Még akár néhány évtizeddel ezelőtt is elképzelhetetlen volt, hogy a tömeges önellátásra sarkaljuk a társadalmat, és mára tessék egyre több olyan felkészítő jellegű cikk jelenik meg, mint amelyet az alábbiakban szemlézzünk.
Még akár néhány évtizeddel ezelőtt is elképzelhetetlen volt, hogy a tömeges önellátásra sarkaljuk a társadalmat és mára tessék, egyre több olyan felkészítő jellegű cikk jelenik meg, mint amelyet az alábbiakban szemlézünk.
„Műveljük meg kertjeinket”, ne csak átvitt értelemben
Voltaire Candide-ja fejeződik be a fenti mondattal azaz.
„Műveljük meg kertjeinket!”,
ott azonban a szerző ezt metaforaként érti egy rossz és gonosz társadalomban.
DE mi a helyzet ma?
Teljesen természetes, hogy egy kis kert nem fogja tudni a család teljes élelmiszerszükségletét kielégíteni. Éppen ezért érdemes először is egy papír fölött megtervezni, hogy milyen zöldségek és gyümölcsök szerepelnek a leggyakrabban fogyasztottak között a családban, és azoknak milyen termesztési feltételei vannak. Hiába szereti a család a sütőtököt, ha kicsi a kert, akkor kevés a valószínűsége, hogy elegendő helyetek lesz az egész éves sütőtök fogyasztást kielégítő mennyiség megtermelésére. A terven tüntessétek fel a kertben található épületeket, fákat, meglévő virágágyásokat, a kerti bútorok és a felfújható medence helyét, és ezután mérjétek fel, mennyi hely áll rendelkezésetekre. Fontos tudni, hogy melyek a kert naposabb, és melyek az árnyékosabb részei, hiszen ez is nagyban fogja befolyásolni, hogy hova milyen zöldséget, gyümölcsöt tervezhettek.
Öntözés
Tény, hogy a vízeszűek fenyegette bolygón, mi nagyon jó helyzetben vagyunk, hiszen víz készleteink szinte, de csak szinte kifogyhatatlanok, ennek ellenére, vagy talán éppen ezért fontos az is, hogy mielőtt belefogunk, a „gazdálkodásba”, megtervezzük azt is, hogy fogunk öntözni. Ha szükséges, kerti csapot is ki kell alakítani, hiszen a növénytermesztés elengedhetetlen feltétele, hogy kellő mennyiségű vizet tudjunk biztosítani a növényeink számára. Ha megvannak a rajzok és a számítások, akkor már láthatod, hogy milyen növényeket és gyümölcsöket van esély megtermelni a kertedben. Egy két fős család számára legalább 700-800 négyzetméternyi területben kell gondolkodni, ha a cél az önellátás. Természetesen nem ennek kell elsődleges célként a szemetek előtt lebegni, különösen akkor nem, ha még csak most tanuljátok a kertészkedés apró kis titkait.
Gondoljátok át, mi az, ami elfér, és mi az, amit igazán szerettek
Azt sem árt átgondolni, hogy melyik növénynek milyen társnövények tesznek jót, és ez alapján megtervezni az ágyások elhelyezkedését. Gondolkodhattok magaságyásban is, így az idősebb családtagok is részt tudnak venni a kertészkedésben, és a gyerekek is nagyobb kedvvel állnak neki.
„Tanulni, tanulni, tanulni”
Fontos, hogy mielőtt belevágtok, szerezzetek be minél több tudást ahhoz, hogy ne csak elkezdeni tudjátok a termelést, hanem a részfeladatokat is meg tudjátok oldani családon belül. A gyümölcsfák metszése például, bár elsőre rettenetesen bonyolultnak tűnik, könnyen elsajátítható. Érdemes úgy kialakítani a fákat, hogy később se nőjenek túl magasra, így a permetezést is egyszerűen meg tudjátok oldani és a szüretelés is sokkal könnyebb lesz.