Egészségünkre!
Negyedik generációs Da Vinci Xi robotsebész fog műteni a Semmelweis Egyetemen
Szombaton Csák János kulturális és innovációs miniszter negyedik generációs Da Vinci Xi robotsebészeti eszközt adott át a Semmelweis Egyetemen.
Kedvenc futurisztikus jelenetem az Alien-sorozat előzmény filmjéből, a Prometheuszból, amikor doktor Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) egy robotsebész segítségével saját magán hajt végre császármetszést, hogy megszabaduljon a „nyolcadik utas” parazitától. Bár Ridley Scott filmje tíz évvel ezelőtt készült, ilyen komplex, automata robotműtő még nem áll rendelkezésre, ám a robotizált sebészgépek egyre nagyobb teret hódítanak.
Szombaton Csák János kulturális és innovációs miniszter negyedik generációs Da Vinci Xi robotsebészeti eszközt adott át a Semmelweis Egyetemen
A most átadott sebészeti robot az egyik legfrissebb példája annak, hogy a magyar orvosok és a magyar egyetemek oktatni és gyógyítani is képesek – hangsúlyozta Csák János, aki úgy fogalmazott, hogy a Semmelweis az ország egyik élen járó egyeteme mind a hallgatók száma, mind a tudományos és oktatási tevékenység terén. Ez az az egyetem, amely az alapítványi átalakulás után a legnagyobb ugrást hajtotta végre a ranglistákon, bizonyos szakterületeken már benne van az első százban – méltatta az intézményt.
Ehhez az kellett – folytatta -, hogy a kormányzat egy stratégiai döntéssel létrehozza az alapítványi kuratóriumokat, megadja a felhatalmazásokat, valamint hogy a kuratórium és az egyetem vezetői képesek legyenek közösen irányt szabni az intézménynek.
A kormány mindehhez a finanszírozást is vállalja, az új felsőoktatási struktúra létrehozásával két és félszeresére növelte az egyetemek támogatását – emlékeztetett Csák János.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora köszönetet mondott a kormánynak, amiért a robotsebészetet bevezethette az oktatás, a kutatás, az innováció és a betegellátás mindennapjaiba. Kiemelte, hogy a most átadott, negyedik generációs Da Vinci Xi robottal nemcsak világszínvonalú műtéteket tudnak elvégezni, hanem a hallgatókat képezni is. Ez az eszköz a legmodernebbnek számít a világon; egyaránt alkalmazható a nőgyógyászatban és az urológiai ellátásban, a hasi sebészetben és az onkológiában – ismertette.
A Da Vinci Xi sebészeti robot 2021 augusztusában érkezett a Semmelweis Egyetemre kétnapos bemutatkozásra
Kilenc hónappal később pedig már munkába állt a sebészeti, transzplantációs és gasztroenterológiai klinikán az egyetem saját berendezése, amellyel május 24-én hajtották végre az első műtétet.
„Amíg az emberi csukló mozgásterjedelme korlátozott, addig a Da Vinci rendszer képes akár 520 fokban is mozgatni a robotkarjait, ezáltal olyan helyre is eljut, és olyan apró mozdulatokra is képes, amelyet sem egy nyitott műtét során szabad kézzel, sem laparoszkóppal a sebész nem tudna precízen kivitelezni”
– magyarázza az első operációkat végző professzor, dr. Szijártó Attila.
A Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója ismerteti, a rendszer három fő részből áll: magával a beteggel a négy karral rendelkező robotkar érintkezik, az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebészi konzolnál ülve tart kapcsolatot a robottal, melyet pedálokkal és joystick-hez hasonló karokkal irányít. A technológia segítségével a sebész három dimenzióban és minimum tízszeres nagyításban látja a műtéti területet.
A klinikán az új eszközt évente mintegy négyszáz alkalommal használják majd az általános sebészeti műtétek mellett nőgyógyászati, urológiai, fül-orr-gégészeti beavatkozásokban is, NEAK által finanszírozott formában.
Az 5,55 milliárd forintos kormányzati és uniós támogatásból megvalósult megvalósult projekt célja, hogy a Semmelweis Egyetemen a robotsebészet teljes spektrumát gyakorolni, kutatni és oktatni tudják.
A 2022 márciusában indult és 2026 áprilisában véget érő projekt a „Helyreállítási és ellenállóképességi eszköz” (RRF) keretében valósul meg vissza nem térítendő támogatásként, Magyarország Kormánya megbízásából az Európai Unió támogatásával.
Forrás: MTI / Semmelweis Egyetem
Friss híreink
- Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmája
- Mi az a „jó-féle” dopamin?
- Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlást
- Kedden, szerdán Budapesten ne megszokásból közlekedjen! – Bringás reggeli és Tour de Hongrie
- Elégedett volt a kórházi ellátással? Ekkora ajándékot adhat hálapénz helyett büntetlenül orvosának, és a nővéreknek…
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmája
- Mi az a „jó-féle” dopamin?
- Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlást
- Kedden, szerdán Budapesten ne megszokásból közlekedjen! – Bringás reggeli és Tour de Hongrie
- Elégedett volt a kórházi ellátással? Ekkora ajándékot adhat hálapénz helyett büntetlenül orvosának, és a nővéreknek…
- Orvlövésztorony, géppuskafészek, bunker és aknamező – HM megrendelésre hadiparkot is építenek Balásy Gyula cégei
- Szanyi Tibor: vissza a babaruhát! – Érthetően devizahitel-ügyben
- ‘Szoboszlai és Hende, a két alkotmánybíró-jelölt’ – Hétvégi ‘Havasságok’….
- 5 technológia, amit 2025-ben már teljesen megszokottnak veszünk – pedig nem is régen még sci-fi volt
- Tiszaigar rendíthetetlen: 338 érvényes voks 63,9 százalékával nyert a fideszes hölgy
Pingback: Semmelweis-nap: ma zárva vannak az orvosi rendelők és a gyógyszertárak is - Városi Kurír
https://go2films.ru/
2025.03.23 02:41 at 02:41
I’m pretty pleased to uncover this great site. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you book-marked to check out new things on your blog.