Connect with us

Kerítésen túl

Robert Fico egy luxusszálló lakosztályából pánikoltat

Robert Fico egy luxusszálló lakosztályából pánikoltat
Megosztás

December 31-én lejárt az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződés, és az ukránok már korábban közölték, hogy nem fogják azt meghosszabbítani, így is történt. Robert Fico szlovák miniszterelnök megtorló intézkedéseket jelentett be és osztása-szorzása eredményeként közölte: az Európai Unió a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd euróra rúgnak. Biztosan csak a véletlen műve, de ezt megelőzően Robert Fico szlovák elnök négyszemközti tárgyalásra érkezett Moszkvába.

Hová tűnt Robert Fico?

Két hete, hogy Szlovákia nem rendelkezik hivatalos információval arról, hol tartózkodik pontosan Robert Fico miniszterelnök. A kormányhivatal nem válaszol a miniszterelnök tartózkodási helyére vonatkozó kérdésekre

– írta a parameter.sk. Ahogy az lenni szokott, ilyenkor lép színre „mélytorok” kolléga, avagy egy „szemfüles olvasó”, olykor egy „világlátott utazó”. „A miniszterelnök egy ideje kizárólag a közösségi médiában megosztott videókon keresztül kommunikál. Fico a csütörtökön közzétett legutóbbi videójában bírálta az ukrán elnököt, és az orosz gáz tranzitjának leállítását. A Denník N egyik olvasójának a videóban látható függöny és telefon alapján sikerült beazonosítania a kormányfő tartózkodási helyét:

a felvételen látható belső tér teljesen megegyezik a vietnami fővárosban található Capella Hanoi luxushotel berendezésével. Ez egy 5 csillagos szálloda Michelin-csillagos étteremmel Hanoi központjában – írta a portál.

Bukóvári, azaz upsssz…

A Denník N közvetlenül felkereste a Capella Hanoi szállodát, hogy beszéljen Robert Ficoval. A szálloda recepciósa gond nélkül továbbította a hívást egy luxuslakosztályba, ahol azonban senki sem vette fel a telefont. Ezt követően a recepciós közölte, hogy a vendég valószínűleg nincs jelenleg a szobában, és azt tanácsolta a szerkesztőségnek, hogy próbálkozzanak később.  A lap azt is kiderítette, hogy egy éjszaka ebben a lakosztályban 5470 euróba (144 375 000 vietnami dong) kerül. Illetékekkel és adóval együtt az éjszakánkénti végösszeg 6203 euró. Nem világos, hány éjszakát töltött Fico miniszterelnök a luxuslakosztályban, annyi biztos a portál szerint, hogy a miniszterelnök havi bére 11 200 euró, ami majdnem 2 éjszakát fedez a luxusszállóban, ha semmi másra nem költ a miniszterelnök.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy…

Robert Fico szlovák miniszterelnök tavaly év végén bejelentette, hogy országa megtorló intézkedéseket tervez Ukrajna ellen, de arról is beszélt, hogy a tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor úgy vélte, hogy Moszkva eddigi egyik legnagyobb veresége az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása.

„Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt hatalomra került Oroszországban, az Ukrajnán keresztül Európába szállított gáz éves szinten több mint 130 milliárd köbméter volt. Ma az orosz gáz tranzitja nulla”

– írta a Telegramon. Hozzátette, hogy Oroszország az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit. Mindezek után a Politico áttekintette, hogy mi történt az elmúlt néhány napban:

semmi.

Mint írják, a friss statisztikák szerint a szlovák gáztározók háromnegyedig vannak töltve, ami a szezonális átlag felett van, de Magyarországon is 68 százalékon áll a telítettség.

„Természetesen nincs válság”

– kommentált a lapnak Laurent Ruseckas, az S&P Global árupiaci hírszerző óriáscég vezető gázpiaci szakértője és ügyvezető igazgatója. Szerinte egyértelműen nincs ellátási problémája Szlovákiának vagy a többi térségbeli országnak, így Ausztriának és Csehországnak sem.

„A tárolókapacitás elég nagy a kereslethez képest, és ahhoz is, hogy ha nem is lennének alternatív források, akkor se legyenek ellátási problémák. Márpedig vannak alternatívák bőven”.

Michal Kocůrek, az EGÚ cseh székhelyű tanácsadó cég energetikai szakértője pedig úgy fogalmazott, hogy inkább megkönnyebbültek a kereskedők, mert eltűnt az egyik kockázat az üzletből, ami miatt folyamatosan aggódtak, és ami jellemzően felfelé hajtotta az árakat.

„Mindezek miatt hamarosan mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy Szlovákia jól ellátott, nincsenek problémák, és az uniós piacon csökkenni fognak az árak”.

Vladimír Vaňo, a GLOBSEC közgazdásza szerint az is

könnyen elképzelhető, hogy Fico csak blöffölt, hiszen Szlovákia már a háború kitörése óta készül erre a forgatókönyvre. Az igazi gondot így nem az jelentheti számára, hogy elfogynak a készletei, vagy elszállnak az árak, hanem az, hogy Szlovákia már nem kérhet tranzitdíjat azért, mert az országán át folyik az orosz gáz a szomszédos országokba, emiatt pedig több tízmillió eurótól esik el.

Ezt támasztják alá az ukrán adatok is, melyek szerint Szlovákia évi akár félmilliárd eurót is keresett az orosz gázzal való kereskedéssel és ezt erősítette meg a Politicónak Katarína Roth Neveďalová, a kormánypárt, a Smer európai parlamenti képviselője, aki Fico moszkvai útját követően arról beszélt, hogy

„tranzitország vagyunk – így a tranzitdíjak az állami költségvetés nagy részét teszik ki, ezért nem akarjuk, hogy ennek vége legyen”. (forrás)

Szerző