Kultúra
Stabat Mater a Zeneakadémián

Dvorák Stabat Mater című műve hangzik el a Nemzeti Filharmonikusok előadásában Carlo Montanaro vezényletével február 21-én a Zeneakadémián.

Amikor a XIII. században egy feltételezhetően Jacopo da Todi nevű ferences szerzetes papírra vetette a kereszt tövében fiát sirató Máriáról szóló himnuszát, bizonyára nem sejtette, hogy évszázadokon keresztül zeneszerzők tucatjai és zenebarátok tízezrei keresnek majd vigasztalást gyönyörű és érzelmes költeményében.
A XVI. században élt Josquin és Palestrina, majd Alessandro Scarlatti, Pergolesi, Haydn, Schubert, Rossini és Liszt Ferenc után a cseh Antonín Dvořák írt nagyszabású, másfél órás oratóriumot erre a csodálatosan személyes szövegre. Ez a Stabat Mater az emberi fájdalomnak és reménynek állított emlékmű, amely keletkezése után száznegyven évvel is megszólítja a hallgatót.
A mű premierje Prágában volt 1880-ban, míg a Csehországon kívüli első bemutatót Joseph Pamby vezényelte 1883-ban Londonban. Az előadás sikere teremtette meg Dvorák angliai hírnevét és a későbbi nagy megrendelések alapját.
A zeneszerző a szöveget tíz tételre osztotta, teljes oratóriummá bővítve ezáltal a Stabat Matert. Nagy szerepet szánt a kórusnak, amely három kivételével mindegyik tételben szerepel. Dvorák dallamai kifejezésteliek, szinte kivétel nélkül vallásos töltetűek, feldolgozásuk ugyanakkor újszerű és változatos.
A Nemzeti Énekkart és a Nemzeti Filharmonikusokat az a Carlo Montanaro vezényli, akinek Verdi Requiemjének néhány évvel ezelőtti, felemelő megszólaltatását is köszönhetjük.
Az est szólistái Váradi Zita szoprán, Vörös Szilvia mezzoszoprán, Brickner Szabolcs tenor és Kovács István basszus énekművészek lesznek, valamint közreműködik a Nemzeti Énekkar (karigazgató Somos Csaba) és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar.
Dvořák: Stabat Mater, op. 58
Zeneakadémia
Nagyterem
Február 21., 19:30
(MTI/Zeneakadémia)
Szerző
Friss
- Tudta, hogy Vitézy Dávid miatt szaladt be a Gubacsi híd járdája? – Szentkirályi Alexandráék tudják és az „okosságot nem félnek használni”
- Magyar György: a Budapesti Büszkeség menete fényesen bizonyította, van élet a Tiszán túl is
- Amire nem árt emlékezni 2026-ban, abban a bizonyos „fülke magányában”
- Az emberi jogok folyamatos megsértése ellen!
- Gábor György: Pilátus Orbánhoz képest egy túlképzett humanista volt, aki legalább rosszul aludt éjszakánként
- Botka László: ha bármilyen retorzió éri dr. Kincsét, az támadás az egész magyar egészségügy és Szeged, a “tudományok városa“ ellen
- Hiszi, nem hiszi? – Napi horoszkóp 2025. július 2., szerda
- Ifjabb Lomnici közérthetőre egyszerűagyúsította az amúgy sem túlbonyolított Zenelszkij-Magyar Péter alázást
- Testvérvároskodunk? Kovács Gergely újítása a Hegyvidék-Felcsút kerület-falu rokonítás…
- Szenvedélyes nyári fordulatok: ezekre a csillagjegyekre új szerelem vár!