Banánköztársaság
Soros őrkutyái?
Erős hírcímmel nyitott a szerdai Magyar Hírlap: „A volt SZDSZ-es Haraszti Miklós szerint a „civileknek” kvázi ellenségként kell tekinteniük a számukra elfogadhatatlan, demokratikusan megválasztott kabinetekre”.
A print változat headline-ja szerint: Dolgoznak Soros „őrkutyái”. Mindezt abból szűrte le a napilap, hogy a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogoklrt (TASZ) egy olyan kiadványt jelentetett meg, amelyben hét kelet-európai civil szervezet közös esettanulmányt publikált a horvát, lengyel, magyar és szerb illiberális politikai rendszerek természetrajzáról.
A szerzők abban bíznak, hogy az új típusú rezsimek szakszerűbb megismerése hatékonyabbá teheti a demokratikus értékek védelmét Európában.
A beteg demokráciákkal szembeni ellenállás Európában
Az MH riogatása szerint: „A parlamenti választások helyett egyéb eszközökkel kell nyomást gyakorolni az „illiberális” kormányokra Európában, illetve Magyarországon”. Ezzel szemben Haraszti Miklós előszava „A demokrácia meggyengítésére irányuló illiberális tevékenységekkel szembeni küzdelem” világosan mutatja be, hogy éppen számos új demokráciában valóságos járványként terjednek a civil társadalmat sújtó törvények, amelyek alapvetően gyengítik meg az együttműködésre és versenyre épülő sokszereplős demokráciákat.
„Az állampolgári szerveződés a gyökere és a gyümölcse is a demokráciának. Ha azt látjuk, hogy ezeket a tevékenységeket szándékosan akadályozzák, cinikusan megrágalmazzák, sőt bűncselekménnyé nyilvánítják, az valójában annak megelőzésére irányul, hogy az adott szervezetek megszólítsák a társadalmat, s ellenőrzést gyakoroljanak a kormányzat felett. Nem szabad elfelednünk, hogy függetlennek kell maradniuk ahhoz, hogy elvégezhessék ezt a két fő közéleti feladatukat” – írja Haraszti.
A „watchdog”, azaz államhatalmat ellenőrző szervezeteket el kell hallgattatni, hogy az illiberális átalakítás folytatódhasson.
„Fontos megjegyezni, hogy a civil társadalom szabadsága és a szabad média ma már szinte egyazon ügynek tekinthetö, hiszen az egyetemes információs összekapcsolódás már az életünk részévé vált. Meg lehet-e mondani, hogy mi bosszantja jobban az illiberálisokat: a watchdog tevékenységet végző civil szervezetek tényfeltáró tevékenysége vagy a kommunikációjuk, amellyel megállapításaikat ténylegesen eljuttatják a polgárokhoz, annak ellenére, hogy az uralmon levők az összes hagyományos médiumot elfoglalták?” – teszi fel a kérdést Haraszti.
Szerző
Friss
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár