Ez a nap
A skót miniszterelnök megint a függetlenség mellett érvelt
A skót miniszterelnök szerint továbbra is a függetlenség kínálja a legjobb jövőt Skócia számára, de az erről szóló döntés akkor lesz esedékes, ha már körvonalazódott a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszere.
Nicola Sturgeon a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: jelenleg „nagy a zűrzavar” abban a kérdésben, hogy milyen lesz Nagy-Britannia és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszere, és a skótok szeretnének már tisztán látni ebben az ügyben.
Sturgeon szerint annak alapján, amit a brit kormány és az Európai Unió mond, „ősz tájékán” lehet majd pontosabb képet alkotni Nagy-Britannia és az EU majdani viszonyrendszeréről, és várhatóan ő is akkor tudja majd megítélni, „hogy mi a megfelelő következő lépés Skócia számára”.
A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők 51,9 százaléka a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.
Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről, mert Skócia nem engedheti meg, hogy akarata ellenére „kirángassák” az Európai Unióból. A skót kormány jelenleg érvényes álláspontja szerint azonban amíg a brit kilépés feltételrendszere bizonytalan, addig korai lenne az új függetlenségi referendum idejét meghatározni.
Ezt az álláspontot erősítette meg a vasárnapi BBC-műsorban a skót miniszterelnök.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.
Nicola Sturgeon pozícióját gyengíti, hogy a skót kormányt irányító, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) a tavaly júniusi előrehozott brit parlamenti választásokon jelentős mandátumveszteséget szenvedett a londoni alsóházban.
Nicola Sturgeon vasárnapi BBC-nyilatkozatára reagálva a brit miniszterelnöki hivatal szóvivője alig burkolt utalást tett arra, hogy ha Skócia elszakad Nagy-Britanniától, annak hátrányos kereskedelmi következményei lennének a skót gazdaság számára.
A Downing Street illetékese kijelentette, hogy az Egyesült Királyság többi országrészével folytatott skót kereskedelem éves értéke négyszeresen haladja meg Skócia és az Európai Unió kereskedelmének értékét, így életfontosságú, hogy ez a piac „akadályoztatás nélkül” működjön tovább.
A szóvivő felszólította a skót kormányt, hogy a brit EU-tagságról tartott demokratikus népszavazás eredményének megtorpedózása helyett működjön együtt a brit kormánnyal „az Egyesült Királyság belső piacának megvédése érdekében”.
(Forrás: MTI)
https://varosikurir.hu/brexit-elbukna/
Szerző
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?