Ez a nap
Sok esetben az NVB érdemi vizsgálat nélkül utasította el a fellebbezéseket
Mintegy félszáz, a jelöltek nyilvántartásba vételével kapcsolatos jogorvoslati kérelmet bírált el vasárnapi ülésén a Nemzeti Választási Bizottság.
A jelöltek számára pozitív döntések is születtek
Az NVB a fellebbezések túlnyomó többségét elutasította és az elsőfokú határozatokat helybenhagyta, mert a jelöltek nem határozták meg konkrétan, mely ajánlásokat kellett volna érvényesnek elfogadnia az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságoknak. Sok esetben az NVB érdemi vizsgálat nélkül utasította el a fellebbezéseket, a beadványozók ugyanis nem adták meg személyes adataikat.
Az NVB a fellebbezések elbírálása során egy jelölt esetében megállapította, hogy ajánlásainak száma eléri a törvényben foglalt minimumot, így a nyilvántartásba vételt elutasító határozatot megváltoztatta és a jelöltet nyilvántartásba vette.
A Net Párt Vas megyei jelöltjének, Vágner Gabriellának nyilvántartásba vételét arra hivatkozva tagadta meg a választókerületi választási bizottság, hogy 24 választópolgár ajánlása duplán szerepelt a jelölt ívein, így azokat a hamisítás gyanúja miatt nem vette érvényesnek. A fellebbezés során az NVB úgy döntött, mivel a jogszabály szerint egy választópolgár egy jelöltet csak egyszer ajánlhat, egy ajánlást érvényesnek kell elfogadni. Az NVB ezért – mivel így a jelölt által gyűjtött érvényes ajánlások elérték a törvényi minimumot – a jelöltet nyilvántartásba vette.
Litresits András, az MSZP-Párbeszéd delegáltja amellett érvelt, hogy az érintett ajánlásokat nem szabad érvényesnek elfogadni, mert nem tudhatja a bizottság, hogy az érvényesnek elfogadott egyik aláírást valóban a választópolgár adta-e le. Az NVB azonban nem fogadta el ezt az érvet és 8:1 arányban a jelöltet nyilvántartásba vette.
Szabálytalan ajánlásgyűjtés
Az NVB egy jelölt nyilvántartásba vételéről szóló határozatot megváltoztatta. A főváros 6-os egyéni választókerületében vették nyilvántartásba a Magyarországi Cigánypárt jelöltjét, Nótár Ilonát. A választókerületi választási bizottság a jelölt nyilvántartásba vételét követően úgy határozott, rendőrségi eljárást kezdeményez az ajánlásgyűjtés vélhető szabálytalanságai miatt. A választási iroda a dokumentumok összeállítása során ismételten áttekintette a jelölt íveit és 58 olyan ajánlást találtak, amelyeket korábban tévesen fogadtak el érvényesnek. Az NVB ezek alapján megváltoztatta a választókerületi bizottság határozatát és a jelölt nyilvántartásba vételét elutasította.
Az NVB elutasította a Kőrös Gusztáv nyilvántartásba vétele ellen benyújtott fellebbezést. A jelöltet a Bács-Kiskun megyei 3-as választókerületben vették nyilvántartásba, és ez ellen érkezett egy magánszemélytől jogorvoslati kérelem. Kifogásolta, hogy a jelölttel szemben jelenleg is folyik büntetőeljárás, így nem lehetett volna nyilvántartásba venni.
Az NVB azonban úgy döntött, mivel a fellebbezés nem tartalmaz bizonyítékot arra, amit állít, így nem is alapozza meg, hogy a jelöltet kizárják a passzív választójogból. Továbbá nem csatolt bizonyítékot arra, hogy a jelöltet bíróság kizárta volna a választójogból. Az NVB ezért érdemi vizsgálat nélkül elutasította és helyben hagyta a nyilvántartásba vételről szóló döntést.
Az NVB határozatai nem jogerősek, ellenük három napon belül lehet jogorvoslattal fordulni a Kúriához.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Ha mást nem, ezt elérte Magyar Péter: újabb ‘isti-bizi’, hogy nem változtat a 2/3-ad a válsztás feltételein
- Az Ön segítségére van szükség: gyűjtés indult a rákkal küzdő Rozs Tamás gyógyulásáért
- Orbán Viktor visszavonulna? – Lehet, hogy mégis volt haszna az indiai csodadoktornak?!
- Lázasan keresgélhet a Rogán-agytröszt a Finkelstein-jegyzetfüzetben, hogy mit lép a Magyar-infón elhangzottak után
- Érdekli, hogy ki (csak nem mi?) finanszírozza a Nemzeti Ellenállás Mozgalmat, ami plakátkampányra készül?
- Orbánék Temu-gazdaságos kínai újításokat importálnak a korrupció elleni küzdelemhez?
- Kezdődik az átadás-átvétel? Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója ellenőrzi a Matolcsy-kör összes MBH-s érdekeltségét
- Váratlan tűzszünet az orosz-ukrán háborúban
- Szent-Iványi István: ma választ Kanada – a választás most Trumpról szól
- dr. Czeglédy Csaba: az Ördög ügyvédje ügy – egy büntetőeljárás hat évének tanulságos krónikája