Connect with us

Kerítésen túl

Rácz András: agyrém ez az egész, őszintén remélem, hogy tévedek – A palágykomoróci templom elleni támadás a fránya internetes időkódok hálójában

Rácz András: agyrém ez az egész, őszintén remélem, hogy tévedek - A palágykomoróci templom elleni támadás a fránya internetes időkódok hálójában
Megosztás

„A palágykomoróci templom elleni támadás: a magyar kormány jó eséllyel benne volt” – ezzel a mindenképpen erős állítással, sőt meredek összeesküvés-elméletnek tűnő felütéssel kezdi Facebook-posztját Rácz András Oroszország-szakértő, aki aztán levezeti elméletét a kárpátaljai palágykomoróci templom felgyújtásáról, amelynek a falára ismeretlenek azt a feliratot festették: „Késhegyre a magyarokkal!”

Seperc alatt…

Orbán Viktor közösségi oldalára ez került fel:

„Felgyújtottak egy templomot Kárpátalján, az oldalára pedig azt írták: “késhegyre a magyarokat.” Kényszersorozás, emberölés, templomgyújtogatás, uszítás, megfélemlítés. Ez mind a mieinkkel, a magyarokkal történik Kárpátalján. Nem fogjuk hagyni, számíthattok ránk!”

Utána bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumba Szijjártó Péter a palágykomoróci görög katolikus templomot ért támadás miatt. Az üggyel összefüggésben a külügyér az ukrán állam felelősségét hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a magyar kormány haladéktalanul átutalja az Istenszülő Születése Templom helyreállításához szükséges összeget.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Rácz András olvasata

Rácz András Oroszország-szakértő a Facebookon tette közzé vasárnap megfigyelését és következtetését a fentiekkel kapcsolatban.

„A templom elleni támadásról először a Mandiner számolt be ugyan, de valójában Orbán csapata korábban tudott róla.

A támadásról július 17-én 08:45-kor számolt be elsőként a Mandiner. Kb. háromnegyed órával később, 09:35-kor közölte a hírt Orbán Viktor Facebook oldala is.

Ha azonban összevetjük a két cikkben szereplő képet, azt látjuk, hogy

a Mandiner az Orbán posztjában megjelent képnek egy megvágott, keskenyebb változatát használta. A különbséget, amivel az Orbán-féle fotó szélesebb, piros kör jelzi. Csatolom mindkét képet, hogy meg tudjátok nézni a különbséget.

Ha valóban a Mandiner kapta volna meg elsőként az infót, akkor ez értelemszerűen nem fordulhatna elő, hiszen övék az eredeti kép, Orbán ennél maximum kisebb, megvágottabb verziót publikálhatott volna. De ennek pont a fordítottja történt: Orbán publikálta a nagyobb méretű képet és a Mandiner ennek közölte egy megvágott verzióját – azaz, Orbánnál előbb volt meg a kép eredetije és ezt kapta meg, majd szerkesztette át a Mandiner. (Elméletileg az is elképzelhető, hogy mindketten külön-külön kapták meg egy harmadik forrásból, de figyelembe véve a téma érzékenységét és a Mandiner kézivezérelt jellegét, azt nyugodtan kizárhatjuk, hogy a Mandiner egy ekkora horderejű ügyet önállóan ki merne robbantani Orbánék jóváhagyása nélkül).”

Ami ebből Rácz olvasatában követlezik….

„Az Orbán-kormány nemcsak valószínűtlenül korán tudott a támadásról, de azonnal hitelt is adott a hírnek. A gyalázkodó feliratokról konkrétan egyedül az Orbán-médiának vannak képei, a kiérkező ukrán hatóságok annyira gyorsan lefestették őket. Vajon ki csinálhatta azokat a képeket…?”

Úgy folytatta:

„Palágykomoróc egy nagyon kis falu, két négyzetkilométer az egész, alig nyolcszáz lakosa van – mégis ki lehetett az, aki szerda éjjel nemcsak, hogy pont ott van az összegraffitizett templomnál, de még fotózni is tud, mielőtt kiérkeznek a tüzet látva rohanó határőrök, és történetesen éppen az Orbán-kormánynak küldi el a képeket…? És erre sajnos a leglogikusabb magyarázat az, hogy maga az elkövető.”

Rácz András azt is írta, hogy

„Ennél is érdekesebb, hogy az Orbán-kormány ráadásul azonnal hitelt is adott a képnek, hiszen rögtön másnap reggel tényként közölte maga a miniszterelnök, hogy gyújtogatás történt, és hasonlóan tett a kézivezérelt Mandiner is.”

Végül pedig levonta a következtetést:

A teljes magyar kormányzati apparátus az ukránokat tette felelőssé a gyújtogatásért – azaz ez klasszikus “hamis zászlós” művelet volt.”

A poszt zárásakénti összegzés:

„Ha tényleg az történt, hogy ez (legalább részben) magyar kormányzati akció volt, az sajnos azt jelenti, hogy az Orbán-kormány a saját belpolitikai céljai érdekében habozás nélkül kész konkrét veszélybe sodorni a határon túli magyarokat, jelen esetben a kárpátaljai közösséget. Megpróbálni etnikai alapú gyűlöletet szítani a többnemzetiségű Kárpátalján csak azért, hogy a magyar belpolitikában aztán lehessen folytatni az „ukránozást” történelmi bűn, erre egyszerűen nincs más szó. Ráadásul a Simion-ügy után ez rövid időn belül ismét olyan eset lenne, ami azt mutatja, hogy a határon túli magyarság csak eszköz a kormány kezében – pedig maga az Alaptörvény írja elő, hogy ” Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását és fejlődését.” Ebben az esetben viszont láthatóan éppen az ellenkezője történt.”

Csak úgy….

A Mandiner reagált a Rácz által felvetettekre, amúgy „mandineresen”, nem bizonyítva állításait:

„Újabb agyrémmel állt elő Rácz András biztonságpolitikai elemző, akinek az eddigi legemlékezetesebb fellépése volt, amikor Oroszország-szakértőként anélkül kommentálta percekig egy számítógépes játék felvételeit az orosz–ukrán háború fegyverkezési szempontjait magyarázva, hogy feltűnt volna neki, nem a valóságot látja. És aki nemrég maga vallott arról, hogy 2008-ban, a grúziai háború idején a Magyar Külügyi Intézet munkatársaként napi szinten elemezte a háborút, és vett részt a különböző szintű kormányzati értékelések elkészítésében. Rácz, úgy tűnik, azóta sem lett barátja a valóságnak, hiszen előbb azt mondta, az Ukrajnában megölt Sebestyén Józsefet „nem verték agyon” az ukrán katonák, és kényszersorozás sem létezik arrafelé, legújabb Facebook-bejegyzésében pedig a palágykomoróci templom elleni támadással kapcsolatban sorol teljesen légből kapott állításokat.”

Szerző