Budapesti hétköznapok
Ókovács Szilveszter firnyákosan 29 dolgozót rúgott ki az Operából – 30 főtől csoportos a létszámleépítés

Ókovács Szilveszter, a közszolga, akit jelenleg az Operaház főigazgatójaként tartunk el, bejelentette, hogy a csoportos létszámleépítését határát éppen hogy el nem érő 29 fő elbocsátását. A dolog törvényes, csak….

Ügyes…(kedő)!
A Magyar Állami Operaház főigazgatója a szakszervezeti vezetőkkel kedden megtartott havi intézményi érdekegyeztető tanácsi ülésen közölte, még a nyár folyamán felmondanak 29 főnek. Az intézmény vezetője egyszavas indoklást fűzött a bejelentéshez: átszervezés. Az elbocsátandók köréről még ennyit sem közölt, azt se, mely munkaterületeken dolgozókat fogja érinteni
– írta meg a Magyar Narancs.
A jelen lévő két szakszervezeti vezető, Rotter Oszkár, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének elnöke és Bárány Balázs, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (ODFSZ) elnöke
nem fogadta el a bejelentést, egyeztetést, írásbeli tájékoztatást kértek.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, a Truth-on és a Google hírei között is! >>
Minden törvényes….
A főigazgató közölte,
megfelelt a törvényi és a kollektív szerződés szerinti kötelezettségének, ami a tájékoztatásra és az egyeztetésre vonatkozik. Ezért további tárgyalást az érdekvédőkkel nem tart szükségesnek.
Álláspontját azzal toldotta meg,
ez az intézkedés megfelel korábbi ígéretének, miszerint nem lesz csoportos létszámleépítés az Operaházban.
A főigazgató azzal érvelt, hogy
egy évvel ezelőtt is látható volt, nem kapják meg a béremelések fedezetét a költségvetésből, jelenleg is milliárdos deficit van. Ezen pedig csak a létszámcsökkentéssel tudnak segíteni.
Amennyiben 30 főnek mondana fel Ókovács,
az már csoportos létszámleépítésnek minősülne, ami kötelezővé tenné a szakszervezetek részvételével létrehozandó bizottság felállítását is.
Ez esetben
- a munkáltatónak tájékoztatni kell a bizottságot a csoportos létszámcsökkentés okáról,
- az érintett munkavállalók létszámáról,
- a kiválasztás szempontjairól,
- az időbeni ütemezésről,
- a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos juttatás feltételéről, mértékéről.
A tárgyalásnak ki kellene terjednie
- a csoportos létszámcsökkentés elkerülésének lehetséges módjára,
- eszközére,
- elveire,
- következményeinek enyhítését célzó eszközökre, valamint
- az érintett munkavállalók számának csökkentésére is.
Ráadásul a csoportos létszámleépítés alkalmazása a nyilvánosság előtt is sokkal negatívabban jelenítené meg az Operaházat.
Csak úgy….
2025 áprilisában írtuk: „Ókovács Szilveszter, akit az Operaház igazgatójaként tartunk el, újabb konfliktust igyekszik generálni az általa vezetett intézmény dolgozókat képviselő szakszervezetével szemben. Konkrét válaszok helyett lózungokkal és a jogi út fontolgatásával fenyegetőzik. Az operaházi szakszervezet rakott ki egy valószínűleg mesterséges intelligenciával készült képet az igazgatóról. A nyilvánosságban is évek óta tart a konfliktus az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete (ODFSz) és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója között. A szakszervezet legutóbbi nyílt levelében egy
tajvani turné munkakörülményeit panaszolta el Ókovácsnak, emberséges és az egészséget nem veszélyeztető, jogszerű munkáltatásra vonatkozó azonnali intézkedéseket követelve, és utalásokat téve arra, hogy az igazgató esetleg turistáskodásra és élményszerzésre is használja a hivatalos utakat.
Emellé egy valószínűleg mesterséges intelligenciával generált képet is csatoltak illusztrációként, amelyen az eltorzított testű Ókovács fényképezőgéppel a nyakában sétálgat Taipei utcáin.
Ókovács nevéhez fűződik….
Ókovács Szilveszter volt az, aki kitalálta, hogy úgy növeli meg az intézmény bevételét, hogy az amúgy szünet nélkülire íródott Carmina Burana előadást megszakítja egy szünettel, hogy a „nagyérdemű” többet ehessen-ihasson a büfében.

Szintén Ő találta ki…
2024 szeptemberében írtuk: Ókovács Szilveszterről, az Operaház igazgatójáról sok minden elmondható, de, hogy ne lennének -hol jó, hol rossz- ötletei, azt nem lehet ráfogni. Emlékeznek például a szünettel feldarabolt Carmina Burana előadásra csak azért, hogy legyen ideje a nagyérdeműnek „büfézkedni”? Vagy megvan még a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete sztrájkja alatti néma előadások esete, amiket maga az igazgató mesélt végig? Új ötlete, hogy
nem lehet csak úgy besétálni a Magyar Állami Operaház épületébe. Az Andrássy úton andalgó turistáknak és a nemzet dalszínházára kíváncsi honpolgároknak is 2000 forintot kell fizetniük azért, hogy lábukkal illethessék az Ybl-palota padlóját
– vette észre a hvg.hu egyik olvasója. A lapnak azt írta az intézmény vezetése, hogy
„az új jegy bevezetését a Magyar Állami Operaházban 2024 tavaszán elfogadott sztrájkmegállapodás hatására megnövekedett működési költségek forrásainak előteremtése teszi szükségessé”.
Hozzátették:
„Dalszínházunk az Operaház földszinti közönségforgalmi tereinek látogatására 2000 Ft-os sétálójegyet vezetett be, amely a jegypénztárainkban váltható meg, és amelynek ára a megváltást követő 72 órában beszámítható operaházi előadások, illetve csoportos vezetett épülettúrák jegyvásárlása esetén”.
Szerző

Friss
- Tényleg ott tartunk, hogy Lázár miniszter első számú teljesítménye a valós idejű vonatinformációk elrejtése?
- Varga Judit a bíróság előtt – Pályakép csata után…
- Egy különleges horoszkóp SMS-stílusban
- Veres János volt pénzügyminiszter, a Moldáv Köztársaság nyírbátori (!) székhelyű, tiszteletbeli konzulja a „kilógó narancs-lóláb”
- Pankotai Lili: „megtiszteltetés, hogy én lehetek az első, akit feljelentettek, amiért részt vettem a Pride-on”
- Az ország kifosztása a kánikula alatt is zavatalanul folytatódik
- Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő belépett Bakondi György mellé riogatási 2.0 szakembernek
- „Ismerjük a fajtáját. Tele a Tisza ilyenekkel…” – bukott ki a Fidesz-frakció szóvivőjéből
- Csillagok alatt, szerelem előtt – Július első hétvégéjének randihoroszkópja
- Az önkényuralom “ellenállási mozgalma”