Connect with us

Kerítésen túl

Ennél szánalmasabb helyzetbe aligha kerülhettek – Mit tesz most a nagyon szuverén magyar kormány Svédország NATO-csatlakozása ügyében?

Megosztás

Törökország nem vétózza meg Svédország NATO-csatlakozását – ezt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár jelentette be Twitteren a szervezet csúcstalálkozója előtt.

Megosztás

Törökország nem vétózza meg Svédország NATO-csatlakozását – ezt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár jelentette be Twitteren a szervezet csúcstalálkozója előtt.

A török „igen”

A NATO-főtitkár arról számolt be, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök beleegyezett, hogy Svédország NATO-csatlakozási jegyzőkönyvét „a lehető leghamarabb” megküldi a török parlamentnek. Stoltenberg ezt az Erdogannal és Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után jelentette be a litvániai NATO-csúcstalálkozó előestéjén.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök ma egy váratlan húzással kijelentette: az Európai Uniónak meg kell nyitnia az utat Ankara csatlakozása előtt, mielőtt a török ​​parlament jóváhagyja Svédország NATO-katonai szövetséghez való csatlakozási szándékát.

Mit tesz most a nagyon szuverén magyar kormány Svédország NATO-csatlakozása ügyében?

Ennél szánalmasabb helyzetbe aligha kerülhettek. Senkit nem érdekel már, hogy mit mondanak

– értelmezte Pálinkás József volt MTA-elnök közösségi oldalán a történteket.

“Törökország hétfőn beleegyezett abba, hogy szabaddá tegye az utat Svédország NATO-csatlakozása előtt, ami hirtelen fordulatot jelentett néhány órával azután, hogy Recep Tayyip Erdogan elnök azt mondta, hogy az Európai Uniónak előbb elő kell segítenie Törökországnak az EU-hoz való csatlakozási kérelmét. A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg a litvániai Vilniusból jelentette be Törökország döntését, ahol a szövetség éves csúcstalálkozójának megnyitása kedden kezdődik.” (The New York Times)

A svédekén még rágódik a 2/3-ad, mit lép Orbán?

Egy hónapja azzal kapcsolatban, mikor szavazza meg a magyar parlament a svédek NATO-csatlakozását, a külügyminiszter azt mondta:

Jó lett volna, ha ezt meg tudtuk volna tenni. Az ugyanis azt jelentette volna, hogy az elmúlt években svéd politikusok nem nyilatkoztak volna tiszteletlenül, és nem hordtak volna össze mindenfajta alaptalan vádakat Magyarországgal szemben.

Szijjártó szerint svéd politikusok

„bizonyos esetekben megalázó módon beszéltek a magyar emberekről“ is. ,

Hozzátette:

„ a magyar demokrácia minőségének a megkérdőjelezése azt is jelenti, hogy a magyar emberek érettségét is megkérdőjelezik, hogy tudnak-e szuverén döntést hozni a saját jövőjükről”.

Mint mondta:

Ha ezek a tisztességtelen svéd politikusi nyilatkozatok nem lettek volna, a parlament is könnyebben jutott volna át a szavazáson. Ezért a parlamenti képviselők majd mérlegelik, mikor jutnak el oda, hogy a kormány által javasolt ratifikációs szavazást napirendre tűzik.

Novák Katalin köztársasági elnök egyébként a 24.hu-nak adott interjújában arról is beszélt, hogy örült volna, ha a kormánytöbbség már hozzájárul Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációjához. Novák úgy fogalmazott:

„Az Országgyűlés szuverén jogköre, hogy ebben az ügyben döntést hozzon, én személyesen azonban azt gondolom, hogy ez már időszerű lenne”.

Szijjártó Péter egy hete már az ATV kérdésére azt mondta:

amennyiben elmozdulás történik török részről, “akkor természetesen azt az ígéretünket, hogy Magyarország nem fog késleltetni egy országot sem a tagság vonatkozásában, be fogjuk tartani”.

Szerző