orbánék „Ryanair-rel utazását”
- Csak egy kis matek Orbán Ráhelnek, Vásárhelyi Máriától
- Az Európai Parlamentben Orbánt elküldték ‘melegebb éghajlatra’, ha értik mire gondolunk
- Szia, Uram! Kérsz 1.600 milliós EU-támogatást, ami nyomtalanul eltűnhet? – Csak tudnánk, mi baja velünk az Uniónak….
- Országszerte ‘bedőltek’ a kormányablakok
- Közlöny van róla! – Pintér miniszter nem aprózta el: 2029 december 31-ig éves bontásban adott ki utasítást
- Vita a halálbüntetésről: érv és ellenérv – 3+1 téves halálos ítélet
- „Deutschét hol lehet megnézni?” – kommentelték a hírt, miszerint transzparens a TISZA EP-képviselőinek vagyonnyilatkozata
- Hiszed, nem hiszed? – Július 11-i horoszkóp péntekre, a hét utolsó munkanapjára
- Furfangos Fidelitasosok -övék a jövő!?- frenetikus foglalatossággal fontoskodnak az EFOTT-on