Connect with us

Kerítésen innen

PEGA-elnök: a nemzetbiztonságot nem lehet mindenre indokként használni, az nem egy „ingyen szabadulhatsz a börtönből” kártya

Megosztás

Kedden tartotta budapesti sajtótájékoztatóját a PEGA, a Pegasus kémszoftverrel kapcsolatos EP-vizsgálatot folytató bizottság. A PEGA delegációja két napot töltött Budapesten, találkozott Péterfalvi Attilával, a Nemzetbiztonsági Bizottság két tagjával, valamint civilekkel és újságírókkal is. A kormány részéről senki nem állt szóba velük.

Megosztás

Kedden tartotta budapesti sajtótájékoztatóját a PEGA, a Pegasus kémszoftverrel kapcsolatos EP-vizsgálatot folytató bizottság. A PEGA delegációja két napot töltött Budapesten, találkozott Péterfalvi Attilával, a Nemzetbiztonsági Bizottság két tagjával, valamint civilekkel és újságírókkal is. A kormány részéről senki nem állt szóba velük.

„…Európában nem így szokás bánni egymással…”

Az Európai Parlament különbizottsága Budapesten vizsgálta, hogyan használták Magyarországon a Pegasus kémszotfvert. A küldöttség többek között a kormányt is megkereste, hogy megtudja az okokat, de Varga Judit visszautasította a találkozót, mert állítása szerint a nemzetbiztonság nem uniós hatáskör.

„Brüsszeli bohózattal indul a hétfő! A mai napon érkezik hazánkba az európai baloldal politikai céljait kiszolgáló PEGA-bizottság, akik tőlem is találkozót kértek, azonban uniós ügyekért felelős miniszterként kénytelen vagyok visszautasítani a felkérésüket. „

Varga miniszter nem csak magára hozott szégyent!

Szinte csak rossz tapasztalatuk volt Magyarországon a Pegasusszal való kormányzati visszaélésekkel kapcsolatban

– mondta Jeroen Lenaers néppárti EP-képviselő, a PEGA elnöke.

„Varga Judit nem indokolta meg, miért nem volt hajlandó találkozni a bizottsággal, ehelyett összeesküvés-elméletekkel támadott minket”

– mondta Lenaers, hozzátéve, hogy Európában nem így szokás bánni egymással.

„De ez őt minősíti, nem minket”

– tette hozzá,

„Erős bizonyítékok” alapján egyértelműen megbizonyosodtunk arról, hogy a kormány visszaélt a Pegasusszal

– mondta Lenaers. Olyan ártalmatlan emberek, például ügyvédek, újságírók ellen is bevetették a kémszoftvert, akikről nem bizonyosodott be, hogy veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot, viszont kritikusak a kormánnyal szemben. Ezzel pedig a kormány megsértett több személyiségi jogi és adatvédelmi uniós szabályt is a PEGA szerint. A Fidesz korábbi pártcsaládjához, a jobbközép Európai Néppárthoz tartozó holland Jeroen Lenaers a Telex szerint keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az EU joganyaga alapján is világos, hogy

a nemzetbiztonságot nem lehet mindenre indokként használni, az nem egy „ingyen szabaduhatsz a börtönből” kártya.

Konstruktív, de nem meggyőző

A Péterfalvi Attila NAIH-elnökkel való találkozóról Lenaers azt mondta, hogy konstruktív volt, de a NAIH elnökének válaszai

„nem voltak igazán meggyőzők”.

A NAIH csak azt vizsgálta, hogy törvényes volt-e a megfigyelés, azt már nem, hogy elrendelése indokolt volt-e – a kettő között pedig különbség van.

Attól, hogy egy szükséges papírt aláírtak, még nem jelenti azt, hogy valakinek indokolt a megfigyelése

– fogalmazott Lenaers. A nyilvánosságra hozott eredmény szerint a nemzetbiztonsági szakszolgálat több olyan embernél is alkalmazta a Pegasust, akiknek a neve az elmúlt hónapokban megjelent a sajtóban, de a százas nagyságrendű eset mindegyike megfelelt minden törvényességi követelménynek. A képviselő úgy vélte, mintha a vizsgálat jobban összpontosított volna az újságírókra és a szervezetekre, amelyek napvilágra hozták az ügyet, mint a kormányra.

A Pegasus kémszoftverrel sok ártalmatlannak tűnő személyt figyeltek meg, de nem hallottunk megfelelő indoklást arra, hogy miért

– összegzett Lenaers.

Összegezve….

„A látogatásunk legnagyobb tanulsága, hogy minden azt támasztja alá: a kormány visszaélt a Pegasusszal annak érdekében, hogy nagyobb ellenőrzés alá vonja a nyilvánosságot”

– összegezte tapasztalatait Jeroen Lenaers. Magyarországon

„az állami intézmények nem az embereket szolgálják, hanem a kormány politikai céljait”

– tette hozzá. Annak eldöntését, hogy a fentiek mennyiben szolgálták Magyarország érdekeit, az olvasóra bízzuk. Arra azért évek múltával is érdemes lesz emlékezni, hogy kik regnáltak akkor, amikor ez történt.

Forrás

Fotó: Cseri László

Szerző