Banánköztársaság
Orbán csak az erőből ért
Tanulságos lehet olvasóink számára, hogyan látja Nagy Attila Tibor politológus napjaink Magyarországát, mit gondol mindarról, ami napjainkban, hazánkban történik. A szakértő írása a 24.hu oldalon jelent meg, ezt szemlézzük.
Tanulságos lehet olvasóink számára, hogyan látja Nagy Attila Tibor politológus napjaink Magyarországát, mit gondol mindarról, ami napjainkban, hazánkban történik. A szakértő írása a 24.hu oldalon jelent meg, ezt szemlézzük.
Tavaly december óta Magyarországon megváltozott a politikai légkör
Omladozni látszik az Orbán által felépített rendszer. Az év végén elkezdett tüntetéshullám nem fejeződött be, januárban tovább folytatódtak a demonstrációk. A győri Audi dolgozói–Magyarországon eddig még példátlan módon–bérkövetelésük kikényszerítése érdekében egy hetes sztrájkba kezdtek.
A politológus szerint a január 19-ei „Álljon le az ország!” demonstráció lényegében észrevétlen maradt, egyedül a Lánchíd és pár környékbeli utca forgalmát sikerült rövid időre megakasztani. Pedig vidéken közel hatvan helyszínen tüntettek, illetve tartottak forgalomlassító demonstrációt. Az ország azonban nem állt le.
Budapest egyértelmű kudarc volt
Nagy szerint az ellenzéknek akkor sem lehet oka a derűlátásra, ha a résztvevők számából indulunk ki. Országszerte összesen bő tízezren vettek részt a megmozdulásokon. A budapesti pár ezer fős demonstráció a kéthetes rákészülést, a viszonylag jelentős hírverést követően egyértelmű kudarc; a hat és félmillió vidéki választópolgárhoz viszonyítva a néhány ezres vidéki résztvevő is elenyésző szám.
Mindannyian tudjuk, hogy a magyar szakszervezeti mozgalom az elmúlt közel harminc évben szinte láthatatlan volt, tagsága lecsökkent, tényleges erőt nem jelentett. Joggal írja a szerző, január tizenkilencedike azt is megmutatta, hogy az Orbán-rendszer megdöntése aligha várható a szakszervezetektől. Bebizonyosodott, hogy politikai délibáb volt az országos sztrájk emlegetése. Márpedig 2018 decemberében több ellenzéki, főleg szocialista politikus biztatta a szakszervezeteket: tessék általános sztrájkot szervezni. Megfogalmazta, a múlt heti akció megmutatta, a jelenlegi szakszervezeti vezetők képtelenek lennének egy országos sztrájk megszervezésére.
Hangsúlyozta ugyanakkor, Orbánnal és kormányával szemben az elégedetlenség ettől függetlenül jelentős, ám ennek hatékony artikulálását jól meg kellett volna szervezni és a kezdeti decemberi lelkesedés után januárban ez elmaradt.
A kormány sem lehet teljesen nyugodt
A Fidesz népszerűsége – legalábbis a Závecz Research legutóbbi felmérése szerint – csökken, holott a Fidesznek elemi érdeke a minél jobb szereplés a májusi EP-választáson, hogy az európai politikában, különösen az Európai Néppárton belül Orbán Viktornak minél nagyobb súly jusson.
A szakértő írásban azt is hangsúlyozta, hogy az őszi önkormányzati választáson a Fideszt érhetik meglepetések. Ebben komoly szerep juthat, a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalomnak, amely január elején kezdett el építkezni. A mozgalom vezetője bízik abban, hogy számos helyen sikerül megvalósítani, hogy egy közös ellenzéki jelölt induljon, a Fidesz jelöltjével szemben. Ezt erősíti a publicisztikájában a politológus is, hangoztatva, lehet, a kormányellenes tüntetések elenyésznek, de látszik, hogy néhány nagyvárosban az ellenzéki erőknek sikerült lépniük a Fidesz-ellenes szavazók integrálásában, több helyütt tárgyalások zajlanak közös ellenzéki jelöltek felkutatására.
Ultimátumot adni a kormánynak, csak akkor szabad, ha erő áll az akció mögött
A Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa a jövőre nézve fontos tanulságnak tartja, lehet ultimátumot adni a kormánynak, de csak akkor érdemes, ha erő áll az akció mögött.
A folytatásban: Városi Kurír függelék!
Szerző
Friss
- ‘…Úgy tűnik, hogy a jogállam nem áll meg a nemzetbiztonsági szolgálatok főbejáratánál…’
- Közlöny van róla: nem lehet csak úgy ukk-mukk-fukk népszavazgatni arról, hogy hányszor lehet valaki miniszterelnök
- ‘Lehallgatnak minket…’ – sokan elmondhatnák manapság ezt a mondatot, most Borbély Alexandra tette
- Orbán titkos ‘Harcosok Klubja’ kitúrta a sportlövők egyetemi bajnokságát – A BOK-csarnok letisztította a terepet
- A pollenallergiáról – mikor máskor?
- Az átláthatósági törvény szelleme és eredete
- Aki az év 20. hetében is kérdez: Juszt László és aki sosem arra válaszol: Orbán Viktor
- Menczer-matek: nem 999, nem 1001, pontosan ezer ember keccsöl Brüsszelben Ukrajna gyorsított uniós felvételén
- H, mint Huxit? – próbálkozott az újabb Orbán-talány megfektésével egy olvasója
- 333.500 sok, vagy kevés? Gombócból az előbbi, de az Orbán-szavaztatásnak csúfolt cucc esetében?