Banánköztársaság
Orbán megint „megvéd” valamit? Zárjuk el az ezüstöt! — Lapzsemle
Van szülő, aki ezt nem tekinti vészhelyzetnek?
A Népszava munkatársa, Marnitz István közbevetette, hogy a „vészhelyzet” kifejezés Áder János szerint csak a lángokban álló Ausztráliára használható. Lukács András erre így felelt:
„ Döntés kérdése, mit tekintünk vészhelyzetnek. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2018-as, a légszennyezés miatti, idő előtti halálozások arányát mutató listáján Magyarország helyezése az EU-n belül Bulgária után a második legrosszabb. Az elmúlt 16 évben 2,5-szörösére nőtt az asztmás gyerekek száma. Az a szülő, aki ezt nem tekinti vészhelyzetnek, nem tudom, miért vállal gyereket.”
Már megint Brüsszeleznek
A Népszava újságírója arról is kérdezte a civil szakértő véleményét, hogy a kormány a klímaváltozással kapcsolatban is alkalmat talált az EU-val szembeni hangulatkeltésre.
„Brüsszel ne a szegényekkel — értsd: velünk — fizettesse meg az átállás árát, és emiatt ne nőjenek az energia- és élelmiszerárak”
— mondják.
„ A tényleges kár megtérítése, például az autózás árának emeléséből származó bevétel, nem maradna az államnál, azt vissza kell juttatni az emberekhez”
— fejtette ki Lukács András.
”Ha az állam nem fizetteti meg a költségeket, akkor a környezetszennyezést és a gazdagokat támogatja, hiszen a módosak szinte mindenből többet fogyasztanak, mint a szegények.”
„Ezért tartjuk elhibázottnak a rezsicsökkentést is.”
„Az embereknek ismerniük kell az energia tényleges árát. A rászorulókat pedig külön kell támogatni. Félreértés, hogy az éghajlatvédelmi intézkedések nekünk rosszak. Hogy ez csak egy brüsszeli kötelezvény. Nekünk is megéri, ha nem halunk meg, egészségesebben, kényelmesebben élhetünk, a magyar gazdaság versenyképessége pedig nő. Most zajlik a tagállamok közötti alku az uniós támogatások eloszlásáért. Magyarországon sok a pénz, csak korrupciós csatornákon, túlárazott látványberuházásokra, környezetpusztításra folyik el. Kész csoda, hogy a gazdag tagállamok társadalmi morgolódása dacára az EU még utal nekünk.”
Mit keresnek Orbánék a klímaharcban?
A február 27-én megjelent HVG címlapsztorija, „Üzlet a palackban” címmel a jellegzetesen fideszes vonásokat mutató orbáni „klímaharcot” bírálja.
„Orbánból újonnan előbújt a klímavédő, bár ha a kormánypárt meg akar valamit védeni, nem árt ellenőrizni, hogy megvan-e még a pénztárcánk vagy mondjuk Fejér megye”
— írta erről Jakus Ibolya, a hetilap vezető szerkesztője. Szabó Yvette „Haszonkulacs” című cikke a betétdíj-csatáról szól.
„Nagyjából 30-40 forinttal dobja meg az ásványvíz vagy éppen a sör árát, ha bevezetik a betétdíjat a műanyag és üvegpalackokra, valamint a fémdobozokra. A visszaváltásból viszont egy állami felügyelet alá került cég is hasznot húzhat.”
„Mint klímának a csók”
Ezzel a címmel a zürichi székhelyű MyClimate Alapítvány kalkulátorának néhány fontos adatát ismertette a HVG friss száma a legszennyezőbb fogyasztói szokásaink hatásairól.
Könnyebben tilt, aki támogat”; „Berobbanó e-motor”; „A drágább e-autó árelőnye megtérül”; „Állami beavatkozás nélkül is veszik” címmel a hetilap nagy összeállítást készített az e-autók fejlesztéséről, az állami támogatásokról.
Fiatalon elhunyt férfiak
Szervesen a klímakatasztrófa-összeállításhoz kapcsolódik a HVG-ténytár legfrissebb európai összehasonlítása, „Félmillió elveszett esztendő: sokan halnak meg 70 éves koruk előtt Magyarországon” címmel. A lista élén a legkevesebb évet vesztő olasz, svéd és holland férfiak állnak. Mi, magyarok az alsó harmadba kerültünk a lengyelekkel és észtekkel együtt. Nálunk is sokkal rosszabb a helyzet a 70 évesnél fiatalabb bolgár, román, lett és litván férfiak körében.
Kétes hitel
A hazai egészségügy jatasztrófájáról szól ugyanebben a HVG-számban Gáti Júlia cikke „Halmozódó adósságok — Egészségügyi átalakítás;Örökzöld kérdések;Ágyra járók” címmel.
„Az egészségügy reformja körüli lobbiharcokban az ellátás lezüllesztése ütközött a legkisebb ellenállásba. Az Orbán-kormány most megint nekiveselkedik, de az első előterjesztés máris bukásra áll.”
A környezetrombolás, illetve klímavédelem egyik hadszínteréről tudósít a „Zavarosban bogarásznak — Klímavédelem;Árterek és méhek;Willi gazda” című összeállítás. „A kormánypolitika kedvezményezettjeinek érdekeit hatékonyabban szolgálják a klímavédelmi akcióterv agrárintézkedései, mint a növény- és állatvilágét. Holott az élelmiszer-ellátás a tét” — írja a legfrissebb HVG-ben Szabó Yvette. Jakus Ibolya, a HVG vezető szerkesztője így summáz:
„Magyarországon az egészségügyi kormányzat a helyén van — sugalmazza minden megnyilvánulásával Kásler Miklós az egyre közelebbről fenyegető fertőzésveszélyről, ám ennek hitelességét beárnyékolja a HVG két, valamelyest idevágó cikke: az egyik a békeidőben is pocsékul teljesítő egészségügyről, a másik a 70 éves koruk előtt elhunyt magyarok félmillió elveszett életévéről szól.”
Szerző
Friss
- Mikor végeztek nemváltó műtétet Orbánon?
- Dragomán György: pontosan nyolcvanegy évvel ezelőtt kerültek fel a kabátokra a sárga csillagok
- ‘Jó, hogy a miniszterelnöknek ennyi barátja van, csak többet ne szerezzen, mert abba beledöglünk’ – Hétvégi Lendvaiságok…
- Ha Magyar Péter az MBH bank felügyelőbizottságában bennfentes információhoz juthatott, akkor Mészáros Lőrinccel mi a szitu?
- Horoszkóp: nem minden habostorta – Őket támogatja a horoszkóp áprilisban
- Polgármester: újabb kormányzati szabotázs
- Kövér-büntnök 82 473 744.- forintot megfejelte egy feljelentéssel
- Szia -Привет- orosz oligarcha úr, kérsz Trump 5 millió dolláros aranykártyájából?
- (nagyon)Kisnyugdíjasunk Önért is írtó pipa: lovaknak vízágy, túlsúlyosoknak és egyéb fogyatékkal élőknek kínhalál?
- Posta-jófejség: a januári áremelés után egy ideig mélyhűti a továbbiakat