Connect with us

Kerítésen innen

Stumpf István lemondott: „…társaim többségével nem tudtam elfogadtatni álláspontomat…”

Megosztás

„A Tokaj-Hegyalja Egyetem rektorválasztása után úgy döntöttem, hogy 2023. június 20-ával távozom az Alapítvány kuratóriumának elnöki székéből. Az elhatározásra azért jutottam, mert kuratóriumi társaim többségével nem tudtam elfogadtatni álláspontomat…” – közölte Stumpf István közleményében.

Megosztás

„A Tokaj-Hegyalja Egyetem rektorválasztása után úgy döntöttem, hogy 2023. június 20-ával távozom az Alapítvány kuratóriumának elnöki székéből. Az elhatározásra azért jutottam, mert kuratóriumi társaim többségével nem tudtam elfogadtatni álláspontomat…” – közölte Stumpf István közleményében.

A vita tárgya: ki legyen a rektor…

Stumpf a pályázatok alapos tanulmányozását követően, a megbízott rektor eddigi tevékenységének ismeretében, valamint a szenátus véleményével összhangban Fiath Attila személyében látta volna szívesen az új rektort az egyetem élén.

,,Meggyőződésem, hogy a sikeres alapozó munkák után a szőlész-borász terület hangsúlyosabb képviselete vitte volna közelebb az intézményt merész céljai felé. A nemzetközi beágyazottságú borakadémikust, a dijoni kapcsolatú Wine Business School kitalálóját és megvalósítóját alkalmasabbnak láttam az új feladatra”

– írta a bejegyzésben. A szenátus többsége dr. Fiath Attila mellett tette le a voksát, de a kuratórium 3:2 arányban a szenátusi állásfoglalással és a kuratóriumi elnöki előterjesztéssel szemben a megbízott rektor, dr. Horváth Ágnes munkájának folytatására szavazott.

Stumpf szerint a kuratórium döntése sérti a rektorjelölt választásának jogszabályi rendjét és az egyetemi önállóságot,

ezért mindenképpen aggodalomra ad okot.

,,A szenátusi döntés negligálása olyan ellentéteket szított az Alapítvány kuratóriumán belül, amelynek feloldására nem látok lehetőséget. Ezért a jelzett időpontban – Herbst Árpád kurátortársammal együtt – távozom posztomról”

– tette hozzá Stumpf, aki jó szívvel emlékezik vissza a Tokaj-Hegyalja Egyetem megalapítására és elindítására, az intézmény munkatársainak pedig sikeres folytatást kívánt.

A kommentekből…

„Lehetséges, hogy èn vagyok a hülye, de nem èrtem, mièrt menekül el valaki egy felelős posztról amikor az olvasottak szerint ezzel mèg több kárt okoz annak a szervezetnek amièrt aggódik. Nem most kellene beleállnia a munkába, segíteni vagy megbuktatni azt a pozícióba helyezett szemèlyt akit nem akart? Nem ismerem egyik jelöltet sem, de számomra ez valahogy olyan óvodás, nem az van amit èn akarok akkor bemegyek a sarokba durcáskodni ès vesszen minden amit addig (szerintem jól) csináltam. Valamint, mièrt 20-án, ha már így döntött menjen azonnal.”

„Mindez nem történhetett volna meg, ha a kormány (elvonva a törvényalkotó jogalkotási hatáskörét, ami ezáltal sérti a hatalmi ágak elválasztásának elvét) nem lopta volna el az állami vagyont, hogy magántulajdonná konvertálja. Amiben kormánybiztosként Sumpf Istvánnak hathatós és vastag részese és felelőssége van. Megjegyzem, az állami vagyon (az egyetemek) magánalapítványokba való kiszervezése súlyosan alkotmányellenes. Idézet: „Dr. Stumpf István, a modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos bevezető előadásában kiemelte: az elmúlt 30 év egyik legnagyobb léptékű változása zajlik a felsőoktatásban. Mint fogalmazott: a modellváltás természetesen nem old meg minden problémát, de lehetőséget kínál az egyetemek számára, hogy levetkőzzék azokat a béklyókat, amik részben az államháztartási törvény miatti gazdálkodási, valamint a javadalmazási korlátokból eredtek, és felszabadulhatnak olyan energiák, amelyeknek a túlzottan bürokratikus rendszer gátat szabott. Az új rendszerben az állam helyére mint fenntartó belép a vagyonkezelő alapítvány és annak kuratóriuma, amely tagjait már felkérte az alapító.” – Ehhez csak annyit, hogy mindazok, akik közreműködtek abban, hogy az állami egyetemek magánalapítványokba kerüljenek, olyan súlyos bűnt követtek el az egész ország és a társadalommal szemben, hogy ezért valamennyiüknek bűnhődni kell egy korrekt és tisztességes igazságszolgáltatás előtt (ami jelenleg nem létezik) Amit pedig Stumpf István előadott (az általam idézettek szerint): ez a változás csak súlyosbította és megnövelte az addig is létező problémákat. Ez az egyetemi magánosítás valójában semmit sem oldott meg. Tartalmilag csak egy épületes marhaság. Ez kizárólag csak a jelenlegi diktatúra politikai, hatalmi és anyagi érdekeit szolgálta, a társadalmi érdek abszolúte nem jeleni meg benne. Még akkor sem, ha ezzel a címkével ragasztják felül.”

Szerző